| Mihaymtb a întrebat:

După ce ii spui unei femei ce simți pentru ea și după ce ți se refuza întâlnirea prima data cum ar trebui sa procedezi: mai încerci încă o dată după un timp sau nu o mai cauți să pară că nu ai fost afectat? Daca aleg a doua varianta,va fi oare curioasa după un timp și mă va căuta, gandindu-se cum de nu o mai caut după toate cele spuse?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai fost refuzat, iti iei picioarele la spinare si dispari, nu mai incerci alta data, ca raspunsul nu se schimba, doar te faci naibii de rusine.
Nu-i nimeni curioasa sa te caute dupa ce te-a refuzat, fiindca refuzul a fost motivat: nu te-a placut!

| Mihaymtb explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru răspuns. Nu am fost încă refuzat, mă gândesc să o invit undeva și abia apoi sa vorbim mai multe, am întrebat așa preventiv în cazul în care voi fi refuzat

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihaymtb):

Atunci fii respectuos si politicos, fiindca prima impresie conteaza intotdeauna si de ea poate depinde sansa ta. Succes!

| Mihaymtb explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc! Te rog frumos sa îmi mai dai un sfat. Noi ne cunoaștem de mult timp și atunci când ne întâlnim foarte rar se vede din priviri că ne placem sau așa cred eu. Cum cu cealaltă față care nu a fost pentru mine de am scris mai demult pe aici nu mai vreau sa repet greșelile, in caz că am avut și eu. Am in minte de ceva timp sa o invit undeva dar am tot așteptat momentul potrivit care nu mai venea. Acum câteva zile am văzut-o dar nu am avut ocazia să mă bag in seama cu ea așa că i-am trimis un simplu mesaj pe Facebook cu un mic compliment la care mi-a răspuns foarte frumos. După încă 2 mesaje, nu în aceeași zi, îmi spune fără sa întreb eu asta că credea că sunt bine cu acea fata că văzuse poze, eu i-am răspuns doar că nu a mers fara detalii, și că de asta prefera sa fie singura că a trecut și ea prin multe și că Dumnezeu va trimite pe cineva în viețile noastre. Bănuiesc că își va fi dat seama că o plac daca a scris așa ceva? Din cauza asta nu am știut ce să fac. Daca ii fac invitația acum sigur voi fi refuzat, daca mai aștept va trece momentul și nu cred că mă va căuta ea doar că am schimbat 3 mesaje.Cred că e prea puțin că să creez suspansul că o plac și apoi să se întrebe unde sunt, sa fie curioasa? Cum nu am Nr ei de telefon si nu am mai vrut să îmi pară râu în viața și cum am șanse rare sa o mai întâlnesc fata in față i-am dat ieri un mesaj mediu în care i-am spus că nu mă mai ascund și dacă are plăcere să ieșim undeva sa vorbim mai multe. Și la celelalte mesaje nu răspundea imediat că nu prea sta pe Facebook însă când vede mesajul răspunde. Acum sunt curios ce răspuns primesc și ce părere ai, daca am procedat bine sau am dat-o iar în bara? Cu cealaltă așa am făcut am părut puțin disperat și de aia s-a jucat cu mine. Daca primesc refuz, știu că va trebui sa nu ii arat că sunt afectat pentru că dacă insist îmi pierd șansele definitiv că voi fi considerat slab. Însă ar trebui sa îi răspund totuși ceva sau sa nu o mai bag in seama, poate se va întreba ea cândva ce mai fac?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihaymtb):

Dat fiind ca si ea a trecut prin multe, s-ar putea sa primesti un refuz, tocmai pentru ca nu-si doreste nici o relatie acum, asa cum ti-a si spus.
Ideea este sa nu o superi.
Intreab-o daca nu doreste sa iesiti impreuna la o cafea sau sa va plimbati, fara obligatii.
Daca te place va accepta.
Daca nu te place sau nu are chef de tine te va refuza.
In ambele cazuri, multumeste-i frumos si lasa-ti loc de "buna ziua" fiindca te va percepe ca un om deosebit si este posibil sa se razgandeasca.

