| AndreiMihaiLNM a întrebat:

Salut, mai foloseste cineva masina uscator de rufe in balconul deschis pe timp de iarna?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mi se pare o prostie sa faci asa ceva. Vara da.
Oricum, o masina uscator de rufe te rupe la factura de curent.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru darrio2007):

Nu conteaza asta, daca nu vrei mucegai in casa sau sa prinda hainele miros / sa ocupe spatiu.

| relian a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Cum adica sa faci mucegai in casa, sau sa prinda hainele miros? Daca tii masina in casa faci mucegai de la ce?

Ups stai nitel acu realizez laughing voi acolo in RO nu aveti ventilatie, pentru asa ceva.
Hai ca is tari de tot romanii laughing adica sa inteleg, cei care au masini de uscat, aia trage aerul din casa si il da tot in casa? laughing

Nu frate, nu merge asa.Masina trage aer din casa si il arunca afara, deci trebuie sa ai o gaura in zid care sa dea afara.
Cum dracu sa ususci hainele si sa dea aerul in casa, iti dai seama ce faci acolo, umezeala la greu, asta odata, apoi faci scame, pfff scame ce nu le vezi se aseaza pepste tot, o sa arate camera aia a altceva laughing

Masinile de uscat au si filtru, banui ca ai vazut, se umple ala cu scame, praf, dar unele trec, se duc cu aerul ventilat.Nu puneti masini de astea in casa daca nu aveti gaura in zid sa evacuati, cine stie de ce va mai imbolnaviti.
Eu iti arat burlanu la care is l; egate masinile astea de uscat, sa vezi cit praf, scame are pe el, uneori se infunda de tot, trebuie la citiva ani curatae acele burlane care dau afara.

In balcon e f bine, duci burlanu ala flexibil asa intr-o parte sa sufle in afara balcolunui.

In balconul ala deschis, no sa se faca umezeala, nu are de la ce se defcta masina, doar sa nu ploua pe ea.Cind no folosesti o acoperi cu foloie cu ceva prin care sa nu treaca apa.
Nu inghesui acolo toate peste ea, sau sa mai pui si cine stie ce alte tigai, lasi asa in jurul ei ceva spatiu sa circule aerul.

| darrio2007 a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Ce legatura are?

| Violleta2022 a răspuns:

Majoritatea romanilor folosesc uscarea rufelor in aer liber, fie in balcon, fie in curte, ca-i electricitatea foarte scumpa ca sa folosesc uscator electric.
Daca ploua sau ninge amani spalarea rufelor, ori le usuci in casa.

| dullcat a răspuns:

Electrocasnicele acestea functioneaza la o temperatura minima.Crezi ca dupa o iarna in care ai fluctuatii de temperatura ziua/noaptea, inclusiv 0 grade sau mai putin, inca vor merge, asa fara nicio problema?

| dullcat a răspuns:

,,Treb sai raspunzi omului ce intreaba, cel putin asa e norma'' tu vorbesti relian, care mereu te lauzi cu 'Murica si modul cum decurg lucrurile acolo? Om mai penibil ca tine nu am vazut pe aici.Nu esti singurul caruia i-am dat block, deci nu te flata, mai ales la cat de misogin si nesimtit esti.Stai linistit, din nefericire, tot imi apar toate mesajele tale kilometrice si inutile, la mintea cocosului, prin urmare trebuie sa dau scroll de multe ori.

Oricine are putin creier stie ca nimic ce tine de electrocasnice nu se tine afara, iarna, in Romania, la ce temperaturi atingem noi.Tu continua sa aberezi cu America, desi discutiile sunt pentru Romania.Nu conteaza deloc ca omul isi va pierde banii pe acel uscator, conteaza sa para ca tu le stii pe toate si sa comentezi peste tot, desi mereu mananci la ciuperci despre mine.Oh the irony.Vezi ca s-au inventat oglinzile, foloseste-le, poate inveti si tu ceva.

| relian a răspuns:

De ce nu? Uscatorul il poti tine oriunde, dar daca este afara, atunci aerul fiind mult mai rece ca in casa, se consuma nitel mai multa energie, dar nu e cine stie ce diferenta.

Vad unia spun ca energia electrica este scumpa, ca nu ar fi bine sa se usuce asa.

Dar sunt masini de uscat si pe gaz, gazul este mai ieftin, cred.Eu asa folosesc, pe aici prin state nu ai voie sa usuci rufele la vedere afara, orice casa, aptm, au masini de uscat, cele mai multe is electrice, dar la case poti folosi si pe gaz.

Insa depinde de pretul la gaz si la curent, daca nu-s mari diferente se prefera electricitatea.

De ce crezi ca pe timp de iarna nu e bun sa folosesti masina de uscat?
Eu zic ca e f bine, iarna rufele se usuca mai greu, asa cu masina rapid ai si uscat, nu stai sa intinzi chilotii la expozitie sai vada toti laughing
Masinile de uscat trag aer din jurul lor, deci din exteriorul unde sunt ele amplasate, il incalzesc, il trec peste rufe, apoi il arunca afara in exteriorul casei.
Daca tu pui masina pe balcon, va trage aer de afara, apoi il va arucna tot afara, nu vad ce problema ar fi.

