| NoName2934 a întrebat:

Sa zicem ca am inceput o asa zisa relatie, sau mai bine zis o prietenie buna pentru ca nici unul dintre noi doi nu se comporta ca într-o relatie.El mereu zice ca sunt rece dar nu imi doresc asta.Va rog sa ma ajutati, cum sa ma comport cu el sa nu mai para ca sunt rece.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"sau mai bine zis o prietenie buna pentru ca nici unul dintre noi doi nu se comporta ca într-o relatie"

daca nici unul nu se comporta ca fiind intr-o relatie, ce drept are el sa iti spuna ca esti rece cu el?

fii mai dragastoasa, nu trebuie sa te invete cineva de pe net sa faci ceva sau sa nu faci ceva...atata timp cat trebuie sa faci in functie de ceea ce simti, daca nu simti atunci nu poti sa faci actorie
baga-l in seama, raspundei cu aceeasi placere, fii empatica
nu prea am cum sa te invat cum sa te comporti, trebuie sa vina din interiorul tau aceste lucruri

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu cred ca abordezi problema in mod gresit.El stie ca iti doresti o relatie cu el? Atat timp cat nu ati vorbit nimic clar, pe fata, nu e ok sa presupui ca sunteti intr-una, risti sa sfarsesti ranita.

| NoName2934 explică (pentru dullcat):

Da,chiar el m-a intrebat daca vreau sa fim intr o relatie.

| dullcat a răspuns (pentru NoName2934):

Aa, pai atunci daca ati vorbit si totusi niciunul nu se comporta de parca sunteti intr-o relatie, nu e ok sa dea vina numai pe tine.Totusi, nu-i obligatoriu sa fie lovey dovey ca in filmele alea de dragoste, sa stii.Fiecare cuplu isi defineste standardul de intimitate si romantism.Bine, nu stiu cat putem vorbi despre aceste doua lucruri in perioada adolescentei, insa iti spun asa, ca sa fii constienta pe viitor, repet, ca nu trebuie sa fie ca in filmele romantice tipice pentru ca relatia sa aiba valoare.Cel mai important e sa va gasiti amandoi cu stiluri de atasament compatibile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa fi mai drăgăstoasă, dulce, afectuoasă, să-l alinți.