| Turcanu_Daniel_Daniel_1999 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, tot in legatura cu plomba astazi am fost la dentist si mi-a spus dentistul ca pot sa beau sucuri cum ar fi lipton sau ceva de genul asta. Deci se poate sau nu sa beau dulce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da, se poate!

| dullcat a răspuns:

Buna.Se poate sa bei linistit si sa mananci inca din ziua in care ti-a pus plomba. Obisnuieste-te totusi sa iti clatesti gura cu apa imediat dupa orice bautura acida sau dulce, valabil si la mancare, iar in rest daca respecti periajul zilnic, cu putin noroc, nu va mai trebui sa vizitezi cabinetul medicului dentist prea curand, decat pentru controlul de rutina.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu dulcele e problema ci acidul de asta ti-a recomandat lipton pentru ca nu are acid care sa afecteze smaltul dintilor si dintii in general