| Miruna0909 a întrebat:

Prietena mea cea mai bună este mereu insecure. Intotdeauna zice ca e urata, ca nu arata bine, ca nu se uita baietii la ea, cand mergem afara mereu ocoleste anumite zone sa "nu o vada lumea", cand trece un grup de fete sau de baieti la fel face, eu nu stiu ce sa ma mai fac cu ea, ce sa ii spun sa ii fie bine, incerc sa ii zic lucruri bune si ea tot la fel face. Mi-e dupa aia sa nu ma traga si pe mine in jos, la modul ca, sa devin si eu asa, sa-mi fie frica sa ma uit la lume, sau sa n-am incredere in mine. Mai rău de atat, daca ea o sa dezvolte o ură sau invidie pentru mine? Deoarece ea mereu zice ca e urata si ca eu sunt mai frumoasa decat ea, eu o contrazic si o sprijin că si ea e frumoasa, nu doar eu, amandoua suntem.
Ce ar trebui sa fac in situatia data? Alta prietena nu mai am

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Ce varste aveti? E foarte greu sa va intelegeti daca ea merge in extrema cealalta in privinta increderii de sine, spre deosebire de tine.E frumos ca incerci sa o incurajezi si sa o sustii, sa ii ridici moralul mereu, insa tind sa cred ca ea are nevoie de altceva, trebuie singura sa munceasca pentru a capata incredere in sine, calitate care vine predominant din interior, nu de la factori externi, adica de la validarea altora, fie ea in realitate sau online.

Atat timp cat tu esti hotarata si ai o personalitate definita, eu zic ca e imposibil sa te traga in jos, dar veti intampina dificultati in activitatile pe care le faceti, ca nu se poate sa va inchideti undeva, e nevoie si sa iesiti in lume.Si in realitate nu e deloc amuzant sa se ascunda de majoritatea, asa cum probabil a vazut prin diverse seriale, ci e nociv pentru psihicul ei si pentru timpul vostru in calitate de bffs.

| andreeaeml1200 a răspuns:

Eu zic sa renunti la ea. Astfel de prietene vor ajunge sa fie obsedate de tine si sa incerce sa te copieze, iar apoi urmeaza invidia si la sfarsit ura. In general astfel de prietenii sfarsesc foarte nasol, daca nu iei masuri din timp. Poti sa mai incerci sa o mai sfatuiesti, dar daca tot asa continua, eu zic sa va indepartati. Nu e vina ta, e vina ei.

| Justasimplequestion a răspuns:

Nu stiu! Sper ca te am ajutat

| AlexCriss2000 a răspuns:

O poți încuraja și ajuta.

| Brutux a răspuns:

Cere parerile mai multor persoane pe care ea le cunoaste, iar daca parerile acestea sunt bune, atunci arata i le. Astfel o poti incuraja!