| AndreiMihaiLNM a întrebat:

Salut, am izolat podul cu spuma poliuretanica de 1 an si jumatate si acum a ramas mirosul si nu mai imi pot usca rufele in pod. Credeti ca daca pun un geam velux in pod in cateva saptamani se aeriseste si voi putea usca iar rufele in pod?
Sau ar fi varianta de a pune pe balconul deschis, de fapt de a inchide balconul cu prelata transparenta pentru a nu ploua/ninge in balcon, dar ma gandesc ca iarna ingheata si nu se usuca, ce parere aveti? Mentionez ca nu am loc de uscator de rufe. Multumesc

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ar fi trebuit sa te gandesti la asta vara, si sa gasesti o modalitate de a lasa podul deschis, sa vezi daca dispare mirosul, sau nu. Acum nu prea mai e momentul sa il deschizi.
Nu cunoastem podul, nu putem sa ne dam seama daca va disparea mirosul in cateva saptamani, sau nu. Singura varianta este sa incerci. Spuma poliuretanica la spray nu are miros cand este intarita, dar aia aplicata la pistol, habar n-am. S-ar putea sa miroase doar in timpul aplicarii, dar daca ai lasat podul in mirosul ala cateva luni, s-ar putea sa se fi impregnat in lemn substanta mirositoare, si sa nu mai scapi de ea. Incearca, totusi, dar aeriseste in zile cu umiditate redusa, altfel vei agrava mirosurile.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru NoTurbinaNoGood):

N-am cum momentan sa aerisesc fara sa fac geam, altfel ramane varianta sa inchid balcon ca si terasele de pe centru.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Atunci, instaleaza fereastra. Va fi utila cel putin vara, cand poti lasa geamul deschis permanent, si rufe la uscat.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Vara le pun in balcon, o sa ma mai gandesc daca sa inchid cu folie de terasa balconul..mersi

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Daca stai acasa, nu merita sa il inchizi, ca poti strange rufele atunci cand ploua. Oricum nu se prea usuca in vreme ploioasa.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ploua fix pe ele si la fel si cu ninsoarea, ar merita inchis cu prelata de terase (transparenta)

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu ar fi mai bine sa iti instalezi sistem de ventilare? O singura fereastra nu va face mare lucru.Iar uscatorul de rufe se poate amplasa si peste masina de spalat (pe un cadru, nu direct pe masina).

| AndreiMihaiLNM explică (pentru dullcat):

Bun, este mult prea scump! Si nu pot, masina de spalat rufe este incorporta in mobila.

| relian a răspuns:

Iarna rufele nu se usuca, cine spune asta? FRufele se usuca la orice temperatura, penntru ca apa se evapora la orice temperatura, doar ca iarna ceva mai greu ca vara.

Poti monta uscator in balcon, dar daca este deschis nu-i bine ca ploua pe el.Dar daca il poti acoperi, sa pui ceva pe el cit nu il folosesti, poti sa faci si asa.

A ramas miros in pod de la ce anume? Poti sa faci fereastra ce spui, aerisesti, dar daca mirosul ala vine de la ceva materiale gen, lemn, uneori lemnul daca este vechi emana un miros specific, nu de bine.

In rest spuma aia nu vad ce sa miroase, de miroasea nu o mai foloseau oamenii sa izoleze case.

Varianta cu uscator in balcon e cea mai buna.E aprpape de tine, doar deschizi usa, scoti rufele le bagi in dulap.
Cind ai terminat acoperi cu o prelata ceva masina, aia e tot, simplu si bun.