| samiZiciPompier a întrebat:

Iti poti da seama daca ai probleme cu colesterolul fara sa iti faci analize?
Cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| randomuser009 a răspuns:

Nu poti!(Poti doar sa te gandesti daca ai mari sanse la a avea colerol mare(bolile, obezitatea, si astea, doar iti spun ca ai sanse mai mari de a avea colesterolul mai mare, nu ti spun ca il si ai), dar pana la analize nimic nu poate fi sigur) Poti sa fii slab si sa ai colesterol mare, creste mult daca mananci multe grasimi prajite(trans), dar creste si la grasimi saturate cu lant lung, dar nici atunci nu poti sa fii sigur deoarece genetic, unii pot sa manance mult saturat si sa nu aiba nimic, si altii sa nu manance absolut nimic, si sa aiba probleme cu colesterolul.
Valorile sunt influentate de grasimile saturate, deoarece s-au facut articole, experimente cu oameni care au trecut pe alte diete, de la cele foarte grase, si a scazut.
Colesterolul e genetica, dieta, boli(unele boli pot cauza colesterol mare),
Pe scurt nu poti, nu sunt simpotme pentru colesterol mare, si pana si daca ai avea mare, dureaza ani buni(de la cativa, pana la zeci) la majoritatea pana se depune suficient pentru a cauza infarct, LDL e putin inflamator in sine, dar si asa, ani lungi cu LDL mare pana imti efectele, cam apoape toti au colesterolul cat de cat mare, dupa o varsta.
Pana si printre doctori, se stie ca majoritatea o sa ajungem la colesterol mare, si nu o sa facem imediat probleme vasculare(daca ai deja probleme, e mai bine sa scazi, deoarece afectarea se aduna, si poti sa ajungi imediat cu infarcte).
Multi ajung pe statine si fibrati dupa o varsta, sau diete extreme, cel mai bine ar fi sa taiem cat mai mult prajeala, deoarece ele sunt locul 1 la producerea de colesterol, grasimile saturate, mult mai putin.
Poti sa ti faci analizele, sau preventiv: sa tii dieta(sa renunti la prajeli, daca mananci prea mult prajit), sau sa traiesti cu ea, sa vezi in cati ani vezi efectele.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Astepti un infarct

| anonimg a răspuns:

Colesterolul și tensiunea arterială sunt legate între ele.
Colesterolul reprezintă grăsimea depusă în interiorul vaselor de sânge. Asta înseamnă că vasul de sânge s-a îngustat, ceea ce duce la o presiune mai mare a sângelui (adică creșterea tensiunii). Inima începe să bată mai tare; începi să obosești mai repede.
Trebuie totuși un control al tensiunii. Acesta mi se pare că este gratuit la medicul de familie. Posibil și colesterolul.
La 1, 8m greutatea ideală este 75-80kg. Tensiunea ideală la adulți trebuie să fie 12. Se găsesc pe internet valorile normale ale tensiunii, colesterolului și greutății, în funcție de vârstă.

| randomuser009 a răspuns (pentru anonimg):

Da colesterol mare da tensiune mare, dar tensiune mare nu e data numai de colesterol, deci desi sunt legate, nu sunt singurii factori, si ambele probleme, au factori genetici si de mediu, poti avea tensiune mare si colesterol mic, si colesterol mare si tensiune mica, din cauza acelor factori(cum sunt cei genetici, singurul mod de testare sigur pentru colesterol: sunt analizele de sange, restul, sunt probabilitati crescute sau scazute dupa factori de risc mai mari sau mai mici.
Colesterolul LDL e colesterolul care se plimba prin sange, el e foarte mic ca diametru si deoarece celulele au mici spatii, colesterolul se baga acolo, dar acel colesterol nu e foarte mare in artere in primii ani, daca are tensiunea arteriala data de acolo, are colesterolul mare de prea mult timp, si nu l a verificat, si problema mare e ca sunt multe alte boli care pot creste tensiunea: cum e glucoza in diabet, o boala renala, consumul de alcool si de tigari, unele medicamente.
UItate la acest articol de pe pubmed: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3570601/ care spune despre hipertensiune si ldl scazut

| MarYaNM a răspuns:

- 90% daca esti gras
- tensiune mare
- glicemie mare

1 din astea

| samiZiciPompier explică (pentru MarYaNM):

N-am aparate din astea smechere.
Cam ce inseamna gras la 1.80? Cati cm la burta? laughing