| AlexandraLavinia a întrebat:

Buna dragele mele, am si eu o problema care ma duce la următoarea întrebare pentru ajutor.
De ce dupa epilarea cu ceara la cateva săptămâni dupa cand incepe sa crească din nou parul si sa spargă pielea am mâncărimi si cum pot scăpa de acestea?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai o alergie la ceva mergi la un alergolog sa te consulte, noi nu suntem doctori.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate ai alergie la ceara, sau poate ai alergie la anumite produse de intretinere, cu care te speli sau te dai dupa epilare, ca altfel nu s-ar explica mancarimea asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta cu pielea sparta nu am mai auzit-o niciodata si nu am habar la ce te referi, poate clarifici.

Ceara de albine calda are o calitate superba, de aceea este recomandata in mai toate ocaziile pentru epilarea fetei, a subratelor, a zonelor sensibile si a picioarelor, ca nu provoaca iritatii, nu afectaeza pielea, ba chiar o protejeaza masiv fiind organica, continand substante care hraneste si catifeleaza pielea.

| Felissa13Eden a răspuns:

Iti cresc firele de par pe sub piele. Am incercat si eu toate variantele sa scap de asta, dar tot la epilarea cu IPL am recurs.

| AlexandraLavinia explică (pentru Felissa13Eden):

Am si cateva fire care imi cresc sub piele dar nu de la asta este firul cand incepe sa spargă pielea iese foarte putin înafara si incepe sa ma manance si in timp ce ma scarpin ca nu ma pot abține ating locurile unde a iesit foarte putin si atunci se rupe pielea aceea subțire care iese peste firul abia crescut si nu ma mai mananca ma gandeam ca ar putea fi si de la faptul ca nu ma omor cu cremele si poate nu am pielea destul de moale încât sa fie mai usor firului de par sa iasă si sa am pielea mai exfoliata

| Felissa13Eden a răspuns (pentru AlexandraLavinia):

Da, poate sa fie si asta. Si eu aveam pielea uscata, dar nu m-a ajutat sa o hidratez. Conteaza mult ce textura are firul de par, ca poti sa iti hidratezi pielea cat vrei daca firele de par sunt aspre.