Tu la cxe te gindesti cand intrebi daca sa folosesti sau nu?

| AndreiMihaiLNM explică (pentru relian):

Daca e ok de tinut intr-un balcon deschis, sa nu se strice din cauza frigului

| relian a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Te pomeni ca masinile is tinute la cald pana se vind laughing

| Delfinutz8 a răspuns (pentru relian):

Ca spui de burlan. Eu am in casa, pe hol mașină și nu am burlan. Sora mea mi-a zis de ea, dar nu și ca trebuie burlan. Are filtru etc. Nu prea am folosit-o cei drept. Poate n-am stiut eu ce program sa folosec având în vedere ca erau haine de lucru și le amestecam. Mai ales de lână.

| relian a răspuns (pentru Delfinutz8):

Tu cum crezi ca se usuca lucrurile ce le bagi la acea masina, asa dupa tine?
Masina aia are un ventilator si un element electric, adica o rezistenta electrica cum spun romanii ok?

Are cuva aia in care pui rufele spalate.Ventilatorul trage aer de afara, adica din afara masinii, din camera unde este pusa, aerul ce il trage este trecut peste acea rezistenta electrica, asa se incalzeste, apoi trece prin cuva cu haine, prin rufele alea umede si le ia apa din ele, apoi mai departe iese afara, adica in afara masinii iar.

Daca tu lasi masina asa, fara sai atasezi un burlan, un furtun, de regula se foloseste burlan de ala flexibil, daca ai vazut asa cum au si boielerele alea instant pe gaz, la fel e si acolo, alea duc afara gazele arse, asa si la masina de uscat, trebuie ca aerul ala sa iasa in afara incaperii.

Daca tu lasi ca masina sa arunce aerul tot in casa laughing iti dai seama ca aerul ala cald scoate umezeala din haine, apa aia care is de la rufele alea spalate, unde se duce? Aerul cald scoate apa din ele si ajunge in casa ta laughing adica o sa ai umezeala in casa de nu poti sta.

In afara de asta in acelasi timp prin uscare, hainele mai lasa si praf, si scame, nu tot este retinut de acel filtru, o parte trec mai departe.

Eu iti spun, aici la mine lumea asa usuca rufele, doar la masini. La fiecare casa, aptm exista o evacuare, o teava care merge afara si la care legi masina de uscat.

Teava aia dupa X ani se aduna in ea scame si praf ce nu-ti vine sa crezi.
Dar ca idee si masina aia ce o ai tu, la citiva ani, trebuie curatata, nu filtru, pe ala il cureti tu dupa fiecare uscare.

Masina dupa ceva ani, aia in manual spun cred ca anual, sau fctie de cit de des folosesti, deci trebuie desfacuta de tot, curatata in interior de scame, te minunezi cand o sa vezi ce e inauntru.
Se mai verifica si cureau, acea cuva are o curea pe care cuva merge, conectata cu un motor.

Am desfacut personal, eu imi curat singur masina nu mai dau bani la altii sa o faca.

Daca ai manual la acea masina citeste, vezi ce spune.Nu stiu ce masini de uscat aveti voi in RO, dar undeva aerul ala umed trebuie evacuat, nu cred ca este bine sa fie evacuat in incapere, plus ca e cu lint, adica parf, scame etc, ce nu se vad asa liber, dar care in timp se aduna.
Americanii au masini de astea de cand lumea laughing electrice si pe gaz, cele electrice is cele mai folosite, pe aici diferenta de pret electric/gaz nu era, acu poate e ceva ceva dar putin.

La casa se curata si acel burlan sau ce se pune ca evacuare, Si burlanu de la masina la evacuarea aia.

Daca ai vazut burlane ce am spus la boilerele alea instant, alea de aluminiu flexibile, atunci ai idee, la fel se folosesc si la masinile de uscat, unele chiar mai flexibile, intre masina si evacuare.Evacuarea e tot un burlan, dar bagat in zid si care ajunge afara. Poate fi un capat scurt, sau poate fi lung, depinde ce distanta este de acolo pana afara, dar acea teava de evacuare se baga in zid, asta ca idee, ceva gen cum este aerisirea la bloc, dar acea aerisire este doar pentru aer de la venilatoare, nu bagi acolo masina de uscat ca de ar baga toti, ar infunda acea aerisire.

Dar poti baga sia colo, la citiva ani te urci pe bloc si cu o perie lunga bagi si cureti acea evacuare.

Daca spui ca ai masina de uscat pe hol, trage de ea, este usoara, si ca femeie poti sa o misti, apoi te uiti la spatele ei, o sa vezi, are un cablu electric cu stecher si undeva jos sau depinde de fabricant, o sa fie o gaura, asa destul de mare, acolo se ataseaza un burlan flexibil, iar capatul alantul trebuie sa prinzi de evacuare care merge afara.

