| Nuzicnume a întrebat:

Unde e mai bine La Filologie /Științe Sociale / Științe ale Naturii/Mate-Info? Ce se studiază la fiecare și care e diferența între ele?

2 răspunsuri:
| Romeo44 a răspuns:

Mate-info: mate>info>fizica (te indrepti spre it)
Stiinte ale naturii: biologie>chimie=mate (te indrepti spre medicina/stiinte)
Filologie si stiinte sociale: romana>istorie=geografie>logica=psihologie=sociologie (te indrepti spre meserii din domeniile pe care le studiezi)

| misswinchester a răspuns:

In primul rand, sa stabilim pe ce materii pune accent fiecare materie in parte:
filologia= romana, limbi straine, istorie, geografie
mate-info= matematica, info, chimie, fizica biologie
stiinte ale naturii=chimie, bio, mate, fizica(asemanator cu mate-info)
stiinte sociale= din cate am auzit eu romana. istorie, lb straine, dar si materiile de uman.

In al doilea rand, nu pot spune unde este ma bine, acest lucru depinde de perspectiva fiecaruia. Daca tu te regasesti mai mult in materiile de la filologie(de exemplu) ar trebui sa alegi acest profil. Conteaza foarte mult ce materii iti plac in alegerea profilului. Mie, de exemplu, imi place foarte mult istoria si romana si am ales filologia pentru ca asta am considerat ca este profilul care ma va ajuta mai departe. Dar daca tu esti pasionat/a de mate si fizica ar trebui sa alegi mate-info.

Fiecare profil pune accentul pe anumite materii, asa cum am mentionat si mai sus. Dupa parerea mea, profilul pe care il alegi in liceu iti influenteaza parcursul profesional. De exemplu: daca alegi filologia, dar in clasa a 11 a decizi ca vrei sa dai la medicina poate fi o problema. De ce? Pentru ca celor de la filologie din clasa a 11 a le sunt scoase din programa matematica, fizica, biologia, chimia. Exact materiile care sunt necesare pentru admiterea la medicina, asa ca va fi nevoit sa fac doi ani de meditatie la bio si chimie.

In concluzie, toate profilele sunt bune atat timp cat esti la profilul unde iti place si care iti ofera cele mai bune conditii pentru a urma cariera dorita.

Sper ca te-am ajutat. Succes pe viitor!