| Alex665 a întrebat:

Salut TPU. Am un kodiaq 190 cp cu dsg 7+1 pe langa asta detin si un passat 150 cp manual in depasiri passat ul se misca mai bine ca kodiaq-ul adica eu cu passat ul intr o depasire schimb si masina are "zvac" cum s ar spune in timp ce kodiaq ul intra in depasire cu a 4 a si p arca nu trage la fel de bine din ce cauza?

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Prima data trebuie sa te raportezi la masa fiecareia dintre masini, apoi la aerodinamica...
Kodiaq-ul este mai greu cu vreo cateva sute de kg decat passatul

| Alex665 explică (pentru Simpatic):

Da dar are si 190 cp iar passat ul 150 deci sunt intr-un fel egale

| Simpatic a răspuns (pentru Alex665):

Nu sunt egale nici in acest sens, totusi cred ca e varianta diesel kodiaq caci daca era turbo-benzinara cred ca altfel statea treaba happy
desi nu as miza ca passatul la un drum lung ar castiga detasat...
iti dau un exemplu am avut o masina aspirata de 170 cp si 1200 kg si la unele masini diesel de 1400 kg le dadeam fum, tot cu 170-180 de CP si acelea, a mea este mai usoara dar acelea sunt mai 'tari' pe cuplu ala mare...si fiind turbo ar fi trebuit sa castige detasat, ei bine nu se intampla asa mereu
am intalnit si cazuri in care nu m-am putut tine dupa skoda RS 184 cp DSG si 4x4...manuala mea nu putea schimba atat de rapid ca acel DSG happy
noi sa fim sanatosi si sa nu avem incidente!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cât cuplu are fiecare mașină? Sa ne zici și motorizările exacte înainte să ne dam cu părerea. Nu de alta da bănui că pasatul are cam același cuplu care trebuie să mute vreo 300kg mai puțin. În ecuația data cuplul e relevant nu cp.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Kodiaq ar putea avea rapoarte mai scurte decat Passat.
In plus, dpdv aerodinamic, Kodiaq este o caramida, in timp ce Passat e mai jos si mai lung, ceea ce ii permite o inaintare mai usoara, mai ales la viteze mari.

| Holiday a răspuns:

Ai setat stilul de condus pe Eco, sau Normal. Acolo iti da doar vreo 130-140 cp. Pentru putere maxima, treci pe modulul sport.

| Alex665 explică (pentru Holiday):

Am mers de la sibiu pana la eforie nord numai in sport dar tot asa p arca intr o depasire nu are putere

| KovacsB a răspuns:

In 3 August 2023 | Alex 665 ex (Mihai2333567m )a întrebat:
Salut TPU. Unde îmi pot depune banii daca nu am card? Mentionez ca am 14 ani.

| Diana4you97 a răspuns:

Kodiaq este mai greu și mai puțin aerodinamic.

| PaulLogosu a răspuns:

Salut.
Am avut si eu un kodiaq lauren and klement, masina are putinei cai penteu greutatea ei, este un "mini SUV", iar passatul fiind o masina mai mica, are cai ok, de aceea cred ca se misca mai bine.
Oricum incearca sa schimbi mosul de condus, poate erai pe ECO.

| Alex665 explică (pentru PaulLogosu):

Am mers de la sibiu pana la eforie nord numai in sport dar tot asa p arca intr o depasire nu are putere si zvac

| PaulLogosu a răspuns (pentru Alex665):

Incearca sa o duci la service, poate e pe duca turbina, dar du-o la service autorizat, e model destul de ciudat de reparat kodiaq ul asta