| Ccrysu a întrebat:

Help! care se pricepe la mate pls ma gaseste la Cryssu_cryssu97@yahoo.com...Ii dau fundoi` :*

17 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Eu mă mai pricep la mate, dar tu nu te pricepi la mate că ești puturos și nu ai învățat sistematic, lecție de lecție și s-au acumulat golurile și nu știi matematica, pe care nu ai învățat-o în anii anteriori.
Deci trebuie astupate cu cunoștințe acele goluri din urmă.
Zic goluri ca să fiu politicos, dar cred că la tine nu sunt goluri ci adevărate canioane, pe lângă care marele Canion, este un simplu șanț.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Defileu
http://ro.wikipedia.org/wiki/Marele_Canion
Marele Canion este un canal de eroziune fluvială foarte lung, 446 km (sau 277 de mile) și foarte adânc, uneori atingând circa 1.600 de metri (sau 1 milă) adâncime, fiind tăiat în platoul Colorado.
Trebuie să acoperi cu cunoștințe, de matematică canioanele, din anii anteriori.
Numai proștii, nu știu matematică.
Vrei să zică oamenii, despre tine, că ești prost?

| OvidiuNumeDeTractorBack a răspuns (pentru MMihai):

Esti un tampit habar n-ai pe ce lume traiesti si mai ales ca cauti aici nici cat stie tipu mate! burn in hell!

| ioana996 a răspuns (pentru MMihai):

Ai mare dreptate aMicu tipul asta nici nu stie pe ce lume se afla! Bai frate baiatul a fost explicit ca nu e bun la mate dar nu inteleg eu de unde stii tu ca el este puturos sau ca sau acumulat gulurile? si inca o intrebare de ce vrei ca oamenii sa te considere un prost? adica el zice de mate si tu ii dai geografie? anyway succes in continuare Ccrysu si aMicu!

| Ccrysu explică (pentru MMihai):

Deci vai de capu tau` eu nu stiu ce ai inteles am avut de facut niste ex. la mate si am avut nev de exemple sau de cineva sa ma ajute`. Idem aMicu si ioana happy...Pnm habar nu ai ce vb si ce vrei sa zici ca uh stii la perfectie matematica si cica"numai prostii nu stiu matematica",,, uh esti dus rau` si 2 la mana sunt fata`happy. Si ce imi dai mie exemple de geografie? raised eyebrows vai de capu tau`

| MMihai a răspuns:

Văd că s-au supărat niște puști pe mine, dar nu mă deranjează, că eu știu, că matematica este o disciplină aparte.

Matematica este ca un perete, unde dacă lipsesc dintre cărămizile de jos, totul se se prăbușește.

La istorie merge să știi despe Mircea cel Bătrân și să nu ai habar de faraonii din Egipt.
Așa ceva, nu este posibil, la matematică.
Cu cât ai acumulat mai multe goluri, din anii anteriori, cu atât vei pricepe mai greu, lecția curentă, care ți se predă, deoarece sunt lucruri considerate ca fiind cunoscute și la care nu se mai revine.

În științe sunt cuvinte comune și cuvinte specifice disciplinei.

Cuvintele / noțiunile specifice disciplinei, sunt de două feluri, unele considerate ca fiind cunoscute și altele noi introduse, în lecția curentă.

Necunoașterea, neînțelegerea, sau înțelegerea superficială sau chiar eronată a noțiunilor anterioare, considerate ca fiind cunoscute, va face să nu pricepi bine, nici noțiunile noi introduse și cu toate eforturile depuse, rezultatele vor fi sub așteptări.
.
Acoperirea golurilor, din anii anteriori nu trebuie făcută neapărat după manualele de școală din anii anteriori, ci poate fi făcută și după alte cărți / manuale, care tratează aceiași temă, cam la același nivel.

Consultarea unor enciclopedii, sau dicționare, sau memoratoare de matematică poate să fie și ea utilă, pentru lămurirea unor aspecte pe care nu ești sigur.
Pe net se găsește multă informație inclusiv vizând aspecte de matematică.
Pornesc de la ideea, că un manual școlar, nu are cum să aibă mai mult de 1000 de pagini.
În cât timp fizic poți recitii cu atenție manualele școlare, din clasele anterioare, iar acolo unde nu îți este clară explicația dată la un anumit paragraf să cauți explicații suplimentare în alte cărți sau pe net?

