| Larissa701b a întrebat:

Bună ziua!
Urmează să plec la muncă în Germania pentru 3 luni. Salariul de acolo îl voi primi pe card așadar am nevoie de ajutorul vostru în această privință. Cum credeți că este mai ok să procedez?
Să primesc salariul în contul de lei, banii convertindu-se automat sau să-mi deschid un cont în euro?
Dacă mi-aș deschide un cont în euro la ce bancă credeți că ar fi mai avantajos să merg?
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai in primul rand vezi ce condiții are angajatorul, probabil îți va cere cont de euro în Germania

| mihai69 a răspuns:

Deschizi un cont Revolut și acolo poți defini să ai mai multe valute. De exemplu, eu am lei, euro, dolari, leva forinți, coroane daneze...
Schimb faci tu, dacă ai nevoie. Și cursul e excelent.

| mont a răspuns:

Sigur îți va trebui cont în euro, nu poți primii salariul pe un cont în lei. Și cel mai probabil angajatorul va vrea cont de Germania nu România.

| Korkodeln a răspuns (pentru mont):

Nu neaparat, lucratorii cetateni din EU pot folosi orice cont de la o banca din EU, comisioanele trimitatorului sunt prin lege aceleasi reglementate prin SEPA.
Ca unii angajatori sunt mai caposi, asa e alta poveste, dar nici o banca din Germania nu iti face cont fara sa fii rezident si doar pentru 3 luni, daca are cont de EUR in RO, nu ar trebui sa fie nici un fel de problema administrativa, pentru 3 luni e considerat lucrator sezonier.

| Korkodeln a răspuns:

Cum a zis altcineva cel mai bine e sa iti faci cont in EUR unde ai si contul in RON. Recomand Revolut, iti schimbi din EUR in RON din aplicatia lor cand ai nevoie, ca sa tii banii in EUR ca se devalorizeaza mai greu si poti plati si in Germania si in Romania cu cardul lor.

Insa am si eu o observatie: cu cardul doar se PLATESTE, e un instrument de plata, nu "primesti bani pe card", banii ii primesti in CONT, care are un numar IBAN, acela trebuie dat angajatorului si nu numarul cardului.

Numarul cardului e folosit ca sa platesti on-line, sa iti scoti bani cash de la ATM (il citeste masina singur cand bagi cardul) sau sa faci plati la comercianti care accepta card (la fel numarul e citit de dispozitivul comerciantului), cardul nu are nici o treaba cu primitul banilor.

De aia merg tepele pe OLX cu "da-mi numarul cardului si numele sa-ti platesc..." si cu numarul primit teparul isi cumpara el de pe net pana goleste cardul, ca lumea crede ca "primeste banii pe card".