| alexandrubt13 a întrebat:

Buna ma intereseaza o submersibila cu variatie de turatie si sa se opreasca in momentul cand scade apa din fantana sub nivel ei de absorbtie deci sa fie cu protectie si de supraincalzire sau lipsa de apa, ma intereseaza una de firma nu chinezarie si pentru o casa mare cu etaj cu 2 bai bucatarie, centrala si sistem solar apa calda deci una mai buna

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pompele submersibile asa sunt toate, au plutitor si cand scade sub nivelul aluia, pompa se opreste.
Legat de motoru la acea pompa sa fie cu turatie variablia, de ce iti trebuie asa ceva?

Nici nu stiu de exista asa ceva la pompe de apa.Banui ca tu vrei sa folosesti in loc de hidrofor.Nu stiu de poti face asa ceva, daca era asa astfel de pompe nu mai vedeai hidrofoare.

Chiar daca motorul acelei pompe este variabial nu vad cum te-ar putea ajuta. Pompa va baga apa, daca nu are unde sa o deverseze, se arde la un mom dat.
Indiferent daca isi va micosra turatiile, trebuie ca apa aia sa fie dusa undeva, ori in circuit inchis ori sa o arunce undeva.

Ea pompeaza si la un mom dat nu mai poate, pentru ca tu nu ai nimic deschis, ce se va intampla? Apa nu poate fi comprimata, deci pompa se va inchige, la un mom dat va toca apa in loc, dar se va arde.

Daca vrei sa folosesti pompa, atunci poti sa faci rost de un rezervor de inox, sau plastic, fibra, il ridici sus la nivelul acoperisului, ori si mai sus daca poti, il izolezi bine, si ai apa prin cadere. Pompa va baga liber si f lejer apa in acel rezervor, il va umple, acolo vei avea un plutitor, care iti va inchide pompa cand rezervorul s-a umplut pana la limita regalata de tine.
Apa datorita volumului mare si gravitatie, va avea o presiune destula sa iti asigure necesaru de care ai tu nevoie, la dus la chiuvete, la centrala oriunde, chiar si sa irigi.

Asta este o idee f buna, doar ca trebuie sa gasesti acel rezervor si sa faci un suport sa il sustina, plus izolare. E ceva de lucru, trebuie sa bagi ceva bani, dar nu mai stai toata ziua sa repari hidrofoare, aici iti dau dreptate, vrei sa eviti hidroforu, nu exista cineva sa nu fi avut probleme la un mom dat cu el.

Ori fi si sistem de asta cu pompe dar nu cred cu o singura pompa si doar atit, fara cine stie ce alte combinatii.

| alexandrubt13 explică (pentru relian):

Am submersibila pedrolo si s-a dus ca nivelul apei din fantana tot a scazut si imi trebuie macar una sa nu mearga in gol fara apa deci pote sa se intrerupa si la turatie sau scade pana se intrerupe in lipsa apei ma gandesc sa vad opinii

| relian a răspuns:

Gata ai rezolvat mama la viat de vie si fainarea? Acu deja cauti pompa sa irigi, e bun si asa rau. Trebuie sa vezi cum faci cu butoaie si prese, acu vine toamna si trebuie sa faci si vin laughing

| alexandrubt13 explică (pentru relian):

Ba tu te cam bagi in seama ia sa vad eu aici ce se intamplacu din astia ca tine

| relian a răspuns (pentru alexandrubt13):

Nu ma bag in sama, te bag in sama, asa e corect, Cum sa ma bag pe mine singur in sama.
Am mai glumit, de nu-ti convine asta e, ocoleste, daca te deranjeaza te ocolesc si eu.De intimplat nu are ce se intampla.