Dacă acum pentru tine matematica este o înșiruire de texte scrise în chineză sau în alfabet cuneiform, sau într-un alfabet necunoscut, cea ce te face să te uiți la cărțile de Matematică ca și la OZN-uri, după un efort foarte susținut, când vei pricepe despre ce este vorba, vei ajunge la concluzia că matematica nu este nici pe departe ceva redactat în chineză și ceva logic și foarte frumos.

Una din imensele greșeli, pe care le fac copii, care cred ei, că învață matematică, este să învețe ca papagali, ( fără să gândească și fără să fie interesați cum de s-a ajuns la acele formule,) un număr de formule și apoi să se apuce să facă în prostie exerciții, legate de acele formule.
Asta, în realitate nu are chiar, nici o legătură, dar chiar nu are nici o legătură cu matematica.

Matematica înseamnă o teorie, chiar destul de multă teorie, pe care trebuie inițial să o înțelegi foarte bine.

Copii proști, citesc superficial teoria, dacă o citesc și pe aia, și apoi se apucă să rezolve 20-30 de exerciții de același fel, și ei cred, în mintea lor de copii, că învață matematică, când ar fi fost ultra suficient, să rezolve numai câte 3 (trei, nu am scris greșit cifra), exerciții de același fel.
Dar nu trebuie, să existe exerciții, pe care să nu știi să le rezolvi legate de lecția respectivă.
Deci trebuie făcute diverse tipuri de exerciții legate de fiecare lecție.

Cu cât rezolvi mai multe exerciții, capeți viteză de calcul.

Dar spre a putea rezolva probleme și exerciții, trebuie să înțelegi la perfecție teoria, să o cunoști, să o înveți și apoi să parcurgi probleme și exerciții rezolvate referitoare la acea teorie.

Etapa ulterioară este so rezolvi tu câte, 2-3 exerciții / probleme noi, din fiecare model și să confrunți ce ai obținut tu, cu răspunsul, la care ar fi trebuit să ajungi, presupunând că nu ai fost neatent, și nu ai făcut greșeli elementare, de calcul.

| MMihai a răspuns:

După poză și și după numele de utilizator, am crezut că mă adresez unui băiat.
Iar Ccryssu venea de la prenumele Crișan, care poate eventual să fie și nume de familie.
Pentru că am terminat de mai mulți ani liceul, nu mai știam, dacă la clasele 5-8 de face la geografie și geografia planetei și dacă îți era cunoscut cuvântul canion.
De aceia, am explicat ce înseamnă cuvântul canion, și am scris:
„ Zic goluri ca să fiu politicos, dar cred că la tine, nu sunt goluri ci adevărate canioane, pe lângă care marele Canion, este un simplu șanț."
Recomandarea mea, nu era o lecție de geografie, ci să revezi materia din anii anteriori.
„„ Trebuie să acoperi cu cunoștințe, de matematică canioanele, din anii anteriori."",
în sensul de a acoperii, cu cunoștințe de matematică, marile și multele goluri, acumulate în anii anteriori.

| MMihai a răspuns:

Eu îți recomand să citești ce ți-am scris, și să cauți să acoperi, din golurile acumulate în anii anteriori.
„ Deci vai de capu tau` eu nu stiu ce ai inteles am avut de facut niste ex. la mate si am avut nev de exemple sau de cineva sa ma ajute`.""== poate ai fi avut nevoie de o culegere cu probleme rezolvate, ca să ai o bază de pornire, privind modul, cum se rezolvă diverse probleme.
„ ...Pnm habar nu ai ce vb si ce vrei sa zici ca uh stii la perfectie matematica si cica"numai prostii nu stiu matematica",,, uh esti dus rau`""== nu mai știu la perfecție matematică că după terminarea facultății, nu am mai dat meditații și am mai uitat.
2 la mana sunt fata`==de unde să știu eu ce sex are copilul din poza aia == dacă tu zici că ești fată, așa este.
Si ce imi dai mie exemple de geografie? == ca să pricepi ce înseamnă cuvântul canion.
vai de capu tau` == ai dreptate
I-am scris unei fete, despre formarea definițiilor și definirilor, în științe, cu gen proxim și diferențe specifice.
Dar dacă tot, este „vai de capul meu", ce rost are să îți mai scriu și ție.
Caută și tu ce înseamnă fiecare cuvânt din „ limba străină ție ", numită matematică.
Că dacă nu știi semnificația exactă, a fiecărei noțiuni, este mai greu să înțelegi teoria, de la matematică.
Iar dacă nu înțelegi bine teoria, nu ai șanse să te descurci cu exercițiile, care sunt aplicații, ale acelei teorii.

