| lucian820 a întrebat:

Este legal sa scot la un service autorizat toba intermediara sau finala sau rezonatorul si sa merg cu masina pe drum?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu este

suntserios
| suntserios a răspuns:

Complet ilegal.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu este legal sa anulezi componente din sistemul de evacuare.
Daca se modifica emisiile sau zgomotul generate in mers, primesti sanctiunea pentru deficiente la sistemul de evacuare, care cuprinde retinerea certificatului.
Service-ul autorizat va scrie in factura ca masina nu este in stare de functionare la predare, ca sa nu aiba ei probleme.
Teoretic nici nu au voie sa-ti faca lucrari de genul, ar trebui sa te refuze.

| johnnny123 a răspuns:

"Șoferii și conducătorii de motociclete care au modificate tobele vehiculelor astfel încât să fie mai zgomotoase sunt pedepsiți drastic de poliția Rutieră. Potrivit Codului Rutier 2021, autovehiculele sau motocicletele cu esapamente care depășesc nivelul legal al decibelilor sunt sancționați cu 580 de lei amendă."

Faptul că service-ul la care faci modificare este "autorizat" nu are absolut nicio relevență. Nu pentru asta e autorizat.

| KovacsB a răspuns:

Da este legal cu conditia sa scoti si motorul.