| UnCristian94 a întrebat:

Chiar asa de mult te ajuta scoala?
Majoritatea elevilor care termina liceul n-au ce face mai departe...
+ ca-n unele scoli mergi pur si simplu ca sa stai, se preda doar ce nu iti foloseste-n viata, e o mare pierdere de timp.
Cunosc oameni care au si facultatea terminata, si lucreaza la paza...

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Din cate vad nu iti place scoala deloc.Fiind elev inca nu stii daca ceea ce se preda la scoala iti este folositor sau nu.Mai tarziu iti vei da seama ca gresesti ce spui acum.Si aia care stau la paza cu facultate fac asta pentru ca nu au gasit de munca la pregatirea pe care o au.Asta e Romania de azi.

| UnCristian94 explică (pentru darrio2007):

Pai nu facem nimic aici, se joaca septica/macao in ore, in clasa a 12-a.
La romana nu ne mai preda de 2 ani...
Doar la matematica se mai oboseste profesoara, si chiar nu inteleg de ce.

| mgtow a răspuns (pentru UnCristian94):

Sant persoane care nu au nici 10 clase si lucreaza ca asistenti de primar, in spitale, etc. Asa e peste tot si asa va fi pana se duce totul pe apa sambetei.

| darrio2007 a răspuns (pentru UnCristian94):

Ce scoala este aia la voi? Va mai trebuie un bar si fete la bara si este un club.

| CeViataDeRahat a răspuns (pentru darrio2007):

Baiete, ia bine aminte raspunsul lui darrio007 pentru ca numai adevar graieste, mai tarziu iti vei da seama cat de mult conteaza scoala... Si totusi ai un mare plus pentru intrebare, poate spre norocul tau vei intelege aceste raspunsuri si-ti va schimba mentalitatea si viitorul! Bafta! Scuze darrio2007, i-am raspuns aici sa-i atrag mai mult atentia la ce-i spuneai!

| darrio2007 a răspuns (pentru CeViataDeRahat):

Ok.Am inteles.Pare sa fi inteles si el ceva.Cel putin asa reiese.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e, scoala e o pierdere de timp, dar pentru cei care au notiunea invatatului si le place sa le fie de bine. Nu toata lumea s-a nascut sa aiba facultate si doctorat fiecare are un scop in viata in anumite domenii de lucru.

| CautNume a răspuns:

Majoritatea elevilor care termină liceul și nu au ce face mai departe sunt acei elevi ce rămân corigenți, ce vin la școala doar sa facă miștouri, acei elevi care considera ca-s prea deștepți pentru a învăța ceva de la școala.

| KodrutZ a răspuns (pentru CautNume):

... dar si cei care, din pacate, au ajuns sa fie indopati de mici cu mentalitati de genul "ai carte ai parte" fara sa li se spuna ca degeaba ai carte, daca nu te zbati si nu inveti sa te adaptezi. Nu, nu ma refer la "adaptare" in sensul de a iti lucra colegii pe la spate, a nu avea scrupule indiferent de situatie sau la a face chestii care nu iti plac doar pentru bani. Marea problema la noi e ca multi parinti isi duc copiii in spinare in loc sa le dea un sut in dos si sa ii lase sa se descurce, si uite asa ajungi cu oameni care la 20 de ani ar putea sa mute muntii in loc daca li s-ar da ocazia sa fie niste ratati care la 40 de ani au un job de rahat si asteapta sa le moara parintii ca sa mosteneasca apartamentul/casa.

| CautNume a răspuns (pentru KodrutZ):

Asta cu "ai carte ai parte", intr-un fel, e reala. Daca n-ai carte atunci sigur ca nu o sa ai si parte.
In schimb, unii parinti cred ca daca ai lor copii fac meditati si primesc 10 la scoala (chiar daca ei habar nu au) au un viitor asigurat.Si uite asa copiii lor fac si facultate (probabil la particular) si pentru ca, in realitate, nu stiu nimic ajung paznici.
Si mai sunt tot acei parinti care fac tot posibilul ca ai lor copii (care nici nu stiu sa scrie) sa treaca clasa.Si uite asa si ei termina un liceu si dupa arunca cu noroi in tara noastra, spunand ca ei pleca in Spania la cules de capsuni pentru ca aici, cu diploma, nu au ce lucra.

| IsabelaIssa a răspuns:

Iti recomand o carte: "Tata bogat tata sarac" de Robert T. Kiyosaki

suntserios
| suntserios a răspuns:

Or fi si oameni cu facultate care lucreaza la paza, dar mult mai multi sunt cei fara scoala care spala wc uri sau amesteca ciment pe santier.

da scoala e foarte importanta, te ajuta sa descoperi ceea ce iti place si la ce esti bun. Facultatea te specializeaza iar locul de munca tine doar de capacitatile tale. procentul celor care au o viata cat de cat decenta (financiar vorbind) si nu au nici 12 clase terminat este infim pentru a fi acesta o solutie in viata

| horia2012 a răspuns:

Scoala te ajuta daca vrei sa te ajute. Dupa cum stii "cartea" nu se baga cu pumnul in cap. Depinde de tine daca vrei sa te ajute, iar informatiile le selectezi singur. " Scoala" nu stie ceea ce vrei tu sa te faci, nu stie daca-ti place ceva sau nu, nu stie daca ai vreo pasiune sau nu. Sunt foarte multi care nu stiu ce vor si de aceea "scoala" trebuie sa-ti asigure un bagaj minim de cunostinte. Mai departe depinde de tine. De la liceu trebuie sa stii destul de bine ce vrei si sa te orientezi corespunzator pentru ca in final singura independenta pe care o
ai si o simti si care-ti permite sa-ti traiesti viata dupa cum consideri tu ca e mai bine e cea financiara. Restul sunt vrajeli. Parerea mea.

| Alcyon a răspuns:

Matematica iti dezvolta gandirea logica, romana iti imbogateste vocabularul iar celelalte materii te ajuta sa-ti imbunatatesti capacitatea de memorare. Prin urmare, scoala are si ea scopul ei.

| Constantin_Popa_1988 a răspuns:

Ai carte, ai parte ( nu in toate cazurilee )