| cossmy a întrebat:

Am mai postat intrebarea aceasta si ca raspuns, insa m-am gandit ca pana la urma ma ajuta si p mine cineva: iubesc aceeasi fata de 6 ani(acum am 17). Si nu doar imi place, suntem chiar prieteni buni, stie de intentiile mele, sentimentele mele, am facut multe lucruri impreuna dar niciodata n'am reusit sa o conving sa trecem si la ceva mai serios. Am vazut'o de curand, sarutandu'se cu prietenu' ei. Stiam ca a mai avut prieteni, dar nu o vazusem niciodata(adica evitasem asta). Acum nu am mai avut cum. Mi s-a suit inima pana in varfu capului, si m'au luat niste, nu stiu cum sa zic, furnicaturi in stomac, si mi-a venit brusc sa plang(nu plang de felul meu, d fapt n'am mai plans d cand a murit bunicamiu, acum 2 ani), dar stiu sigur ca o iubesc. Cand o vad, imi vine sa o strang in brate, sa o pup, sa nu'i mai dau drumu, insa trebuie sa ma abtin. Aproape ca nici nu imi mai plac alte fete. Orice privire, atingere, vorba, vine cu niste tresaltari nasoale de tot. Aproape ca imi doresc sa nu o mai vad, ca sa incerc sa o uit, desi asa e si mai rau. Stau, ma uit la poze, ma gandesc la ea, ajung chiar si sa o visez si pana la urma trebuie sa o chem afara sau sa fac cumva sa o vad. Asa ca e cel mai nasol lucru sa fii indragostit, si sigur sunt, si iubirea sa nu iti fie impartasita. nu doresc nimanui sa treaca prin ce trec eu. O iubire imposibila de care nu mai pot scapacrying Ce pot sa fac ca sa o uit, sa nu ma mai gandesc la ea macar o vreme, sau ceva, pentru ca mi'e teama sa nu cad in vreo depresie sau asa ceva.In unele zile, cand ma gandesc la ea, ma apuca asa o tristete si nu imi mai vine sa vorbesc toata ziua. A face ORICE ca sa fiu cu ea, numai ca daca nu vrea, nu o pot forta. I'am cumparat, flori, tot felul de atentii, suntem fff buni prieteni, vorbim despre orice, curat, sincer, poate chiar de asta am ajuns sa ma indragostesc asa d ea. Imi zicea o colega intr'o zi, ca daca ar fi toti baietii ca mine, ce bine ar fi(dupa ce i'am povestit si ei toate astea). Deci, cu niste sfaturi, daca ma puteti ajuta, multumesc anticipat.winking

Răspuns Câştigător
| ladym_8264 a răspuns:

Te inteleg, oarecum trec si eu prin ce treci si tu.Si da e chiar foarte dureros sa stii ca e posibil sa ramai blocat in iubirea aia toata viata, si sa ai impresia ca n-o sa poti uita niciodata persoana.

Pai nu stiu ce as putea sa zic, de vorbit ai vorbit cu ea, deci tu ai facut tot ce se putea face, schimbarea ar trebui sa vina de la ea.Depinde de sentimentele ei, depinde daca astea se vor schimba. Tu tot incerci sa gasesti raspunsuri la ce mai poti sa faci sau ce ai mai putea.Asta e chestia, ca nu prea mai ai ce! Totul trebuie sa vina de la sine, de la ea! Si da, e adevarat e dureros. Tind sa cred mereu ca indiferenta doare, pentru ca asa e, e greu sa-i arati la un moment dat indiferenta ta, dar poate atunci cand va vedea cum e, o va durea si poate cine stie, va avea nevoie de tine in calitate de altceva! Bafta :-s

5 răspunsuri:
| cossmy explică:

Am spus. stie, i'am zis, aproape exact acelasi lucru. Pot vb orice cu ea, ma simt bine cand sunt cu ea. e de'o varsta cu mine, nu'i chiar asa micathinking

| cossmy explică:

Nu credeam ca e asa de nasol, pe bune. Daca imi spunea altcineva, ziceam ca vorbeste baliverne. Da' eu nu inteleg de ce nu a vrut niciodata sa'mi dea macar o sansa, ca doar nu's oratania pamantului sau asa ceva.thinking, nu m-am purtat nicioadata rau cu ea, am ajutat'o. nu stiu ce sa fac, macar sa nu ma mai gandesc la ea...

| cossmy explică:

Sa stii ca ar fi si asta o solutiewinking (gl)laughing

| Lorelai a răspuns:

Spune-i si ei ce ne-ai spus noua aici. Daca nu ii poti spune in fata, scrie pe o hartie tot ce simti pentru ea si da-il ei in mana. Apoi asteapta sa vezi reactia ei. Chiar daca ii dezvalui sentimentele si ea nu simte nimic pentru tine, fii alaturi de ea in continuare(ca amic), poate la un moment dat se va indragosti si ea de tine. E inca mica fara, aveti tot timpul! Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu: sterge orice urma care iti aduce aminte de ea. Numar de telefon, id de mes, tot tot.
Nu o mai cauta stiu ca dorinta e mare sa o vezi, sa ii auzi vocea, dar iti faci rau.
Daca ea stie ceea ce simti pentru ea si tot nu ia atitudine, inseamna ca nu e pentru tine, Asta e viata: urcusuri si coborasuri, dorinte, vise, sperante-tristete, suferinta, dezamagire.
Daca mai continui sa o cauti, continui sa te faci pe tine sa suferi.
Tu decizi pentru tine, gandeste-te daca totusi merita fata aceea atata suferinta?
Sper sa dispara iubirea pentru ea cat mai repede, succes!