| Almora a întrebat:

Buna. In vara aceasta termin profesionala și aș vrea să continui pe profilul economie. As dori sa știu mai multe despre acest profil: ce se face la practica, cam cate săptămâni sunt, cam cat de grea este matematica. As vrea răspunsuri de la cei care sunt sau care au fost recent la acest profil.
Dau funda

3 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Daca nu prea le ai cu matematica, e nasol. Pentru ca trebuie sa tii minte multe formule la economie. De exemplu: https://www.scribd.com/doc/95023645/formule-economie.
Mie imi sunt cunoscute ca m-am batut la cap cu ele si cu chatgbt-ul in fata vreo 3 zile. Dar daca esti tufa de venetie la mate, deja devine complicata treaba.

| Anonimul151 a răspuns:

Încep prin a spune ca matematica este destul de grea.

Și eu sunt la liceu economic, dar pe turism și alimentație. Și eu voi continua tot pe același profil probabil, la același liceu.

Din ce mi au spus profesorii matematica e destul de grea dacă nu prea știi. Dacă nu ma înșel au spus ca e M1. Deci destul de grea.

Practica vei face în magazine. Dar și în alte locuri, dar nu prea știu multe info despre acest profil.

Practic, specializarea pe care o vei avea este Tehnician în activități de economice și contractări, ( contabil ). Vei învăța tot ce ține de firma, protecția consumatorului...

Am observat că termini profesionala anul acesta. La fel și eu, de aceea am menționat.

Pe ce profil ești? Cel mai probabil va trebui să dai probe de diferență. Dacă ești pe alt profil...

| LisaJulie a răspuns:

Matematica este M2 care nu este atat de dificila ca M1! Dacă termin științe economice poți sa faci multe după, ai multe oportunități bineînțeles dacă înveți bine economie și antreprenoriat!