| cristi202 a întrebat:

Acum mai bine de o saptamana, casa in care stateam a luat foc de la o aeroterma ce a functionat timp de 10 minute nesupravegheata. Totul s-a petrecut rapid, pina sa vina pompierii, peste mai bine de 20 de minute, a ars totul, toate lucrurile mele si ale sotiei mele, iar casa e in mare masura distrusa. Au fost oameni deosebiti care ne-au oferit ajutorul, chiar si de aici de pe TPU, si in acest sens vreau sa aduc multumiri la doi utilizatori, Wales si Ema, care m-au ajutat extrem de mult, astfel ca problema hainelor si a unor lucruri necesare acum e oarecum acoperita.
Problema cea mai mare e casa in care am stat cu chirie. Acum reusesc sa repar acoperisul din ce am avut si primit de la altii, insa mai e de rezolvat problema centralei pe gaz distrusa, a instalatiei de incalzire si electrice partial distruse, a geamurilor si usilor termopane arse, a zugravelii, care trebuie total refacuta, in multe locuri de la tencuiala, lucru de care eu ma voi ocupa, pentru a mai reduce din costuri.
As vrea sa fie clar, nu vreau prin acest mesaj sa cer ajutor cuiva. Nu, am primit ajutoare si nu vreau sa depind prea mult de altii in acest sens, caci cu totii avem probleme, fiecare cu ale lui. Ceea ce doresc e sa-mi se ofere de lucru (de cind cu criza, iarna nu prea mai gasesc de lucru, din nefericire), in domeniul amenajarilor interioare, a decoratiunilor, a picturii decorative. Pot amenaja orice in ce priveste un apartament sau o casa pe interioare (gresie-faianta, rigips, glet, parchet laminat, etc)
Mi-ar fi usor sa ma angajez la o firma de constructii, insa, pentru ca stau linga Bucuresti, se pune problema navetei, si a timpului petrecut la lucru, care adesea e in constructii de 10 ore pe zi, deci nu as mai avea timp sa ma ocup de casa distrusa, care trebuie reparata cit se poate de repede. De aceea, ma ofer sa fac orice pentru a cistiga banii necesari pentru reparatia casei. Si nu pot decit sa multumesc celor ce imi vor oferi de lucru.

Răspuns Câştigător
| caractere a răspuns:

Cristi, iti dau eu materialele necesare refacerii instalatiei sanitare (alimentare cu apa calda/rece) si pentru termic(toate cu teava PE-Xc) daca ai nevoie. De asemenea, o sa te contactez pentru o lucrare in Bucuresti, cartier Henri Coanda(daca stii unde este), sa ajuti la instalatii deocamdata. Ulterior, daca vad ca ai mana buna, iti dau finisaje interioare la o casa cu etaj(casa se afla in stadiul "la gri" si ai avea ceva de lucru) - bineinteles, daca te intereseaza si daca astfel iti pot fi de ajutor.
Restul vorbim la tel.

68 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristi,dupa o absenta indelungata, revin si aflu cu durere in suflet de tragedia care s-a abatut asupra ta.Ma plec fata lui Ema, Wales, tuturor celor care te-au putut ajuta material precum si a celor care au fost cel putin cu gindul alaturi de tine.Incercarile vietii sint lasate numai celor care" le inteleg si le pot face fata". Sint sigur ca intelegi ce am spus.Ma voi ruga pentru tine si familia ta,iar pe utilizatori, va rog, sa spunem macar odata TATAL NOSTRU.Sa ne rugam pentru Cristi si pentru toti cei aflati la necaz.Va multumesc. Dumnezeu sa va binecuvinteze si sa va ajute.

| morningstar a răspuns:

Nu stiu cat conteaza pentru tine dar vreau sa iti spun ca sunt si eu alaturi de tine. Imi pare nespus de rau pentru ceea ce ti s-a intamplat. Am sa ma rog pentru tine ca Dumnezeu sa va poarte de grija si tot raul sa fie spre binele vostru. Poate pare ciudat ce spun, dar ma bucur ca focul nu te-a atins pe tine si pe sotia ta. Imi dau seama ce inseamna aceasta, casa sotului meu a ars cu mai multi ani in urma pe timp de iarna ( casa parintilor lui ). Va urez numai bine si fie ca intr-o zi sa va bucurati de refacerea completa pe toate planurile.

| Kanghu a răspuns:

Pacat, tocmai tie? Adica Cristi, tu mai erai printre putinii useri de pe site-ul asta cu capul pe umeri si care stiu ce vorbesc.

Acum, no-offence, probabil sunt sarcastic, dar exista pe site-ul asta nenumarate "specimene" care chiar ar merita asa ceva...

May teh force be with you, speram sa iti revii cat mai repede!

| greatLOL a răspuns:

Salut.Of imi pare atat de rau pentru tine.Chiar,fiind baiat, am plans pentru povestea ta...Cu ce as putea sa te ajut?

| cristi202 explică (pentru greatLOL):

Chiar nu stiu cu ce ai putea sa ma ajuti... Ceea ce eu am dorit, a fost sa gasesc ceva de lucru, insa aici mi s-a oferit mult mai mult - atit sprijin emotional, cit si sprijin material. Faptul ca simti cu mine, conteaza mult pentru mine, si este suficient. Multumesc mult pentru disponibilitate.

| cristi202 explică (pentru greatLOL):

Chiar nu stiu cu ce ai putea sa ma ajuti... Am dorit ceva de lucru, mi s-a si oferit, si chiar am primit sprijin mult mai mult decit atit - atit emotional, cit si material. Faptul ca simti cu mine, e suficient pentru mine, e ceva sa stii ca nu esti singur la necaz. Multumesc mult, si multumesc mult pentru ca te-ai aratat disponibil pentru a ma ajuta.

| Robert92 a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta cristi, nu ii doresc asta nici celui mai mare dusman, este un lucru teribil si imi pare rau sa aud de aceasta problema prin care treci.Stiu ca esti un om serios si cu capul pe umeri, si ca realizezi ca TPU este alaturi de tine! Cel mai important lucru este sa fii optimist.Am demonstrat ca suntem o comunitate la bine, acum e randul sa demonstram ca ne sprijinim unul pe celalalt si la necaz! Nu stiu cu ce suma voi putea sa contribui dar te voi ajuta si eu, cu cat pot.Iti doresc toate cele bune!

| BoYy a răspuns:

Un caz chiar special

| Adaniela a răspuns:

Le multumesc celor 3 suflete care au sarit imediat in ajutorul tau si ma rog bunului Dumnezeu sa va dea putere. Imi pare nespus de rau ca nu pot ajuta material(poate intr-o zi Dumnezeu o sa-mi dea si puterea asta) dar sunt su sufletul alaturi de voi.mi de multumiri celor care il puteti ajuta

| cristi202 explică (pentru Adaniela):

Multumesc mult! Faptul ca stiu ca unii de aici sunt alaturi de mine, chiar de nu pot sa ma ajute material, inseamna enorm pentru mine. Dincolo de nevoile materiale, suportul emotional e la fel de important. Asa ca, multumesc frumos!