| nyoentox2002 a întrebat:

Ce părere aveți de piesa mea cantata de mine?
https://youtu.be/uygCwQhx9dQ?si=CYVIi00rL5nDLpTM

6 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Sincer? eu as fi fost foarte multumita ca la varsta ta sa am posibilitatea sa ma mandresc cu o asemenea piesa.Genul nu este genul meu, sincer nu e rau dar nu este original sunt f multe asemenea piese.Deci nu e rea dar nici nu iese din mediocru.

| Mindfulness a răspuns:

Fa canto și înscrie-te la un show de talente, așa te vei putea promova.

| nyoentox2002 explică (pentru Mindfulness):

Pai eu cant bine nu am nevoie de canto, uite ce piese mai am și fără să fac canto

https://youtu.be/F6YXvNJOf0Q?si=CNMBJszm9mV5KXe4
https://youtu.be/DLmJJ2KtZNQ?si=i-T40C6FXMhF5PBx

| Mindfulness a răspuns (pentru nyoentox2002):

Mergi la un show gen românii au talent daca vrei sa faci ceva serios,dar nu cu genul asta muzical,trebuie sa canti live prea bine să câștigi concursul sau macar să treci in etapa viitoare. Nu o să câștigi nici bani nici faima,nu cred că ești făcut pentru muzica, rapp oricine canta, îți trebuie puțin talent nativ dar sa cânți alt gen muzical nu cred că poți nu ai timbru muzical, te naști cu așa ceva, cu 40% talent, tu nu îl ai din păcate. Nu știu dacă ai folosit autotune dar nu m-a dat deloc pe spate, daca pe mine nu m-a dat pe jurații care dau 3 de DA nici atât! Ca hobby e ok, te mai distrezi puțin dar nu o să îți faci cariera muzicala din așa ceva.
Și eu ador sa cant dar din păcate nu am voce, târziu mi-am dat seama că îmi place sa cant, aveam o mică șansă daca făceam de mic canto. Tu ești tânăr poți să faci 3-5 ani canto și apoi daca chiar ai talent și te remarci ai șanse să urmezi o cariera muzicala dar trebuie sa te apuci serios de canto, cat mai din pripă nu tardiv.

| Mindfulness a răspuns (pentru nyoentox2002):

Poți cânta muzica folclorica/populara sau pop?

| nyoentox2002 explică (pentru Mindfulness):

Eu sunt cu muzica trap în general, și nu poate face chiar oricine, la genul asta muzical îți trebuie flow șmecher că sa rupi lumea și ureche muzica se formează în timp, aici tine de experiență, eu fac de 3 ani dar am făcut putina muzică în cei 3 ani,eu pot canta bine și live cred dar nu pot sa ating unele note,altele note le ating bine,mai mult daca ai noroc să scoți o piesa sa ajungi popular,de exemplu Abi Talent a ajuns mare fără să aibă voce cine știe ce,și da folosesc autotune și autotune-ul îl folosesc mai mult ca efect că îmi place efectul,gen te mai ajuta să atingi note mai înalte,dar trebuie să știi și tu să o dai cu autotune sa nu te facă el pe tine,că daca o dai cu autotune chiar și la maxim și o dai bine se aude tot natural,de exemplu MGL tot autotune maxim pune,și mie Ares dacă îl știi,ăla chiar o dă bine și combină Trap,Rap și Pop în același timp,el e mai mult cu Trap R&B și trapul R&B e un trap gen pop și asta Ares a zis că pune Autotune în funcție de piesă mai mult sau mai puțin până și Jador foloseste! Și da nu trebuie sa o dai bine live ca să devii cunoscut,la trap și rap am zis și eu că e ușor de cantat dar și acolo e muncă,că la genul asta de Rap și Trap ziceam și eu că majoritatea dar vorbesc dar se observă un flow și timbru! In general contează să ai piesa faine și care să prindă,adică la genul asta muzical nu trebuie neapărat să o dai live că doar nu ești lăutar?! Gen am foarte mare potențial dar trebuie sa mă implic mai mult,dar mai mult fac muzica pentru atenție și să mă laude lumea,că să simt și eu că trăiesc,că mă bagă lumea în seamă,sa fiu respectat etc!
Gen tu m-ai întreba de ce pun autotune,iar eu te-as întrebabig grine ce te machiezi,e cam aceeași chestie,machiaj pe voce și machiaj pe tenlaughing
Și nu înseamnă că dacă te duci la romanii au talent devii și popular,in niciun caz,că sunt mulți că de abia au făcut câteva k-uri,și în alt rand,gusturile nu se discută, fiecare gen de muzică are o lume diferită! Toată lumea a copilărit cu Bug Mafia, Paraziții, Șatra Benz, Nane 2008! Nu pot sa zic că nu îmi place muzica pop, mie îmi place muzica pop combinata cu Trap! De exemplu melodia lui Ruby lada cucu-n pace nu oare pop, tot un fel de trap/rap pare că să înțelegi și tu!