| DavidutzAgache694 a întrebat:

Prietenii ne pot influenta sa spunem lucruri și sa facem lucruri ca ei? Pot sa îmi fac o personalitate doar făcând și spunand ca ei?

6 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Aia deja nu mai este personalitate. E o forma de "sclavie" psihologica. Vrei sa-ti formezi o personalitate sanatoasa? Fi unic. De ce sa faci si sa spui ca ceilalti daca tu personal nu simti ca asta ar trebui sa faci?

| Miruna333 a răspuns:

Te nasti cu personalitatea. Cand petreci timp cu o persoana, e normal sa iei anumite expresii sau, daca esti influentabil sau daca ii admiri, sa alegi sa faci si anumite actiuni ca si acestia.

| DavidutzAgache694 explică (pentru Miruna333):

Ce înseamnă de fapt sa ai o personitate?

| Miruna333 a răspuns (pentru DavidutzAgache694):

Toate trasaturile tale care te deosebesc de ceilalti, modul in care gandesti, simti, te comporti

| DavidutzAgache694 explică (pentru Miruna333):

Atunci nu am... intelegi?
Spun și fac exact ca prietenii mei când sunt cu ei sau cu familia mea când sunt cu ei vorbesc ca familia mea

| MihaiMB a răspuns:

Da, însă tu trebuie să fi influențat într-un mod plăcut, doar dacă ei sunt un exemplu pozitiv, altfel cel mai bine este să schimbi anturajul și să nu iei în seamă persoanele toxice.