| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare,cum ar fi mai bine ca toate mașinile sa fie automate sau manuale? eu zic că ar fi mai bine automate,nu zic că trebuie să fie handicapat să conduci automată că eu cred că îți sporește atenția! Dar am văzut la cutie automata că au niste litere,gen nu are trepte de viteza,adică sunt ca la scuter? De exemplu eu am permis pe manuala,dar când conduc cu tata mereu conduc turat și subturat! și nu prea stau bine cu încadrarire, adica nu știu că de tare să mă apropii sa nu dau de oglindă.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu am condus ani de zile si cutie manuala si stiu si avantajele ei cat si dezavantajele,dar nu pot sa contest faptul ca, cutia automata este ce trebuie! depinde insa cum folosesti o masina, cum este utilitatea ei zilnica, de exemplu pe un anumit tip de circuit in anumite conditii este mai buna, nu o sa crezi, o cutia manuala, aici nu vorbim de drag race! :)
in ceea ce priveste cutiile automate arunca o privire pe acest video
https://www.youtube.com/watch?v=C9RqYEUJxoU

| SkandallKamataru a răspuns:

Aici e de preferinta mai mult, daca e sa o iei logic, automatele sunt o chestie mult mai recentă, iar la ce salarii sunt in rahatu asta de țară, nu mulți isi permit masini mai scumpe de 3-4k euro.
In trecut, acum 20-30-40 de ani, oamenii aveau manuale, pe care s-au si obișnuit, de aceea sunt atat de preferate.
Te inveti insa si pe manuala într-un an doi, dar sunt de acord, ca incepator durează mai mult sa te prinzi, iar daca esti panicat in trafic si anxios, ultimul loc in care ar trebui sa fie focusul tau e pe schimbatul vitezelor.
Cand ai automata, focusul tau e 100% pe trafic, tot ce trebuie sa faci e sa nu încurci accelerația cu frânalaughing laughing

| nyoentox2002 explică (pentru SkandallKamataru):

Eu nu incurc accelerația cu frana! Eu ma refer că dacă toate mașinile din lume ar fi automate nu ar mai fi așa scumpe mașinile de întreținut și lumea ar conduce și mai ușor din ar fi și mai ușor într-un trafic aglomerat

| SkandallKamataru a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pai vorbeste tu la guvern, da mail la toate guvernele lumii si poate brusc trece toata planeta pe cutii automate...

| nyoentox2002 explică (pentru SkandallKamataru):

Nu e faza de asta, e faza că sunt scumpe cutiile automate, că zic că dacă ar fi mai mulți pe automate ar fi mai ieftin

| Furnicarul a răspuns:

Intrebarea asta are asa de multe probleme si ma intreb daca tu chiar ai luat permisul fara pile

| nyoentox2002 explică (pentru Furnicarul):

Fără pile l-am luat pe manuala, dar acum e nasol la mine că merg turat și subturat și stau prost cu incadrarile

| Furnicarul a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pai ori turat ori subturat? laughing

| nyoentox2002 explică (pentru Furnicarul):

Și una și alta