| Anonimgirl111 a întrebat:

Buna! Vreau sa imi ajut mama si am nevoie de ajutorul vostru, pentru care va multumesc anticipat.
Firma la care lucra a intrat in dificultati financiare, astfel ca si-au trimis toti angajatii in somaj.
Mama a lucrat in vanzari, in domeniul amenajarilor interioare, a incheiat mii de contracte si poate si-ar gasi un nou job, insa are deja 47 de ani si in domeniul asta si in general in vanzari, se cauta numai persoane tinere. Deci si in eventualitatea ca si-ar gasi un nou loc de munca, e doar o problema de timp(scurt) pana s-ar gasi din nou in aceeasi situatie.
Vreau sa o ajut sa se reorienteze spre ceva in care sa nu conteze varsta si pe care sa il poata face si peste 10 ani. Datorita faptului ca isi petrece foarte mult timp la calculator si pentru ca este o persoana creativa, i-am propus sa invete grafica si web design. Nici eu nu stiu multe lucruri despre asta insa cred ca i s-ar potrivi.
Credeti ca o persoana de varsta mamei mele ar putea invata si s-ar putea intretine din asa ceva?
Daca da, de unde sau cu ce sa inceapa pentru initiere?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Nu am din păcate un răspuns bun și complet pentru tine. Sper să îl găsești. Dar vreau totuși să te asigur că la virsta ei mama ta poate teoretic vorbind să învețe aproape orice. Poate nu pian, vioară sau limba chineza la perfecție ci ocupații mai obișnuite inclusiv aplicații web. La 47 de ani viața de abia începe. Chiar o memorie ceva mai slabă e compensată de alte calități.
Cit privește a doua parte a întrebării, e mai greu de ghicit.
O pistă care ar merita încercată ar fi ca de una singură să desfășoare pe cont propriu o activitate asemănătoare cu ce a făcut pînă acum, dar bazindu-se pe cercul de clienți și cunoștințe de afaceri pe care le are.
Ești de admirat pentru inițiativa ta (după ce scrii pari o fată inteligentă și hotărîtă).
Tocmai de aceea te-aș sfătui să discuți cu ea, să nu-i bagi pe gît numai ideile tale fără să vezi ce simte și ea. Ajut-o să aleagă ceva pentru care are tragere de inimă. Să nu te îndoiești de puterea ei, dar îi va fi de mare ajutor să nu o lași singură. E o șansă pentru ea să înceapă și o nouă viață, nu numai să fie un sclav, robot, pentru un salariu.
Dar, sigur, asta trebuie pus în balanță cu faptul că poate trebuie să întrețină o casă.
Sper ca împreună să reușiți.
O variantă ar fi și căutarea unei munci și calificări în străinătate. Există chiar cursuri gratuite de calificare, dar e greu cu cheltuielile de întreținere în străinătate pe perioada lor.
http://www.arbetsformedlingen.se/......elska.html

Cintariti, planificați, scotociti pe internet inclusiv tu, nu intrați în panica. Veți reuși pînă la urmă.

Pentru pagini Web există informații pe... internet plus un manual de la librărie sau bibliotecă. Dar e cam inflație de sisteme gata pe bani puțini.
https://www.google.se/......ps?/search

Ceva mai tare sau mai de actualitate ar fi să se apuce de aplicații mobile - apps
https://www.google.se/......ps?/search

| Anonimgirl111 explică (pentru ALGator):

Multumesc frumos pentru raspuns.
Nu incerc sa ii bag ideile mele pe gat, era doar o propunere, gandidu-ma in perspectiva ca anii trec si chiar daca si-ar gasi un alt job in domeniu, nu ar fi pentru mult timp pentru ca peste tot se cauta persoane tinere si atractive.
Iti multumesc ca ti-ai facut timp sa imi raspunzi si sa ma ajuti.

1 răspuns: