| celmaiinocent010 a întrebat:

Hey TPU!
Sunt o fata de 13 ani, nu am mama sau o femeie in viata mea care sa ma îndrume. Vreau sa imi spuneti si mie despre menstruatie. Stiu cateva dar nu atat de multe

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Am trimis destule linkuri care ar fi trebuit sa te lamureasca inca de la postarea anterioara.Probabil nici nu te-ai sinchisit sa le deschizi....desi este explicat mura in gura.

Plus, aici spuneai ca ai 12 ani, acum spui ca ai 13.Cred ca sunt motive destule, considerand si numele, sa cred ca postezi la misto?

https://www.tpu.ro/......u-stiu-pe/

| celmaiinocent010 explică (pentru dullcat):

Am 12 implinesc in 2 luni 13. Ba da, le am deschis

| dullcat a răspuns (pentru celmaiinocent010):

Bine, asa sper.

| fata357 a răspuns:

Buna. Menstruația apare atunci când devii o fată mare, când corpul tau este pregătit să aibă un copil, dar sfatul meu este sa nu îți începi viața sexuală de mica.
Menstruația este o perioada de 3-5 zile, diferă la fiecare femeie, unde sângele acumulat în uterul tau iese, întrucât nu s-a, format o sarcina. In general daca ai o menstruație regulata o sa îți vina la 28 de zile, se calculează din prima zi in care ți-a venit ciclul menstrual, dar sunt cazuri de menstruație neregulata, unde poate sa îți vina in mai mult de 28 de zile.
In principiu, menstruația e însoțită de crampe, dureri musculare, stare de rău, oboseala, dar este normal.
Daca mai ai întrebări despre asta, spune-mi-le și încerc să te ajut cu mare drag happy