Spor la treabă!

| MMihai a răspuns:

În științele exacte se vehiculează cu definiri și definiții.
Orișice noțiune nou introdusă trebuie minimal definită.
Noțiunea nou introdusă trebuie definită cu gen proxim și cu diferențe specifice.
Genul proxim este mulțimea imediat mai mare și diferențele specifice sunt cea ce face să poți preciza și determina corect mulțimea despre care vorbești.
Este mult prea mult de scris, dar în fine.
Exemplu pătratul este un dreptunghi cu două laturi alăturate egale.
La dreptunghi laturile opuse, sunt oricum paralele și egale, fiind paralelogram.
Dacă are două laturi alăturate = atunci are toate laturile =.
să caut definiția de dicționar pentru pătrat

Pătratul reprezintă poligonul regulat cu patru laturi și, în același timp, un caz particular de romb și dreptunghi.
Proprietăți
laturile opuse sunt paralele;( că este paralelogram)
toate laturile sunt egale; (că este romb )
toate unghiurile sunt drepte; (că este dreptunghi)
laturile alăturate sunt perpendiculare;( că este dreptunghi )
arie este egală cu pătratul laturii;( este un dreptunghi cu toate laturile =)
arie este egala cu produsul diagonalelor împărțit la 2
perimetrul este egal cu latura înmulțită cu 4;( este romb)
diagonalele sunt congruente și perpendiculare; (este romb )
diagonalele sunt și bisectoarele unghiurilor;
mijloacele laturilor formează un alt pătrat;
are 4 axe de simetrie.
( definire cam superficială fără gen proxim și fără diferențe specifice)
Să vedem cum definesc ei dreptunghiul și rombul.
Dreptunghiul reprezintă un caz particular de paralelogram, având toate unghiurile drepte. Paralelogramul are oricum unghiurile opuse =.
Dreptunghiul este paralelogramul care are 2 unghiuri alăturate = cu 90 de grade, și atunci obligatoriu toate unghiurile sunt =cu 90 de grade.
De aici rezultă că are toate unghiurile egale cu 90 de grade.=are toate unghiurile drepte cum au scris ei.

Rombul reprezintă un caz particular de paralelogram, având toate laturile egale.
Rombul reprezintă un caz particular de paralelogram, având 2 laturi alăturate / lipite =, și de aici deduci că are toate laturile egale.

Totdeauna când întâlnești noțiuni noi în matematică, fizică, chimie trebuie trebuie să te gândești la genul proxim și la diferențele specifice.
Să revin la pătrat.
Toate dreptunghiurile care nu au toate laturile = nu sunt pătrate. Și acum știu să separ pătratele de restul de dreptunghiuri.
Pătratele sunt romburile care au toate unghiurile drepte, iar restul de romburi nu sunt pătrate.
Aceste caracteristici ne fac să pricepem ce înseamnă pătrate, dacă știm ce înseamnă romb, respectiv ce înseamnă dreptunghi.
Dacă nu avem în cap nici definițiile pentru dreptunghi și nici pentru romb și nici nu știm ce sunt alea, mulțimea fals imediat mai mare ar fi mulțimea paralelogramelor și atunci băgăm mai multe diferențe specifice, dacă ne raportăm ca mulțime cunoscută la mulțimea paralelogramelor. Deci pătratul este paralelogramul cu toate unghiurile drepte și cu toate laturile =., ar fi fost suficient să zic pătratul este paralelogramul cu 2 unghiuri, alăturate unei laturi drepte, că din definițiile de la paralelogram rezulta că toate unghiurile drepte și cu 2 laturi alăturate =, că rezulta că toate laturile sunt egale, că la paralelogram laturile opuse sunt paralele și =.
Dacă nu știu nici ce este aia paralelogram dar știu ce este acela un patrulater (convex ), voi spune că pătratul este patrulaterul ( convex ) cu toate laturile egale, cu toate unghiurile drepte și cu laturile opuse paralele și evident egale.
După ce vei înțelege matematica și fizica și chimia vor începe să îți placă și nu vei mai vrea, să fugi de ele.
Deseori problemele de la matematică și de la fizică și de la chimie, sunt simple aplicații ale teoriei.

