| camifgtjfjtyfmh a întrebat:

Cum pot sa fac sa imi creasca parul mai repede pana la scoala multumesc

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Părul nostru creşte de la 12 la 15 centimetri în fiecare an (deci cam 1-1,5 cm pe lună). Reţetele pentru creşterea rapidă a părului au de fapt rolul de a favoriza creşterea normală şi sănătoasă a acestuia. Tratamentele pentru creşterea părului au ca scop întărirea rădăcinii şi evitarea fragilităţii firului de păr. Un scalp sănătos şi curat este un mediu favorizant pentru creşterea normală a părului.
- Un deficit de vitamine ar fi o mare problemă. Caută la farmacii vitaminele A, B, C, E şi Zn. Rezultatele nu vor întârzia să apăra.
- Periaza-ţi bine părul. Periatul cu o perie lată şi căptuşită stimulează circulaţia sângelui. Repetă acest lucru dimineaţă şi seară. Ai grijă să nu se rupă firele de păr de la periatul prea intens!
- Altă modalitate foarte bună de stimulare a circulaţiei sângelui este masajul scalpului. Ori de câte ori ai timp, masează pielea capului încet, folosind o mişcare circulară.
- Uleiul de ricin sau de măsline sunt remediile naturale perfecte pentru părul deteriorat. Ajută la menţinerea sănătăţii scalpului, şi se recomandă aplicarea lor seara, după o încălzire prealabilă, şi clatirea părului dimineaţa, după ce l-ai lăsat să acţioneze întreagă noapte.
- Măştile cu Henna incoloră (se găsesc la farmacii şi în magazine cu produse naturiste) întăresc firul de păr şi îl fac mai gros, mai rezistent, mai sănătos.
- Expunerile masive la soare contribuie la fragilitatea firului de păr, la fel şi praful, la care te expui în fiecare zi, şi obiceiul de a-ţi trece frecvent mână prin păr, este foarte dăunător.
- Ceaiul verde este şi el un remediu eficient împotriva căderilor părului. Bea trei căni de ceai verde zilnic, pentru mai multe luni, iar în timp vei vedea, cum părul îşi recăpăta sănătatea şi strălucirea.
- Oţetul poate fi folosit şi el pentru stimularea creşterii părului. Asigură o bună circulaţie a sângelui la nivelul scalpului şi menţine sub control cantitatea de sebum, care împiedică creşterea normală şi sănătoasă a firului de păr.
- Evită cafeaua, alcoolul şi ţigările. Somnul de noapte este şi el foarte important.
Nu întrerupe tratamentul după primele efecte, ci continuă până la şase luni (cel puţin). Vei avea un păr sănătos, bogat, rezistent şi strălucitor.
Succes! Numai bine!

| LifeFail a răspuns:

Bună.
Ca să ai un păr lung,sănătos şi frumos e nevoie de multă răbdare din partea ta. Pentru a obţine rezultatele dorite,ia în calcul următoarele aspecte:
-trebuie să ai un regim alimentar bine pus la punct. Pentru asta este recomandat să consumi cât mai multe alimente,cu vitaminele A,B,C,E şi produse care conţin fier şi zinc,fiindcă ajută la o creştere mai rapidă a părului;
-foloseşte o mască din ulei de ricin,ulei de măsline,ulei de migdale, o fiolă de vitamina A şi una de vitamina E, pe care o aplici pe păr cu 30 de minute înainte de a te spăla pe cap; asta va ajuta părul să se regenereze şi îl va hidrata intens;
-nu uita să îţi tunzi periodic vârfurile, adică aproximativ 3-4 cm o dată la două luni, că să scapi de urmele inestetice şi dăunătoare părului.
Baftă şi numai bine!

| crisbebe a răspuns:

Uleiul de ricin e cel mai recomandat si nici nu e scump, daca te speli asa des la cap s-ar putea sa nu mai ramai cuprea mult par in cap...dar doar cu ulei de ricin nu este de ajuns este tratamentul incomplet:uit-l pe ala complet se pun doua galbenusuri de oua, o lingurita de ulei de masline o sticluta de ulei de recin si o lingurita de miere. asta e tratamentul intreg cu care puteti face maqsca de par pentru cresterea parului.
varfurile trebuie taiate o data la doua luni, ca parul sa aiba forta de a se regenera. tine-l mereu legat. asta il va face sa creasca mai repede. eu asa procedez...si are efect... dar nu prea mare.
impletestel daca il ai cam pana la umeri sau mai lung putin.eu m-am tuns si mi l-am impletit pentru ca numi crestea deloc si acum mi-a crescut mult mai repede decat, cat am asteptat sa-mi cresca un an chiar si acum il am impletit.succes.
Mai difera si de firul de par.Eu urmez tratamentul de la "fontene" si chiar imi place.L-am inceput initial pentru ca imi cadea foarte rau parul dar dupa vreo 3 utilizari s-a potolit.A inceput sa-mi cada din cauza extensiilor cu clip pentru ca erau destul de grele iar parul meu n-a suportat.
Sunt si diverse pastile care ajuta. Depinde cata rabdare ai. Degeaba ai un par lung daca e tocit,ars, ca o matura. Cred ca fiecare stie ce e mai bine pentru el, respectiv pentru parul sau.Cu o alimentatie sanatoasa si cu putin ajutor toti o sa reusim.
mai poti cauta sfaturi pe forum sau scrii pe google cum fac sa imi creasca parul mai repede.
http://www.tpu.ro/......-sta-bine/

| CreatssaBaiiInteligentule a răspuns:

Tinel prins cat de mult este posibil.EL fiind strans creste mai repede. Sper ca te'am ajutat.Cu sampon iti spun ca nu merge.Am incercat.happy

| camifgtjfjtyfmh explică:

Ce sampon de unde?

| camifgtjfjtyfmh explică:

Scuzati am uitat sa scriu in afara de ulei de ricin

| EuCeaANiumanui a răspuns:

Cauta un sampon cu crestere rapida.big grinFunda:*

| Euaiafrumoasha a răspuns:

Slalate des pe cap. SI ai sa vezi ca iti va creste parul. :X Frunditsa?