| nobodyknows135 a întrebat:

Parintii mei se comporta foarte urat cu mine. Am control parental pe telefon, nu primesc decat o ora, lunea, cand am nevoie la scoala. In rest am 0 min, pot doar sa sun, si totusi, mama mea imi ia telefonul cand ma intorc de la ore si il ascunde (tin sa subliniez ca, avand control parental si telefonul blocat, nu pot decat sa sun si nu stiu cum sa imi deblochez telefonul). Nu am voie sa joc jocuri video si sa stau pe social media. Spunand social media, ma refer la whatsapp si Youtube, nu neaparat insatgram si tik tok. Spre exemplu, zilele trecute aveam un curs suplimentar cu o profa. Sunt olimpica la materia ei si voiam sa ma lamuresc la anumite exercitii. Urma sa ne intalnim pe meet. Cum am telefonul blocat si nu ma pot uita pe whatsapp, am vrut sa imi pun aceasta aplicatie pe laptop, ca sa pot intra pe meet, insa mama nu m-a lasat. i-am cerut sa imi dea 5 min pe telefon pentru un motiv oarecare si, pe ascuns, mi-am pus whatsapp-ul pe laptop. Mama mea cand a aflat era cat pe ce sa ma ia la bataie. A vorbit cu tata si el mi-a luat si laptop-ul de pe care invatam pentru olimpiada. Cum ma vede ca stau pe device-uri, incepe sa se victimizeze si sa imi zica ca o doare ca nu poate avea incredere in mine ca nu imi pierd timpul pe ecrane s-a.m.d. este extrem de stricta si nu ma lasa sa ies dupa scoala cu prietenii, sa imi fac unghiile (desi sunt destul de mare, clasa a 9a), sa port machiaj sau sa am iubit, cica ca sa nu imi pierd inocenta. Vreau sa vorbesc cu ea si sa ii explic cumva sa se calmeze si sa nu mai priveasca tehnologia asa da dur.

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Odata ce parintii tai sunt setati asa, orice impotrivire din partea ta ii va intoarce si mai mult impotriva ta, din nefericire pentru tine, lucrurile escaland in mod urat.In locul tau i-as da numarul profesoarei sa vorbeasca mama ta cu ea, sa vada ca nu o minti.Totusi, mi-e foarte greu sa cred ca aici s-a ajuns asa din neant, nu in urma unor intamplari in care tu ai fost vinovata si ai tai au fost nevoiti sa ia astfel de masuri drastice si absurde pentru 2024? Whatsapp si Youtube sunt chiar inofensive spre deosebire de Facebook si Insta, parerea mea. laughing) Youtube e chiar super folositor atat acasa cat si la scoala, daca stii ce trebuie sa cauti si iti alegi bine sursele.

| nobodyknows135 explică (pentru dullcat):

In vara anului trecut am avut un scurt episod de depresie. Urma sa merg intr-o tabara si eram speriata ca voi sta singura si chestii de genul asta(stii, nu aveam scoala cu care sa imi ocup mintea si cum aveam mult timp liber am inceput sa ma gandesc la lucruri). Influentata de parintii mei, am renuntat la acea tabara si am inceput sa fiu din ce in ce mai deprimata. In perioada de dinainte de tabara parintii mei fusesera plecati de acasa vreo 2 zile, timp in care eu am stat pe telefon putin mai mult decat aveam voie (cam 5 ore pe zi, ca era si bunica tot timpul cu ochii pe mine, ma uitam pe telefon cand ea se culca de pranz sau gatea etc). I-am povestit mamei ca am stat mai mult pe telefon atunci (nu stiu cine m-a pus, voiam sa o conving ca tehnologia nu dauneaza chiar atat de mult, ca eu statusem destul de mult si nu aveam nimic, eram chiar putin mai bine cu depresia). Insa nu, mama a dat vina pe ecrane si si-a propus sa imi interzica sa mai folosesc telefonul, laptopul etc. Nu a reusit decat in toamna, dar atunci mi-a interzis orice contact cu telefonul. Nu am voie nici la scoala sa-l iau, deoarece liceul este destul de aproape de casa mea. Tot incerc sa vorbesc cu ea, dar de fiecare data se inmuieaza putin, apoi se inversuneaza si mai tare impotriva tehnologiei.

| Nirvanaaa a răspuns:

Ești clasa a 9-a deci ai 14-15 ani bănuiesc.
La aceasta vârstă tu trebuie sa ai dreptul sa folosești atat laptopul cât și telefonul.
Telefonul e pentru socializarea cu colegii, ca sigur exista vreun grup al clasei pe watsapp la care tu nu ai acces și nu ești la curent cu informațiile. Iar laptopul e pentru teme. Acum e plin de materiale pe internet care te lasă sa înveți mai ușor. Toți am trecut prin liceu și fără telefon și laptop nu ne-am fi descurcat. Nu are nimeni timp sa stea sa caute pe la biblioteci, plus ca ai șansa sa nu găsești ce îți trebuie.
Poate poți ruga un profesor sa vorbeasca cu părinții tai și sa le arate și partea buna a tehnologiei dacă pe tine nu te iau in seama.
Izolarea asta o sa te deprime și mai tare. Așa a fost situația dintotdeauna?

| MistarGoGu a răspuns:

Scuze sunt " sectanti " *( iehova, penticostali, baptisti )? Inteleg îngrijorarea unor părinți dar aici s-a sărit rau calul!
Întreb asta pentru ca anumite " religii " sunt cam anti tehnologie rau de tot! De ce nu ai lasat-o langa tine sa se CONVINGA ca vorbesti cu o profesoară si nu cu un " amant secret "!?
Daca susții ca esti olimpică la acea materie sa vadă si ea ce faci!

| nobodyknows135 explică (pentru MistarGoGu):

Nu, nu sunt sectanti, sunt ortodoxi. Nu i-am putut arata ce fac deoarece era plecata impreuna cu restul familiei mele. Am terminat inainte ca ea sa se intoarca ( nu m-a tinut profa mult, vreo 30-40 de minute). Am incercat sa ii arat ce am facut din history, sa ii arat ca nu am intrat decat pe site-uri care aveau legatura cu materia la care invatam, i-am aratat si conversatiile, i-am aratat ce am lucrat. Nu ma crede. Zice imi pot sterge conversatiile, history-ul etc.

| MistarGoGu a răspuns (pentru nobodyknows135):

Este clar ca au NEVOIE de " ajutor " specializat = PSIHIATRU! Îmi pare RAU sa aud de asemena părinți ingusti la minte! Are si protectia asta o limita! Ei au telefoane? Le folosesc? Ca atunci avem o problema de atitudine duplicitară!

| MistarGoGu a răspuns (pentru nobodyknows135):

Din raspunsul dat mai sus lui Dullcat inteleg ca nu sunt doar impotriva tehnologiei dar si a socializării tale! Ce Doamne Iarta-ma puteai face in tabăra aia sa iti interzică sau sa te oprească sa nu mergi? Bei, fumezi, tragi pe nas? Le-ai spus ca atitudinea lor o sa te indeparteze de Ei si mai mult? Ma gândesc ca dupa majorat vei cauta o eliberare din " PENITENCIARUL " de familie?