Pot sa iti pun aici o poza sa vezi, Stai sa caut o poza si sa vad cum atasez pe aici, sa iti dai seama despre ce vorbesc.

https://ibb.co/2v3vHBR
https://ibb.co/2MLK4WG

In link-ul asta e o masina Samsung, dar orice brand cam la fel apare, uneel cu geam la fata, altele fara geam, doar usa infundata, dar aia nu are importanta.
Vezi poza cu usa deschisa, acolo in fund este ceva ca o sita din metal, pe acolo intra aerul care sa incalzit de la acea rezistenta, apoi este linga usa, nu se vede, dar este asa un spatiu dfreptunghiular unde este acel filtru, pe acolo iese aerul spre acea gaura din poza 2 la spate.

Bine unele masini pot avea in locuri diferite acel filtru, cum am spus depinde de fabricant ce fel a construit acea masina. Unele au filtru sus pe masina, majoriotatea le au jos in cuva.

Dar toate au acea gaura, unde tu conectezi un furtun flexibil din aluminiu, sau burlan flexibil si il duci la evacuarea care merge afara.

| relian a răspuns (pentru Delfinutz8):

In RO e mai convenabil sa ai masina de asta cu gaz, pui o butelie acolo e mai ieftin ca si curentul electric.Dar acolo la fel trebuie sa ai o evacuare, gazele alea arse, nu le lasi sa iasa in camera, ca si aerul cald cu umezeala ce o scoate din rufe si parf, scame ce mai sunt acolo.

La masinile astea care folosesc gaz, am vazut au o singura evacuare, o singura gaura la spatele amsinii, cred ca pe acolo da si gazele arese si aerul cald cu umezeala, ambele pe aceiasi evacuare.

Daca nu ai folosit masina aia, normal ca nu ai simtit umezeala in casa.Iti dai seama ce umed s-ar face in camera sa dai aerul ala inauntru.

Dar poate asa o fi masinile astea la voi acolo in RO laughing or functiona penrru o uscare timp f lung, astfel incit sa scoata cit mai putina umezeala odata, habar nu am cum is facute sa functioneze, or fi si fara burlan, da aerul umed in camera, asta e. pe ei ii intereseaza doar sa vinada laughing daca or sa vina si sa zica ca trebuie evacuare, lumea nu ar mai cumpara, multi nu au nici la case nici la bloc evacuare pentru asa ceva.

Asa ca se merge pe dat aerul in incapere, lasa ca merge si asa, cam pe ideea asta banui ca se merge acolo.O sa ma uit la Dedeman sa vad, sigur au aia masini de uscat, poate au poze, sau descriere sa zica cum functioneaza, unde merge umezeala aia din haine.

| relian a răspuns:

laughing iar o aparut dullcat, mai mai ce se mai pricepe femeia asta la toate laughing
Auzi aici ce spune, masinile astea de uscat functioneaza la o temp minima laughing la ce so referi doar ea stie.
A intrat si ea pe aici sa spuna prezent, e in regula.Alooooo violeta nr 2, masinile alea functioneaza cu curent electric, indiferent ce temp este afara, nu are nici o legatura scula cu prefectura pricepi?

Masina aia este ca si o cutie unde tu pui rufe spalate, in cutia aia ai o rezistenta electrica, si un ventilator care circula aerul cald peste rufele alea.Cuva aia din cutie se roteste, sa invirta rufele, aerul ala cald sa treaca prin ele si asa sa le usuce, acu ai inteles cum sta treabva cu masinile astea de uscat?

ori tu credeai ca vine aerul de afara si iti usuca rufele laughing
Ei lasa ca e bine si asa, omu cit traieste invata, iar tu uite ai mai aflat ceva si azi.

Chestia e ca nu stiu daca ai inteles ceva din ce am spus, nici nu imi poti scrie, nici sa iti scriu, asta pentru ca atit tu, cit si tanti violeta mati blocat, ca va atrag atentia, nu va palce deloc sa va traga careva de mineca cand spuneti perle si balarii.

E greseala voastra, pentru ca asa niciodata nu o sa invatati nimic.O sa ramaneti in ignoranta voaostra, cu ideile si informatiile ori ce aveti voi in cap gresite.

Daca nu mai fi blocat, ai fi putut invata f multe de la mine. Tias fi explicat asa si mai in amanunt, as fi pus si poze, asa cum am pus la comentariul unei alte femei aici, ceva mai sus.

Dar daca tu si violeta le stkiti pe toate, e bun, ramaneti asa la ce stiti voi, oricum nu va baga nimeni in sama.

Uite la violeta raspuns laughing omu intreaba despre masina de sucat, vileta ii zice sa le usuce afara laughing de parca omu ar fi cazut din Luna si nu stie ca ar putea sa le usuce si afara.

Treb sai raspunzi omului ce intreaba, cel putin asa e norma, iar daca vrei si pe linga, bagi dupa ce vrei, ceva sugestii, idei.