| NoName2934 a întrebat:

Eu dimineata ma spal pe fata de obicei cu o spuma de curatare, iar dupa ma dau cu o crema hidratanta cu spf, ambele mi le-a recomandat doctorul dermatolog.De exemplu daca vreau sa ma machiez dupa vreo 6 ore mai trebuie sa ma mai spal odata pe fata si sa ma dau cu crema aia? Am tenul gras si dupa ceva timp imi luceste fata si nu cred ca e bine daca aplic produsele cand e asa. Nu ma machiez extra,doar ma dau cu concealer in unele locuri si putin blush, sunt incepatoare si nu prea stiu cum sa procedez sa nu imi apara mai multe cosuri pe frunte sau sa imi apara cosuri in alte locuri.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„De exemplu daca vreau sa ma machiez dupa vreo 6 ore mai trebuie sa ma mai spal odata pe fata si sa ma dau cu crema aia?"

Asta nu ti-a spus medicul?

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca ai deja tenul gras trebuie sa gasesti o crema mai lejera care nu iti lasa asa un strat lucios.Gasesti mai jos destule sugestii, am salvat si eu recent linkul dar n-am reusit inca sa imi cumpar nimic, eu prefer sa ma uit mai intai la lista de ingredienre de la fiecare.Nu am ten gras, ci zona T este putin mai uleioasa, depinde de cum ma simt, de ce fac si evident, de vreme. :)) In mod normal la fiecare 2-3 ore cica ar trebui reaplicata crema cu protectie solara, daca stai afara.Acum, nu stiu cine face asta, eu recunosc ca nu.

https://www.reddit.com/......se_pielea/

| StoicAnalysis a răspuns:

In mod normal si eu am tenul gras si o spalare pe fata cu apa rece apoi tamponarea ei cu un prosop de hartie de doua ori pe zi imi e cel mai prielnic. Nu fac nici cosuri, sebumul e la cote normale si pielea resprira. Dar in cazul vostru, fetelor, avand in vedere ca va machiati zilnic, banuiesc ca tindeti sa aveti probleme cu tenul frecvent, pentru ca prin igiena voastra excesiva, eliminati stratul acela esential de sebum care va protejeaza in mod natural de infectii si bacterii.

| Anonim240 a răspuns:

Dimineața și seara e indeajuns să te speli pe față și să te cureți cum trebuie.

| Alexalex1000 a răspuns:

Nu, te speli de 2 ori pe zi, dimineața și seara. De mai multe ori nu este bine pentru ten, de 2 ori este suficient

| MihaelaMarinescu82 a răspuns:

Am pregatit un raspuns dedicat in acest articol https://beauty-room.ro/......cosurilor/