Textul este redactat în limbajul în care am învățat noi.
Manuale noi de matematică, se pare că folosesc un limbaj mai „elevat ", nu mai sunt unghiuri egale, ci de măsuri egale și alte prostii de astea, ca să nu priceapă elevul nimic.

| MMihai a răspuns:

Acest tip de a defini noțiunile merge pentru orișicare disciplină științifică.
Să zic că vreau să definesc tigrul siberian. Mulțimea mai mare este mulțimea tigrilor, mulțimea și mai mare este mulțimea felinelor // felidelor, mulțimea mamiferelor asemănătoare cu pisica., mulțimea și mai mare este a mamiferelor carnivore, mulțimea și mai mare este cea a mamiferelor, mulțimea și mai mare este a vertebratelor, mulțimea și mai mare este a animalelor.
Hai să definim tigrul, dacă începem să zicem că tigrul este un mamifer carnivor am prea multe diferențe specifice.
Dacă spun că tigrul este o felină asta presupune mamifer carnivor cu gheare retractile, și că seamănă cumva cu o pisică.
Dacă zic că tigrul, ( pantera tigris,?) este din grupul felinelor foarte mari cu arie de răspândire acolo, cu blana maro roșcată Orange și cu dungi negre de-a lungul coastelor și deja ne-am format o imagine despre cum trebuie să fie un tigru.

| MMihai a răspuns:

Tot la tigru aș fi putut spune că are și zone cu blană albă și că are și dungi negre și pe membre, gât, cap și coadă, și nu doar pe părțile laterale. Blana albă fiind mai mult în zona burții și în partea interioară a labelor, la cap unde alternează cu blană neagră și maro roșcat și coadă unde de asemenea alternează cu negru și maro roșcat. Varietatea de tigrii siberieni / manciurieni cuprinde exemplare mai mari și cu blana mai groasă, ca adaptare la zona mai rece în care viețuiesc, decât tigrii de bengal care însă acum sunt cei mai numeroși.
Acum să caut cu google ce scrie la tigru :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Tigru
http://ro.wikipedia.org/wiki/Tigru_siberian
Tigrul (Panthera tigris) este o specie de mamifere răpitoare din familia felinelor, unul dintre cele patru specii ale genului Panthera, reprezentant al subfamiliei felinelor mari. Cuvântul "tigru" provine din grecescul "tigris" care, la rândul său, derivă din "tigri", cuvânt din persana veche, a cărui rădăcină "taig" înseamnă "rapid".[3][4][5]
Coloritul variază de la roșcat la roșcat-brun; abdomenul, pieptul și partea ascunsă a labei sunt de culoare deschisă. La fel, nuanțe deschise are și interiorul urechii. Capul este acoperit de dungi întunecate — de la cafenii la negre. Forma lor și distanța dintre ele variază de la o specie la alta, dar majoritatea tigrilor au peste 100 de dungi.[19]
Așezarea dungilor este unică pentru fiecare individ,[21] deci poate servi la identificarea tigrilor. Funcția de bază a dungilor este de a camufla corpul în timpul vânătorii. Caracteristicile dungilor (lungimea, culoarea etc.) diferă în funcție de regiunea geografică, ceea ce permite divizarea speciei în subspecii. „Schema" dungilor poate fi observată și pe piele.[17] Mai mult, după ce blana este tunsă până la piele părul crește înapoi formând dungi în aceleași locuri în care ele erau înainte.[22]

| MMihai a răspuns:

Deci la fiecare materie, există un vocabular specific, acelei discipline.
Ca să poți învăța, ceva, trebuie în primul rând să pricepi, ce înveți.

Deci trebuie să îți fie clar, ce înseamnă cuvintele specifice, din disciplina respectivă, ca un prim pas în învățarea acelei discipline.

