| MistarGoGu a întrebat:

Suna interesant o cariera in SIE * ( Serviciul de Informatii Externe )? Cine ar lasa viața tihnită si " sigura " pentru suspansul meseriei de " SPION "? DE partea financiara NU stiu ce sa zic ca este la " secret "!

Răspuns Câştigător
| Korkodeln a răspuns:

90+% din personalul SIE face munca "de birou" analizand date, dosare, rapoarte informative si alte chestii mai mult sau mai putin birocratice. Agentii operativi care ies pe teren si seamana oarecum cu aia din filme sunt EXTREM de putini.

Si da, nu toata lumea isi doreste o "viata tihnita si sigura", care e de fapt o viata de sobolan amarat si mediocru si care in zilele noastre nu mai e nici tihnita, nici sigura, nu trebuie' sa te omoare agentu' Cheng dupa jumate de ora de bataie coregrafica, poate tot atat de bine sa te omoare un cocalar pe trecere si tot aia e.

Asa ca daca ai cojones si inteligenta si iti place adrenalina de ce sa nu vezi lumea si sa iti ajuti tara si sigur nu pe bani putini. Ca sa nu mai vorbim ca iesi la pensie la o varsta ridicol de tanara si pe urma te folosesti de relatiile adunate in sistem.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Cine ar lasa viața tihnită si " sigura " pentru suspansul meseriei de " SPION "?"

cei care au vazut filmele cu James Bond si cred ca "meseria" de spion este precum o facea personajul interpretat de sir Sean Connery, șarmant, placut, inconjurat de femei model, in tot acest timp el fiind la costum si cu pistolul cu amortizor in servietawinking

| PredaCostel2btV a răspuns:

As vre si eu nr de telefon
Sa pot lua legatura cu ernest