| Vaicedilema a întrebat:

Anunt retragere autorizatie/

Va informam ca la data de 17.09. 2021, Consiliul Autoritatii de Supraveghere Financiara a hotarat retragerea autorizatiei de functionare a Societatii SAR CITY INSURANCE SA si promovarea cererii de deschidere a procedurii de faliment, in temeiul art. 249 din Legea nr 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolventei si de insolventa, cu modificarile si completarile ulterioare.

Informatii utile celor care detin polite la CITY INSURANCE SA sau celor care au suferit daune provocate de un asigurat al societatii :

Optiune denuntare contract de asigurare
Conform Deciziei ASF nr. 1148/17.09.2021, va informam ca aveti posibilitatea de a denunta contractele de asigurare incheiate cu asiguratorul CITY INSURANCE SA cat si dreptul de a recupera primele de asigurare, achitate in cadrul contractelor, proportional cu perioada cuprinsa intre momentul denuntarii si cel al expirarii duratei de valabilitate a contractelor.

Contractele de asigurare incheiate cu Societatea CITY INSURANCE S.A. raman valabile pana la data la care intervine una dintre urmatoarele situatii:

- data denuntarii contractului de Asigurare;
- pana cel tarziu la 90 de zile de la data pronuntarii hotararii de deschidere a procedurii de faliment conform prevederilor legale (art.262 alineat 3^2 din Legea 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolventei si de insolventa :" (3^2) În termen de 90 de zile de la data pronunțării hotărârii de deschidere a procedurii de faliment, polițele de asigurare încheiate de societatea de asigurare/reasigurare încetează de drept; în aceleași condiții, se vor denunța și contractele de reasigurare.
*În conformitate cu art. 2209 din Codul civil Denunţarea contractului de asigurare de către una dintre părţi se poate efectua numai cu respectarea unui termen de preaviz de cel puţin 20 de zile calculate de la data primirii notificării de către cealaltă parte.

Pentru denuntarea politelor va rugam sa completati modelul de cerere.

Pentru vizualizarea cererii de renuntare este necesare ADOBE PDF READER. Puteti descarca acest program in mod gratuit aici: https://get.adobe.com/ro/reader/

Cererile de denuntare se transmit la adresa de e-mail denuntare@cityinsurance.ro

In conformitate cu art. 2205 Cod civil - partea generala :" ( 1) Contractul de asigurare se desființează de drept în cazul în care, înainte ca obligația asigurătorului să înceapă a produce efecte, riscul asigurat s-a produs ori producerea acestuia a devenit imposibilă, precum și dacă, după ce obligația menționată a început să producă efecte, intervenirea riscului asigurat a devenit imposibilă. Atunci când asiguratul sau contractantul asigurării a plătit, fie și parțial, prima de asigurare, acesta este îndreptățit să o recupereze proporțional cu perioada neexpirată a contractului de asigurare.(2) Diferența dintre prima plătită și cea calculată conform alin. (1) se restituie asiguratului sau contractantului asigurării numai în cazurile în care nu s-au plătit ori nu se datorează despăgubiri pentru evenimente produse în perioada de valabilitate a asigurării."

Așadar înseamnă că până mâine (15.12.2021) inclusiv pot denunța polița sau pot circula în continuare pentru că nu există prevederi legale (sau cel puțin așa zic uni) ce îmi interzic să circul cu o poliță care are termen de valabilitate după cele 90 de zile de faliment a celor de la city insurance? După cum spune în documentul de mai sus ar însemna că pe 15.12. 2021 încetează polița.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tu pana cand ai polita valabila? daca pana pe 15.12 atunci trebuie sa iti faci una noua pentru ca a ta a ajuns la termen, daca sa zicem ca mai ai pana pe 17.01. 2022,10.02.2022 valabilitate, atunci poti merge linistit in continuare

Pentru cei care care au polite valabile (in termen) la city insurance si nu stiu ce sa faca pot fie denunta contractul si sa se duca la o alta firma de asigurari fie pot sa mai stea cu acea asigurare inca 90 de zile de la data pronuntarii falimentului, falimentul inca nu a fost dispus de instanta, de fapt a fost dispus dar decizia a fost atacata si astfel termenul de solutionare se prelungeste ceea ce ma duce cu gandul ca pana la solutionarea definitiva se merge fara probleme cu politile actuale dar atentie cele in termen!

Despre faliment si cand intrevine el in aceasta speta puteti citi mai jos:

Valabilitatea poliței de asigurare emise de City Insurance și obligația de a constitui o nouă garanție de bună execuție

Începem prin a sublinia că, la acest moment, polițele de asigurare emise de City Insurance sunt încă valabile, urmând a fi valabile, în conformitate cu art. 262 alin. (32) din Legea 85/2014, până la împlinirea unui termen de 90 de zile calculat de la data pronunțării hotărârii de deschidere a procedurii de faliment. Precizăm că cererea de deschidere a procedurii falimentului față de City Insurance a fost introdusă de ASF pe rolul Tribunalului București în data de 12.10. 2021, in dosarul ce are ca obiect deschiderea procedurii falimentului față de City Insurance. Până la momentul redactării prezentului articol instanța de judecată nu a dispus nicio măsură în cadrul acestui dosar, următorul termen fiind în data de 17.11. 2021. Totodată, menționăm că City Insurance a formulat o cerere de suspendare a executării Deciziei ASF nr. 1148/2021 pe rolul Curții de Apel București, termenul in acest dosar fiind stabilit în data de 01.11. 2021. Dacă cererea de suspendare formulată de City Insurance va fi admisă, atunci măsura retragerii autorizației de funcționare și măsura dispunerii promovării cererii privind deschiderea procedurii falimentului împotriva City Insurance vor fi suspendate, iar City Insurance ar putea să își continue activitatea. Revenind la problema valabilității polițelor de asigurare emise de către City Insurance, în general, până la îndeplinirea acestui termen de 90 de zile calculat de la data pronunțării hotărârii de deschidere a procedurii de faliment, conform dispozițiilor legale, toate garanțiile de bună execuție constituite printr-o poliță de asigurare emisă de City Insurance sunt valabile.

sursa: https://www.arenaconstruct.ro/......-lucrari/.

| Vaicedilema explică (pentru Simpatic):

Pe 10.05. 2022 expiră a mea

| Simpatic a răspuns (pentru Vaicedilema):

Poti sa denunti polita si sa iti recuperezi parte din bani ramasi si sa te muti la alta societate de asigurare https://avocatnet.ro/......urare.html

sau poti sa mai astepti sa iei legatura cu broker de asigurari sa ii spui ca doresti sa faci asigurare la ei si sa te anunte cand e definitiv falimentul city insurance

| Vaicedilema explică (pentru Simpatic):

Am luat legătura cu un broker și nu trebuie să fac nimic momentan! Bucurați-vă de polița pe care o aveți fără probleme. Așa a spus și este unul din brokeri de încredere.

| doctorandus a răspuns:

Compania a dat faliment, trebuie să-ți faci altă asigurare.