Deci definirea noțiunilor specifice, unei anumite discipline, cu gen proxim și diferențe specifice, este un prim pas, dar este unul necesar și obligatoriu împotriva învățării superficiale.

Sper că acum, dacă ai citit cu atenție, cea ce ți-am scris, îți este clar că nu trebuie să te ajute nimeni, la matematică, ci trebuie să muncești tu singură.

Eu am luat la Bac 10 și 10 la mate și 10 la fizică, și 9 și 9 la română, fără să mă ajute nimeni.

Am căzut la examenul de admitere la facultate în vară, dar era facultatea de arte plastice, secția pictură, unde erau 7 locuri și eu aveam ochelari sparți și eram și bolnav, în perioada concursului.

În toamnă am dat la altă facultate și la examenul de matematică am luat nota 10, intrând astfel cu 10 la acea facultate, că și la celelalte probe de concurs, am fost notat tot cu 10.
Despre noțiunile în științe, ni s-a explicat în mod suplimentar, numai celor interesați, de conferențiara de metodica predării disciplinei, în anul 4 de facultate.
Ca să pricepem f repede, ea ne-a explicat pe cuvântul om, în conformitate cu teoria evoluționistă.
Omul având ca gen proxim mulțimea primatelor, adică a maimuțelor superioare.
Eu ți-am dat alte exemple, care sper că te-au făcut să înțelegi și să pricepi ideea.
Definițiile sunt în dicționare foarte bune, definirea ți-o faci tu pentru tine, ca să pricepi despre ce este vorba, și este pentru uzul tău personal.
Dacă dispui de timp, trebuie să compari definirea, pe care ți-ai făcut-o tu, pentru tine, cu definițiile din dicționarele foarte bune și să vezi unde este incorectă sau incompletă definirea elaborată de tine.

Pentru că cei care scriu diverse dicționare, nu știu de treaba cu gen proxim și diferențe specifice, nu exclud posibilitatea ca definirea făcută // elaborată de tine, să fie uneori mai bună, decât ce vei găsii tu, prin diverse dicționare, care nu sunt teribil de bine elaborate.

| Ccrysu explică (pentru MMihai):

Poi trebuie sa zici asta de la inceput. toti pnm`. thinking vad k stii multe si...Eu nu am vazut asta d la inceput acum imi pare rau daca am gresit q ceva. cred ca esti mai invarsta decat mine si imi pare raublushing/

| MMihai a răspuns:

Am învățat treaba asta cu formarea noțiunilor de la conferențiara de metodică // femeia care ținea cursul de metodica predării disciplinei și astea au fost la niște cursuri facultative, nu erau în cursul de metodică propriu zis.
Sunt cu mult mai mare decât tine, ca vârstă.

| Ccrysu explică (pentru MMihai):

Atunci imi pare rau k m-am purtat urat q tinehappy.

| OvidiuNumeDeTractorBack a răspuns:

Gata
ovidiutzu sunt happy

| Catalina1388 a răspuns:

Doamne... un copil cere ajutor la matematica si uite ce iese...
Mihaidavidoglu1954 : am citit mare parte din ce ai scris, desi ai scris multe si fara sens. Ai dreptate. Generatia din zilele noastre nu mai stie ce e aia o culegere. Cauta rezolvari pe Google fara sa stie ca in viata nu vei avea Google la indemana mereu... insa nu cred ca este cazul sa iti versi supararile aiurea pentru o simpla rugaminte. Crede-ma, abia acum, la aproape 24 de ani, inteleg cat de utila este matematica si cat de greu este sa o recuperezi daca nu ai inteles-o de la bun inceput. Si acesti copii vor intelege asta mai devreme sau mai tarziu...
Ccrysu, incearca sa iei exercitiile pas cu pas si sa le gandesti logic. Fara logica nu faci nimic, matematica nu se toceste, nu-i ca romana.
Incearca sa citesti exercitiul si sa il rezolvi pe etape. Acolo unde ai formule (de ex) si te impotmolesti, cauta in caietele mai vechi (sau chiar pe Google, nu conteaza), gaseste-le si aplica-le in ex. tau.
Daca te pot ajuta cu ceva, ma gasesti la id catalina. 1388 happy
Pupici la toata lumea.

| Ccrysu explică (pentru Catalina1388):

Tocmai de asta cer ajutor`.