| Mihaymtb explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult, chiar îmi plac răspunsurile tale sincere. Spui că dacă mă refuza sa îi mulțumesc totuși fara sa mai insist deci? Dar se zice că daca nu insiști nu reușești niciodată dar în același timp strici orice șansă. Eu de fel daca sunt refuzat nu îmi place să insist și oricum nu prea știu să gestioneze situația asta, adică dacă îmi place de cineva și nu accepta o simpla ieșire la o cafea, nu pare că renunț prea ușor? Oricum încercarea trebuia sa o fac, și ea oricum și-a dat seama că o plac chiar daca nu i-am cerut sa fim împreună

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihaymtb):

Am spus sa nu insisti pentru ca abia a iesit dintr-o relatie si este necajita, iar un om necajit care sufera nu are chef de tantrumuri de la altii.
Doar arata-i ca esti un om bun, ca o intelegi si ii respecti suferinta si numai daca ea este ok, sa va intalniti fara obligatii.
Femeile destepte apreciaza intotdeauna un barbat cu caracter frumos, care-i vorbeste cu blandete si calm, care nu-i forteaza mana si nu o impinge intr-un colt ca sa decida la comanda, care-i da impresia ca o respecta tot timpul indiferent de ce decizie ia femeia.
Si inca ceva: cand te intalnesti cu ea nu comenta nimic despre fosta relatie, nu fa niciodata comparatii si nu pomenii nimic despre cum si ce faceai cu cealalta, fiindca o femeie sensibila se va retrage, cand va vedea ca in viata ta inca traieste "fosta".

| Mihaymtb explică (pentru Violleta2022):

Oricum nu am așteptări mari și știu că îmi va fi refuzată invitația așa că nu îmi va fi chiar așa greu însă am vrut sa incerc. Încă nu a văzut mesajul,oricum nu mai ii scriu nimic până nu răspunde. daca imi răspunde negativ eu nu pot sa ii propun a doua oară să ieșim undeva fără obligații cum ai spus tu,invitația a fost făcută, nu o pot repeta. Cum ai spus și tu, daca vorbesc frumos și nu insist poate se răzgândește, însă după refuz ii mai pot scrie din când în când sau aștept să mă caute ea? Întreb toate astea pântru că cu cealaltă până să vorbim greșeam gen că de ce nu răspunde la mesaje in loc sa am răbdare, însă acolo a fost și vina ei că îmi spunea că o pot suna oricând dar îmi răspundea doar când avea nevoie de ceva și era normal să mă supăr. Când nu îi puteam răspunde mă certa fara sa se gandeasca și la cum proceda ea

| Mihaymtb explică (pentru Mihaymtb):

Nu am primit răspuns însă de văzut a văzut mesajul. Mie îmi e clar că nu e interesata să ieșim nicăieri niciodată și mă resemnez,dacă totuși voi primi cândva vreun răspuns bine, daca nu, asta e, nu ii mai scriu că sa par slab, procedez că și cum nu îmi pasa

12 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

De bun simt este sa retragi in mod elegant, cred ca am plictisit maxim lumea tot repetand asta pe aici.Hai sa zicem, totusi, ca se mai accepta, uneori, o a doua incercare, insa mai mult clar nu.In opinia mea, o femeie nu te va cauta daca a fost sincera cu tine de la inceput, insa o fata va apela la tot felul de joculete si interpretari.

| J0B0MAT a răspuns:

Cât de greșită e mentalitatea de a nu mai căuta pe cineva în speranța că așa o faci să te caute.
Îi poți propune o altă dată în caz că poate chiar avea o problemă, dar dacă ești refuzat din nou, asta.Treci peste și nu te mai gândi la ea. Învață să accepți un nu, pentru că în viață te vei întâlni de mult uși închise și nu trebuie să te obsedeze asta.Viața merge mai departe, nu trebui să stai în loc pentru niște refuzuri.

| VoidEternal a răspuns:

Nu e o regulă aici. Unele vor sa fie rugate de mai multe ori ca să dovedești că ești interesat. F¹¹cked up, dar exista cazuri, și nu puține.

Oamenii se mai răzgândesc. Doar nu fii insistent, recalcitrant și agresiv.

| StoicAnalysis a răspuns:

Un refuz e un refuz. Nu crezi ca devii insistent si dependent de ea? Mergi mai departe si cauta pe altcineva.