| anonim_4396 a întrebat:

Pe o parte se spune ca universul a fost creat prin acea explozie Big Bang si pe de alta parte se spune ca a fost creat de Dumnezeu...voi ce credeti?

27 răspunsuri:
| GeosBIOS a răspuns:

Cred ca Dumnezeu a spus sa fie Big Bang

| Miauti a răspuns:

Sau poate fi unul si acelasi.

| maiAm8conturi a răspuns:

Am ascultat cam toate teoriile, precum ca universul a fost creat din nimic(dar nu pot defini nimicul, din moment ce Stephen Hawking spune ca legile fizicii au existat inainte de big bang), in concluzie teoria nu imi stinge intrebarile din moment ce in "nimic" au existat niste legi. Oricum, un zeu care-si scrie propria biblie prin apostoli cu un brainwash intens, nu putea sa ajunga la creatie, si chiar daca gresesc, inseamna ca suntem doar niste piese de lego, asteptand sa cada cerul peste noi!

| Omulrational a răspuns:

Este foarte greu de stiut ce s-a intamplat atata timp in urma.
Dar sa insinuezi ca un zeu a facut totul e absurd.Rog orice crestin sa imi descrie cum arata Dumnezeu ala,cu ce se ocupa si cum a ajuns el sa faca legea si ordinea prin Univers?
Aduceti o dovada, doar una ca Dumnezeu exista si a facut Universul prin ce ati descoperit voi si atunci o sa va cred, suntem prea mici in Univers ca sa ne dam cu parerea despre asa ceva si inventam tot felul de naluciri de parca cineva ar fi fost acolo sa isi poata da cu parerea, dar asta e romanul, instinctul de turma.

| JohnnyBi a răspuns:

Nu stiu multa fizica dar e o treaba ce sustine ca materia nu apare, nu dispare, ci e intr-o continua transformare, deci cum a aparut materia din nimic? daca stiinta poate demonstra un lucru, religia poate sustine contrariul. ce tine de Biblie eu am niste intrebari: daca Dzeu a creat soarele si luna in a3a zi de creatie, cum s-au calculat celelalte 2?, daca Dzeu a creat tot din nimic, cine L-a creat pe El?, daca exista fosile de dinozauri, si Dzeu a creat animalele in a5a zi, si omul in a6a, toata istoria Pamantului e o zi, peste 300 milioane de ani de dinozauri 1 zi?, daca pe Titanic au fost 3700 de insi, cum a bagat Noe pe arca peste 50000 animale, 2300000 insecte si mancare pentru toate astea, avand putin timp sa le gaseasca, sa construiasca arca, sa le si imbarce, avand in vedere ca toate animalele trebuiau sa fie sanatoase si in regula pentru a se procrea?, in schimb, stiinta raspunde intrebarilor

| RAY a răspuns:

Dar care din ele a dovedit? big bang a fost dovedit ca a existat dar degeaba ca a spus mamica cand eram mici e mai frumos dumnezeu a creat totul dar nimeni nu la creat a aparut din nimic a creat tot din nimic si culmea omul mereu a inventat zeii dar asta e real sigur

| doctorandus a răspuns:

Cele doua variante nu se exclud una pe alta. Papa Pius al XII-lea zicea ca Big Bangul nu contrazice crearea lumii asa cum e inteleasa ea de catolici. Vezi http://www.vatican.va/......na_it.html

| Empathizer a răspuns:

Nu se exclud una pe alta. La inceput Dumnezeu a spus "sa fie lumina" si... Big-Bang, s-a facut lumina! Universul initial, conform teoriei Big-Bang-ului, era format din lumina (fotoni).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca niciodata nu vom afla adevarul 100% despre existenta noastra. Sau cel putin nu in era asta.

| Gabitzu246 a răspuns:

Nici una nu este adevarata
Universul a fost creat intamplator, Dumnezeu a fost cel care l-a aranjat, si Dumnezeu este o parte din univers, el fiind cum spune si in biblie,, in fiecare dintre noi'' ceea ce este adevarat pentru ca dumnezeu exista peste tot.

