| crzmax72 a întrebat:

Bună ziua TPU!
Când e bine să verific nivelul uleiului, când e motorul rece sau când e cald? Pentru că la rece îmi arată bine nivelul, dar când pornesc mașina vreo 5 minute și opresc, după 10-15 minute verific iar deja îmi arată nivel mai mic pe joja? E vorba despre vâscozitate 10w40.

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Vezi de asta e bine dacă s-ar introduce o parte mecanică mai complexă, șoferii nu au informațiile de bază cu privire la motor. După ce ai pornit motorul, uleiul "a plecat" în fiecare colțișor al motorului, de asta la rece apare la nivel, pentru că după un timp se scurge jos. E bine să verifici la rece, dimineața.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti arata mai mic pentru ca uleiul nu s-a scurs din instalatia de ungere a motorului. Uleiul se verifica la rece.
Vad ca stiai asta dar totusi intrebi.

| sierra1 a răspuns:

"la rece îmi arată bine nivelul" - ai dreptate, așa să faci!

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. La rece se verifica uleiul cand teoretic o coborat tot in baie. Dupa ce ai pornit motorul dureaza ceva pana curge tot inapoi in baie, mai ales la 10w40. Daca zici ca la rece e ok nivelul atunci sigur e ok.

| Momentan a răspuns:

Toată verificarea se face înainte. Este obligatorie.
Nu e nevoie de părți mai detaliate la mecanică, asta e treaba celor de meserie.

| marin1988 a răspuns:

La rece trebuie verificat. Deci e ok dacă la rece îți arată bine

| joeroot a răspuns:

Eaze Promo Code helps you save on coupon and promo codes Eaze Coupon Is the best coupon to save on, utter coupons provide updated coupons and promo codes on daily basis as Eaze Coupon to help you in saving while enjoying the best facility, you can avail this offer by clicking on the Show Code or Get deal button to use Eaze Coupon and you can also use other codes and promo codes of Eaze Coupon if one may not be working or not accepted. https://uttercoupons.com/front/store-profile/eaze-coupon

| KR0N5TADT a răspuns (pentru joeroot):

Ce ai, bă, cu uterul?