| therock030891 a întrebat:

Urmează sa cumpăr un porsche cayenne din 2012 motor 3000.
Am găsit si benzină si diesel…Îmi poate spune cineva diferentele si care ar fi mai ok?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca ne dai si linkuri cu cele 2 variante puse la vanzare, ale acestui model cred ca ar fi si mai bine
eu stiu ca porsche cayenne arata si atrage oamenii, mai ales pentru acel interior premium, este o masina premium nimic de reprosat
eu unul insa as cauta variante de masini mai noi ca si an de fabricatie fie ele diesel sau turbo-benzinare, si bineinteles ca nu m-as uita la porsche, la numele brandului masinii, pot la fel de bine sa ma uit la un vw arteon de +300 de cp daca asta imi place miewinking
nu ai cum sa compari 3000 turbo-diesel cu 3000 turbo-benzina! am compara mere cu pere; ambele insa au avantaje si dezavantaje!
cu certitudine varianta pe diesel va avea mult mai multi km reali, caci cu siguranta nu vorbim de 2 masini cumparate aici de noi si care au avut amandoua fix 1 singur proprietar, care a mers pana la munte cu masina si inapoi, doar in concediiwinking! dar asta nu inseamna ca o masina diesel daca a fost bine intretinuta nu poate avea un motor in stare buna!
de luat in calcul costul intretinerii acestei masini, impozitul, RCA-ul etc
este doar parerea, mea nu trebuie sa ma judece nimeni pentru ea!
in ceea ce priveste cele 2 motorizari expuse de tine stiu ca amandoua sun V6, atat cel pe benzina cat si cel diesel
este foarte posibil ca la acest model varianta diesel sa fie cea fiabila...
un raspuns cu exactitate iti pot da doar posesorii acestui model, cat mai ales mecanicii specializati pe grupul VAG...desi putini detin motoare de 3000 turbo-benzina in Romaniawinking
Avem mecanici si pe TPU si chiar priceputi!
succes

| Simpatic a răspuns (pentru therock030891):

Frumoasa masina!
nu am idee insa cat este de fiabila motorizarea aceasta pentru ca nu cunosc personal motorizarile nemtesti de 3000 benzina!
toti cunoscutii mei care au motoare de genul au 3000 diesel happy
eu am un 2500 hibrid acum happy
dar porsche e porsche, are un interior foarte fain!
daca simti ca acesta motorizare este ce trebuie si nu te sperie consumul unei benzinare de 3000 atunci mergi sa o veziwinking

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motoarele pe benzina sunt mai putin recomandate (pentru tarile sarace, care cumpara masini SH), pentru ca sunt mai sensibile si consuma mai mult combustibil (+ulei).

| Frank51 a răspuns:

Singura diferență pe care o văd este consumul, care la benzină va fi semnificativ mai mare. În rest la cât de complexă e mașina (bănuiesc că are suspensie pe perne, biturbo, etc), și costul impozitului, orice alegi benzină sau diesel tot va fi scump de întreținut.