| Z6 a întrebat:

Sunt paranoica.De ceva timp caut pe internet diferite tipuri de cancer si evident ma uit la simptome, si le asociez cu ale mele.Nu am pofta de mancare, ma dor oasele, cica o fii de la vreme. Aud tot felul de oameni blestemati cu boli incurabile. iar eu ma simt sufocata de raul asta asa crunt.
Am cam slabit, ce-i drept de un an, cand de la o toxi-infectie am capatat "fobie" de mancare in exces, imi e frica efectiv sa bag mancare in gura gandindu-ma ca mi s-ar putea face rau. Sau cel putin asa gandeam intr-un timp, acum ca vreau sa mananc, nu pot.Ideea e ca ..sunt destul de pretentioasa..si nu-mi place tot ce am prin firgider.
Imi e frica cand aud si vad in jur atatea cazuri de oameni..care nu au gresit cu nimic si sunt blestemati cu boli asa crunte.Ma inspaimanta gandul ca as putea avea si eu asa ceva. In familie nu am avut cazuri de cancer.
Cum as putea scapa de fobia asta? Ma macina.
Voi cum v-ati "recapatat foamea"? Pofta de mancare?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu are rost sa traiesti cu paranoia asta, iti faci doar rau si te stresezi aiurea si normal ca nu mai ai pofta de mancare. Incearca sa te relaxezi, mergi si plimba-te prin parc, admira natura, inspira aerul si bucura-te de viata. Nu are rost sa stai mereu cu grija ca vei face o anumita boala. Se zice chiar ca gandurile rele atrag acel lucru. Gandeste pozitiv, daca nu reusesti singura, apeleaza la ajutor specializat cum ar fi un terapeut.
De asemenea ai putea merge la control regulat ca sa te asiguri ca esti bine.

| RAY a răspuns:

Obsesie compulsiva

| RAY a răspuns:

Pofta de mancare o da zaharul care creste insulina care o da o senzatie de foame continua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

mergi la psiholog.

| DumnezeuTatal a răspuns:

Esti ipohondra, si suferi de anxietate, vorbeste cu un psiholog.