| Fcbk_Cipi_2001 a întrebat:

Nu inteleg cu ce ne ajuta in viata Muzica? nu este o pierdere de timp la Scoala?

6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

E subiectiv.
In scoala generala si liceu in general esti incarcat cu cat mai multe informatii mai mult sau mai putin utille, din care tu trebuie sa iti alegi un domeniu ( sau mai multe ) care poate te intereseaza in viitor.

Adevarata educatie se face odata cu facultatea, acolo iti alegi TU domeniul in care vrei sa activezi, si inveti pentru tine, pentru viitorul tau job.
( sau o scoala profesionala...chiar mai indicat de altfel )
Pentru tine muzica e o pierdere de timp, dar pentru cineva care doreste sa lucreze in domeniu si poate sa urmeze niste cursuri dupa ce termina liceul...e o materie folositoare.
Este sistemul de invatamant romanesc o gluma proasta si ivechita care nu te invata cum sa cumperi o casa sau cum sa iti achiti taxele?
Da, si se poate vorbi despre asta pana maine.
Dar in mare gandirea e asa...invetii 100 lucruri din care uiti 99, si lucrul care il retii poate ajungi sa il folosesti in viitoarea ta meserie.

| Kaℓi a răspuns:

Este o vorba, "cultura generala este ceea ce iti ramane dupa ce ai uitat tot ce ai invatat". Sunt de acord ca programele scolare sunt incarcate cu multe lucruri inutile, insa nu as clasa muzica printre ele. Candva, in viitor, poate vei participa la o discutie despre muzica si o sa te bucuri daca vei intelege si vei putea folosi terminologia specifica.

| Drolja a răspuns (pentru Kaℓi):

Cel mai bun răspuns pe care l-ai primit la întrebarea ta. Nu mai am ce completare să aduc, Kali a acoperit cam tot, cu mica precizare că nimic din ce învățăm în școală nu ne e inutil, ci prost prezentat.

| OnuOnulică a răspuns:

Doar muzica? laughing
Sunt multe materii în școală care nu ajută pe absolut nimeni. Dar, sunt acolo de "umplutură" doar ca să fie mai multe materii. Nu te ajută cu nimic muzica dacă nu vrei să profesezi pe acest domeniu.

| oprescudorin11 a răspuns:

Muzica ajuta pentru interactiunea noastra cu mediul.Are Ritm, Melodie, Armonie. Un om cu o educatie muzicala se va adapta mai usor la lumea inconjuratoare. Cel putin principial.

Răspuns utilizator avertizat