| chiftelutacrocanta a întrebat:

Credeti ca a face copii si a lasa urmasi in urma este un scop al vietii? De ce?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da,este un scop al vietii.De cand este omul pe aceasta planeta a existat acest scop.Altfel tu nu mai erai pe aici sa pui intrebari si nici noi sa ti le citim/raspundem.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu asta ar trebui sa fi scopul vietii happy

| Florentina9210 a răspuns:

Scopul existential in viata a fiecarui om este sa : sa conceapa un copil, sa sadeasca un pom si sa faca o casa.

Răspuns utilizator avertizat
| Florentina9210 a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

N-am intalnit persoana mai pesimista ca tine.

| WaterDrop a răspuns:

Nu este un scop ci este programare sociala. Suntem programati sa ne gandim ca trebuie sa avem un copil pentru a continua... ce? Mai nou sunt facuti si fara ajutorul nostru, produsi de la 0 ca orice alt produs. Ce rost are sa mai facem si noi unul sa se chinuie. Lui ii este indiferent.Nu sta acolo sus undeva si se roaga sa-l scoata cineva din intunericul nimicului si sa-l aduca aici pe pamant.

| Geanin a răspuns:

Viata este ca un pom sau un copac(referitor la ce a zis Florentina)...

La inceput esti doar o samanta care creste, se dezvolta, infloreste si lasa in urma alte seminte...

Acum semintele alea nu reprezinta neaparat copiii tai, semintele reprezinta toate realizarile, marunte fie ele, care le-ai lasat pe pamant dupa moarte.

Acum fiecare decidem cum vom inflori si cand, in functie de "solul" si "lumina" pe care le avem si de ce fel de copac suntem, poate unora ne e prea frica sa inflorim...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsurile vor varia in functie de dorinta de a avea unul,de responsabilitatea pe care unii cred ca o/ nu o detin, de factorii economici si financiari, sociali, religiosi, de sanatate etc...
Nu toti suntem la fel, nu toti gandim la fel...

| UzOm a răspuns:

Scopul vietii este sa faci cat mai multi copii cu cat mai multe femei.winking

| Rodicanegrescu a răspuns:

Eu zic ca scopul vietii e sa traiesti frumos, sa fii fericit si multumit de ceea ce ai facut.Nu cred ca exista regului fixe cu ce trebuie facut sau nu.Asta tine de optiunea fiecaruia.Fiecare clipa e pretioasa pentru ca are in ea o oportunitate. Daca o pierdem vor urma alte clipe cu alte oportunitati.Important e sa fim multumiti de ceea ce avem si sa nu fim nefericiti pentru ce nu avem Cu drag!