| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Credeti ca intr-un apartament de inchiriat este inconvenabil ca bucataria si sufrageria sa fie la comun?

25 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai si cum ai vrea sa fie bucataria altfel decat la comun? Un apartament cu doua bucatarii si cu doua sufeagerii e de fapt... doua apartamente.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur, de ce nu?
Asta este deja la moda in occident de cel putin 10 ani incoace.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e inconvenabil. Locuiesc de 4 intr-un astfel de apartament si nu am nicio problema si chiar gatesc. Dar nu cred ca functioneaza asta daca cineva locuieste si doarme in sufragerie.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru suntserios):

Da, asa era cu fosta colega, doar ca putea sa doarma la mine in camera caci este pat matrimonial, dar zicea ca si acolo se doarme bine( am auzit-o spunand asta cand vorbea la telefon).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La comun înseamnă împreună cu alții? Asta nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Decit sa stai in chirie cu cineva mai bine stai acasa cu parintii tai si nu dai 300 de euro chirie plus intretinere lumină telefon cablu etc, inseamna ca ai bani daca i ti permiti sa stai in chirie.

| relian a răspuns:

Deci tu stai intr-un apt,impreuna cu alte persoane,ati inchiriat mai multe persoane acel aptm corect?

Intrebarea ta nu este clatra,de aia unia cred altceva,asa ca trebuie sa te exprimi ceva mai clar.
Sa raspund la intrebare,depinde si cu cine stai,ce fel de persoane sunt,daca is curate,daca mentin curatenia,ori daca sunt ca si tine.

Cu alte cuvinte sa fie convenabil,trebuie ca persoanele ce locuiesc acolo sa aiba multe in comun.
Daca toti sinteti dezordonati,mizerie etc,no sa fie problema,ori invers daca toti curati,linistiti,iar ok.

Dar daca va mixati,e de naspa laughing nu ca este inconvenabil,no sa iasa deloc bine,o sa fie tensiuni,certuri tot timpul.

Asa ca ori inchiriezi singur tot apm,ori taci si inghiti,asta daca nu ai incotro.Dar poti da anunt,caut coleg,colega de aptm curati,linistit bla bla,asa fac unia.
Nici eu nu as sta cu unia dezastruosi laughing sa gasesc mincare mucegaita prin frigidere, cosuri de gunoi pline, ce nu le duc la timp, mai iti umbla prin mincarea ta, aaaa era a ta laughing nu am stiut, credeam ca e a mea laughing

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru relian):

Sincer, mie nu mi se pare deloc amuzant ceea ce ai scris!

| relian a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Am scris ce se intampla. Daca pricepi ceva este ok, daca nu treciu mai departe.Nu am scris de amuzament.
Deci eu una scriu tu alteceva pricepi, e bun si asa rau.Nu e de mirare ca nici intrebarea nu ai pus-o clar, lasi loc ca fiecare sa interpreteze ce vrea, exact ceea ce sa si intimplat.

Vrei sa iti desenz sa pricepi ce am spus? Sa folosesc cuvintul tau Da si NU sa folosesti bucataria si alte spatii la comun cu persoane straine.

Daca persoanele cu care locuiesti acolo sunt ca tine atunci este convenabil si Nu este convenabil daca intre persoanele ce locuiesc in acel aptm exista diferente de caracter.
Poate daca scriu asa mai academic pricepi, de desenat nu prea ma pricep la desen, asa ca mai mult nu pot

| Lioana a răspuns:

Da. Mie nu mi-ar placea nici daca as sta singura in apartament. E bine ca bucataria sa aiba usa proorie, sa nu mearga mirosurile si aburii si in alte incaperi.

| trophin a răspuns:

Da.
Și baia. Ca doar tu nu ai sa îți faci nevoile în bucătărie și cealaltă persoana o sa mănânce în baie

| trophin a răspuns:

Inconvenabil... Am sărit pe "în"

| trophin a răspuns:

big grin

| RaduRobertRO a răspuns:

E ok, daca iti place open space asta e, ideea e ca mai vine si miros din bucatarie, dar cu hota e ok.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru RaduRobertRO):

Nu-i vorba ca imi place mie, asa este apartamentul, in plus imi caut colega, cealalta tocmai a plecat(oricum a zis de mult ca se muta din cauza situatiei financiare). Apartamentul este spatios(55mp), doar ca nu prea este bine gandit din acest punct de vedere, caci cine sta in sufragerie va fi deseori deranjat, mai ales daca este o persoana mai pretentioasa, cat despre locul pentru gatit avem un balcon cu aragaz pentru asta, acel balcon are 2 geamuri si o hota.

| anonimuIl a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Este apartament semidecomandat ăla unde stai cu chirie.

| anonimuIl a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Dacă e în București apartamentul și are bucătărie pe balcon numai în zone proaste trebuie să fie.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru anonimuIl):

Nu e in Bucuresti, ci in Iasi si nu e o zona tocmai bomba caci prretul este asa-300euro daca sta o persoana, 320 daca stau 2.

| anonimuIl a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Apartamente noi cu bucătăria pe balcon se fac în zonele IEFTINE din toate orașele.

| anonimuIl a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Acolo trebuie 2 chiriași.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru anonimuIl):

Balconul si bucataria nu sunt open-space.

| anonimuIl a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

NU contează dacă îți convine sau nu, acolo mai trebuie un chiriaș.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Daca mananci acasa, e oribil sa nu fie bucataria a ta si atat.
daca stii ca mananci mai des in oras, merge.
doar parerea mea.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Cica bucataria ta si atat, pai si intr-un ap cu 4 camere este o singura bucatarie.

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Pai intr-un apartament de 4 camere cu parintii si fratii tai, nu?
aveti acelasi regulament interior facut de parinti, acolo tu nu esti un lider esti condus de regulile parintilor si te supui regulamentului cand parintii au stabilit,, nu urcati cu picioarele pe masa,, o respecta toti din casa.
Dar acum imagineaza-ti sa devii un lider intr-o chirie cu necunoscuti, unde ai si tu o regula si nu o asculta nimeni ca na..nu esti in familie.