| Anonimgirl111 a întrebat:

Buna! Vreau sa imi ajut mama si am nevoie de ajutorul vostru, pentru care va multumesc anticipat.
Firma la care lucra a intrat in dificultati financiare, astfel ca si-au trimis toti angajatii in somaj.
Mama a lucrat in vanzari, in domeniul amenajarilor interioare, a incheiat mii de contracte si poate si-ar gasi un nou job, insa are deja 47 de ani si in domeniul asta si in general in vanzari, se cauta numai persoane tinere. Deci si in eventualitatea ca si-ar gasi un nou loc de munca, e doar o problema de timp(scurt) pana s-ar gasi din nou in aceeasi situatie.
Vreau sa o ajut sa se reorienteze spre ceva in care sa nu conteze varsta si pe care sa il poata face si peste 10 ani. Datorita faptului ca isi petrece foarte mult timp la calculator si pentru ca este o persoana creativa, i-am propus sa invete grafica si web design. Nici eu nu stiu multe lucruri despre asta insa cred ca i s-ar potrivi.
Credeti ca o persoana de varsta mamei mele ar putea invata si s-ar putea intretine din asa ceva?
Daca da, de unde sau cu ce sa inceapa pentru initiere?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Personal consider ca a lucra in web design nu este persoana careia sa ii faca foarte multa placere.

La 47 de ani si lucrand in vanzari (relativ mult contact cu oamenii) ca apoi sa treaca pe calculator (poate a lucrat mult pe calculator, dar chiar si asa, e greu), e cu totul diferit. Oamenii cu cat inainteaza in varsta, vor mai multa siguranta, nu experiente noi.

In plus, de multe ori, web design nu se limiteaza doar la a desena niste pagini de web.

Si ca totul sa fie inca mai greu, ea acum incearca sa razbeasca intr-un domeniu (creativ pe de o parte) in care nu prea mai este prea mult de inventat. E adevarat, poti sa creezi o pagina diferit, dar la fel de usor este sa mergi pe monstertemplates.com si sa vezi acolo si sa cumperi de acolo. In plus web design-ul nu mai este ce a fost odata. Nu pleci de la o pagina goala, trebuie sa poti sa faci pe diverse platforme, stiluri, etc.

In web design, ori gasesti o firma pentru care sa lucrezi, ceea ce este mai greu (pentru ca iti trebuie si niste cunostinte de programare) ori mergi pe proiecte (ceea ce este iarasi greu, pentru ca daca nu esti in domeniu, se gasesc mai greu).

Personal, vad pe termen scurt, gasirea unui loc de munca in alta parte si cautarea mai apoi pentru un loc de munca cu o experienta superioara (gen: director de vanzari, etc) le vad precum solutii.

Repet, personal vorbind, consider ca este greu pentru o persoana care si-a format un mod de a fi, un mod de a munci sa isi schimbe domeniul. Chiar ar avea nevoie de multa energie si stapanire de sine, pentru a putea intra pe alt domeniu.

Pentru tine, este usor sa te apuci intr-un domeniu si sa inveti. Pentru mama ta, mult mai greu.

Poate cel mai bine ar fi sa discuti cu mama ta sa vezi ce ar vrea ea sa faca. Orice ar face, daca face cu placere este mult mai bine decat daca face in scarba ani de zile, chiar si in situatia in care locul de munca, cum consideri tu, este sigur. Pentru ca la final ar trebui sa iei in considerare si firea ei. Modul ei de a fi si de a vedea lucrurile.

Dupa o anumita varsta se aplica alti parametrii, ca sa zic asa.

Vorbeste cu mama ta, vezi ce doreste, vezi ce i-ar place sa faca, etc... si apoi incercati sa luati o decizie. Si nu incerca sa ii dai o directie, las-o pe ea sa aleaga, pentru ca banuiesc ca nici ea nu stie foarte clar.

| Anonimgirl111 explică (pentru cristimihailov):

Stiu ca nu e usor si stiu ca web design-ul nu mai este ce a fost odata.
Insa ma gandisem la varianta asta doar pentru ca la asta se poate lucra indiferent de varsta, sau poate pana la o varsta mai inaintata, ca o varianta de back office.
Nu am incercat sa o conving sa faca asta, doar i-am propus, pentru ca nu stie de unde si incotro sa o apuce si ma simt foarte neputincioasa ca nu stiu si nu pot sa o ajut.
Si da, ai dreptate, dupa o varsta, "se aplica alti parametri" si poate e putin conservatoare insa in acelasi timp este si o femeie open mind.
Poate ii trebuie doar un sambure de siguranta, un minim reper, o baza de start.
Multumesc mult pentru raspuns, seara frumoasa!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se poate inscrie la somaj pana gaseste ceva, acum multe firme vor tineret si cu bani putini pentru ca nu au vechime.

| Anonimgirl111 explică (pentru mgtow):

Se va inscrie, multumesc pentru raspuns!
Seara buna!

| mont a răspuns:

Din pacate nu cred ca e o solutie prea buna. In primul rand in domeniul cu experienta are sanse mai mari, chiar daca e invarsta. Poti incerca sa o ajuti cu cv-uri si aplicare online pentru job-uri. Daca crezi/crede ca s-ar pricepe la grafica si web design eu zic sa incerce intai sa invete in timpul liber de la tutoriale de pe net diverse, sa faca cate ceva, apoi sa incerce sa lucreze ca freelancer pentru venituri suplimentare cel putin in prima faza. Totodata poti incerca asta si tu.

| Anonimgirl111 explică (pentru mont):

In domeniul in care are experienta se cauta persoane tinere si chiar daca mama nu isi arata varsta, nu mai arata nici de 20 de ani.
O sa incercam cu tutoriale, macar sa vada despre ce este vorba ca si complexitate.
Din pacate statutul de membru junior nu imi permite sa iti votez raspunsul, insa multumesc mult pentru raspuns.
Seara frumoasa!

| mont a răspuns (pentru Anonimgirl111):

Eu inteleg cum e cu domeniul ei, insa crede-ma ca incercarea moarte nu are, nu poti sa stii de unde si cand sare iepurele. Poti incerca si tu nu doar ea sa vedeti despre ce e vorba, apoi ce e cel mai important tu ar trebui sa stii: in general e o persoana care se adapteaza usor cu tehnologia sau nu stie nici sa foloseasca un card ori sa trimita sms-uri de pe telefon? Si cu limbile straine, in special engleza cum sta? Alte limbi straine mai stie? Cunosc destul de bine domeniul.