| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Saptamana viitoare o sa ma angajez la un hypermarket ca si casier (mentionez ca nu am mai lucrat casier).Cel mai mult mi-e teama cand voi lucra cu banii, cand voi lua banii de la client și îi voi da restul înapoi.Mi-e teama sa nu gresesc cand voi da restul la client (mai ales mărunt).La cel hypermarket se vor cumpara de sume mari deoarece se cumpara pentru a aproviziona alte magazine mai micuțe și trebuie să le faci factura și pe firmă (dar a spus că se face școlarizare). Puteti sa imi dati unele exemple cum se da restul la client de la o diferita suma mai ales cand nu e fixa? E greu sa fii casier, cine a mai lucrat?! Si cum e sa lucrezi si cu casa de marcat?!

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti scrie mare pe casa cat trebuie sa dai rest...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vei fi educată și nu te vor lăsa să lucrezi până nu știi bine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce te ai angajat casier daca nu le ai cu matematica? Trebuia sa te angajeze sa pui marfa pe rafturi acolo nu ai nevoie de matematică, daca nu stii sa dai rest te vor certa clientii si o sa fi in stres.Nu o sa faci față, suna i si roaga i sa i ti dea altceva de facut ca nu te descurci cu banii, nu sti sa dai rest.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Asa e politica magazinului și pe case și pe raion

| Werrich a răspuns:

La casa iti zice exact ce rest trebuie sa dai inapoi in functie de cati bani a dat clientul, deci nu trebuie sa calculezi tu. Produsele se scaneaza si apare pretul.

| Werrich a răspuns:

In contextul pandemiei eu as indemna sa achite cu cardul, daca spui ca sunt mici patroni sigur au card de plata. Plus ca asa se evita infectarea si problema cu darea restului.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Werrich):

Mici patroni care fac evaziune fiscala si cumpara cu cash...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te duceai la Auchan nu aveai nicio grija...
Acolo clientii nu platesc la casieri ci la niste aparate.
Dar oricum iti apare pe ecranul ala cat trebuie sa dai rest.

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

La Auchan si Kaufland sunt case mixte, cel putin in orasul meu sunt 5 case cu aparate si restul case cu casieri.

| Slow08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fac angajarii la Auchan mi-am băgat cv de 3 luni dar nu m-au sunat.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Fiecare casa de marcat are o optiune unde iti arata suma respectiva pe care o are clientul de platit si tu poti introduce suma pe care ti-a dat-o clientul si programul iti arata cat rest trebuie sa ii dai. Dar învață-te si tu sa calculezi repede ca nu poti sa stai numai pe baza aparatului ala ca nu cred ca e asa de greu sa faci niste calcule simple. Si la sfarsitul zilei cand se innnumără banii trebuie sa fii ori pe plus ori pe minus dar sa fii pe minus cu o diferenta mică ( gen ai in casa de marcat cu 10-20 de lei mai putin decat ar trebui, pentru ca la fiecare casa de marcat arată care este suma totala de bani cheltuiti in ziua respectiva la casa la care ai stat tu ), si daca ai o diferenta destul de mare pe minus, la cateva abateri o sa fii dat afară.