| anonima12344321 a întrebat:

Am 15 ani şi cred ca am o boala psihica.Prefer sa fiu mereu singura,cand ies cu prietenii in oras parca vreau sa ma intorc cat mai repede acasa. Uneori vorbesc si singura,adica spun cu voce tare cam tot ce imi trece prin cap(cand nu ma vede nimeni).De cativa ani am inceput sa imi fac scenarii in cap,ma uit destul de des la filme si oarecum reproduc unele scene,mai schimb cate ceva,si rad, vorbesc, ca si cum ma aflu in acel film.Asa e si cand citesc carti,ma pun in pielea personajului principal si incep sa ma comport ca in carte.Ori,de exemplu,am un baiat de care imi place si imi imaginez diferite contexte,cum am vorbi,sau cum ar fi sa mergem undeva. Poate toate astea sunt alimentate de timiditatea mea si faptul ca sunt si singura la parinti, si sunt si mai tot timpul singura pe acasa.Ma ingrijoreaza faptul ca in familia mea mai exista cazuri de boli mentale.Una dintre bunicile mele a fost chiar de 3 ori la spitale de psihiatrie iar tatal meu are niste probleme cu nervii cam grave.
Ce credeti? Sunt schizofrenica? Va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Per total e normal, si eu imi fac scenarii si chestii de acest gen, dar nu vad o problema in asta, ok, probabil sunt si eu putin ciudat, dar asta e partea a-2-a si chiar ma bucur ca sunt.
Si explicatia este simpla, in aceasta lume esti doar tu cu tine, daca nu ne intelegem si nu discutam cu noi insine atunci cu cine am putea discuta problemele care ne apasa? Cu ceilalti care ar putea profita de ceea ce spunem, de ceea ce gandim?
Nu cred.
Oricum sfatul meu ar fi sa incerci sa ramana in minte toate aceste scenarii si acele ganduri, nu ai de unde stii cand te aude cineva vorbind singura si va putea intelege gresit sau profita de ceea ce ai spus.

5 răspunsuri:
| Kanpeki a răspuns:

Asta inseamna ca ai o imaginatie bogata si cel mai probabil un nivel de inteligenta mai ridicat. Doar pentru ca esti diferita nu inseamna ca e ceva rau.

| Doub a răspuns:

Nups, toţi mai facem din astea.

| Staind a răspuns:

Probabil esti centrata pe sine. Din ce zici pari introverta, iar ce am zis mai sus e o caracteristica a lor.
Nu cred ca esti bolnava psihic, bazat pe ce ai scris.

| Nitunitu a răspuns:

Este posibil sa ai un prieten imaginar sau o imaginatie foarte bogata. Iti propun ceva, scrie o poveste de o pagina doua si aratene-o si noua aici pe TPU. Daca este foarte buna te sfatuiesc sa scrii carti si sa le publici sau sa devi actrita.

Cam asta cred ca ar fi ok si te-ar scoate din starea asta.

| Thepursuitbeginswhenthisportrayaloflifeends a răspuns:

Nu ai nimic, esti perfect sanatoasa.
Toti facem lucrurile alea cateodata.