| MareleBigBang a întrebat:

Despre formarea Universului in ce teorie credeti, in formarea de catre Dumnezeu sau Big-Bang-ul? Parerea mea e ca Dumnezeu a creat Universul, adica e absurd ca Universul a fost creat din... nimic, niciun element chimic, nimic. E imposibil sa fie creat din nimic, o explozie din nimic. Cred ca Universul trebuia sa fie creat de cineva Voi ce parere aveti?

Funda,

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce sens are ca ai pus intrebarea daca tu deja sti raspunsul?

| Drimmero a răspuns:

Cu ateii n-o scoti la capat, daca ai venit cu acest gand sa dezbati tema crearii Universului. Eu astept opinii pe aici, eu am opinia mea si o pastrez, vreau sa vad daca mai e cineva care are o parere cat de cat asemanatoare cu a mea/

| Riker a răspuns:

Nu există așa ceva ca nimicul absolut, mecanica cuantică nu permite existența unu-i asemenea nimic. Cea mai bună versiune a nimicului descrisă de către fizicieni la momentul actual este spațiul gol, vidul cuantic, din acest vid este permis și necesar să obții ceva.
Acum la nivel cuantic, spațiul gol nu mai este așa de gol. acolo se petrec spontan niște fluctuați cuantice, perechi de particule-virtuale sunt generate din nimic, ele se anihilează și dispar înainte să fie observate în mod direct dar pot fi observate efectele lor în mod indirect.
Aceste fluctuați cuantice reprezintă 90% din masa unu-i proton și se bazează pe principiul incertitudinii a lui Heisenberg în care spune că energia poate fi creată din nimic pentru o scurtă perioadă de timp invers proporțional cu cantitatea de energie creată fără să violeze legea conservări energiei.
Acum. se poate spune că spațiul gol este o spumă cuantică de particule-virtuale, că nimicul este instabil. happy
Dacă mecanica cuantică permite apariția din nimic a acest particule-virtuale, atunci în mod similar putea să fie generat și universul nostru.
Teoria Big Bang spune că universul a luat naștere dintr-un punct fără dimensiune, infinit de mic, fierbinte și dens.
Eh. este posibil ca acel punct primordial să fi fost cauzat de o fluctuație cuantică, și în mod spontan și fie generate și alte universuri, probabil o infinitate.
Iar universul nostru putea să apară din nimic pentru că are totalul energie egal cu 0, materia are energie pozitivă iar forța gravitațională de atracție are energie negativă, dacă faci un total al acest două energii rezultă egal cu 0. happy
Un univers cu un potențial de energie 0 poate fi creat din nimic și să existe pe o perioadă nedeterminată de timp, probabil infinită.
Universul a fost creat de Dumnezeu? Nu prea cred, ce făcea Dumnezeu înainte să creeze universul? Pregătea Iad-ul pentru cei care pune întrebări din astea?

| Chasles a răspuns:

Stii deja raspunsul corect! O explozie din nimic, care a dus la formarea timpului si a spatiului, si formele primare de viata care au aparut in n feluri, ca daca intr-o teorie se gaseste un cusur iti spun eu ca inventeaza alta! Acum intrebarea pe care v-o adresez, si de data asta eu ii stiu raspunsul, Cine este Dumnezeu? Este Dumnezeul Crestinilor, din Biblie!