| georgedanielc a răspuns:

Dar tu tiai pus intrebarea, cine a creat Big Bangul?laughing

| Alikke a răspuns:

Adevarul este undeva la mijloc.
Lumea a fost creata de o energie superioara cu ajutorul stiintei. O stiinta cu mult mai avansata decat cea pe care noi o stim. Si materia singura a evoluat cu ajutorul acelei energii. Pentru ca energia este in tot si in toate si deriva din cea superioara si primordiala.
Deci cei cu credinta si cei cu stiinta nu va mai certati, putem face pace intre specii, putem gasi o cale de mijloc. (asta a fost foarte amuzant)

| denisuk12 a răspuns:

Dumnezeu.Si daca ar fi fost creat prin explozia BiG Bang, intrebarea e cine a creat explozia Big Bang?

| lovitddefulger a răspuns:

Am auzit mai demult o gluma...pentru unii posibil de prost gust, insa ideea ar fi ca Dumnezeu ar fi tras un part(numit Big-Bang) si asa ambele sunt corecte.

| mizantropuldinmine a răspuns:

Dumnezeu a creat lumea!
doar ca ca unii din lumea asta au creat tot felul de teorii in legatura cu lucrul asta(sunt unii care spun ca ne trgem din ramasite de furnici), insa Dumnezeu inca iubeste lumea asta!

| Anytza17 a răspuns:

Dumnezeu,cu toate ca nu pot fi explicatii logice in legatura cu asta dar este mai normal decat printr-o exploziestraight face

| Roaba a răspuns (pentru Anytza17):

Eu cred in Dumnezeu dar cred si in formarea micro-particulelor dintr-o simpla explozie. Ca o bomba nucleara, ea este formata din 2 atomi si TNT (dinamita). Cand 2 atomi se cionesc in aer se imprastie un gaz nuclear care poate creea mutatii genetice si boli vietatilor care supravietuiesc. Mutatiile genetice pot diferi. De la 6 degete la o mana sau un picior crescut din alt picior pana la plasarea inimii. Deci desi noi nu credem exploziile pot face orice. Scuze daca te-am jignit.

| tellmedontgiveup a răspuns (pentru Anytza17):

Sa inteleg ca ti se pare mai normala teoria despre cum ca ar fi un nene acolo sus care a pocnit din degete si a creat lumea ca avea chef sa joace Sims, decat teoria Big Bang. raised eyebrows

| Anytza17 a răspuns (pentru tellmedontgiveup):

Da pentru mine va fi Dumnzeu in tot deauna...Big Bang auzistraight face

| JusTicE a răspuns:

Dumnezeu a creeat totul, oamenii de stiinta au gasit si ei o piatra si vai ca stiu ei ce s-a intamplat acum milioane de ani, numai Dumnezeu stie.
Funda?

| TedR22 a răspuns (pentru JusTicE):

Ai vreo dovada ca dumnezeu a creat lumea? Bineinteles ca nu. Imi pare rau ca inca mai exista persoane care cred ca pamantul este plat sau ca omul invizibil din ceruri a pocnit din degete si a aparut universul.

| Inferno a răspuns (pentru JusTicE):

Ce piatra? Ce legatura are o piatra cu aparitia Universului.
Deci tot ce spui e gresit si dupa ceri si funda.
Sa inteleg ca pe TPU se premiaza raspunsurile eronate?

| JusTicE a răspuns (pentru Inferno):

Nu te mai chinuii sa intelegi ca esti pararel cu subiectu'

| JusTicE a răspuns (pentru TedR22):

Daca nu era Dumnezeu nu se stie daca mai faceai acum postul asta, auzi? esti pagan de nu crezi in Dumnezeu? serios ca mai exista si d-astia...

| Inferno a răspuns (pentru JusTicE):

Esti irelevanta.

| TedR22 a răspuns (pentru JusTicE):

Nu cred in dumnezeu pentru ca nu exista absolut nici o dovada care sa-i ateste existenta.

| mifune a răspuns:

A fost creat de amindoi big bangul a fost inceputul dumnezeu a fost continuarea