| Maia888 a întrebat:

Buna,am o problema cu prietenul meu, sau cel putinn mie asa mi se pare.Suntem impreuna de 3 luni insa in primele 2 luni totul decurgea atit de bine de parca ne cunosteam de o viata,insa de acum citeva zile totul a inceput sa se raceasca,si ma intreb daca e vina mea sau a lui,el are un prieten car are probleme in dragoste si incearca sa-l ajute din rasputeri si nu pot sa inteleg de ce face asta cu atita silinta cind relatia noastra se duce de ripa si i-am zis asta,am inceput sai reprosez ca nu-mi mai da atentie,ca ne vedem rar,si de atunci vorbim mai rar,mai rece, nu-mi mai spune ca ma iubeste. Ce sa fac ca sa nu-l pierd? Mai are rost sa fac ceva? Il iubesc enorm, chiar daca nu suntem de mult timp impreuna... Ajutor, va roog!

Răspuns Câştigător
| anamary a răspuns:

Stai linistita momentan.Din cate imi spui tu, eu cred ca a intervenit monoitonia in relatia voastra.Mai exista cale de intoarcere.
Incercati ceva nou, plecati intr-o vacanta sau petreceti un week-end la munte, cu cortul, sariti cu parasuta, orice crezi ca va va ajuta sa nu va plictisiti.
Atata timp cat nu se ajunge la extreme, nu-i nicioblema ca va vedeti rar.Cum sa puteti povesti cu entuziasm ce ati facut daca stati impreuna 24 din 24?
Si...ii poti spune: "Iubire, inteleg ca prietenul tau are probleme in dragoste si e minunat ca il ajuti.Eu chiar considerca te descurci sa dai sfaturi in dragoste, asa ca te rog, ajuta-ma si pe mine ca impreuna sa resuscitam relatia noastra. Spune ce iti doresti de la relatie, si iti voi spune si eu ce imi doresc."

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Il poti iubi in continuare, nu te opreste nimeni, dar nu-i cere si lui acelasi lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i m-ai reprosa nimic! Nu e bine sa faci asta. Pe langa faptul ca e enervant ca cineva sa-ti reproseze ceva, e si dureros. Data viitoare cand vrei sa ii spui ce te apasa, ce te doare, spune-i-o intr-un mod delicat, pentru a nu se ajunge la cearta si pentru a evita neplacerile: sa se supere, sa se enerveze etc.
Purtati o conversatie placuta si ajungeti la un numitor comun. Aflati care este problema, cum s-a ajuns acolo si ce este de facut, daca e cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa 3 luni deja va spuneti ca va iubiti? da ce aveti 15 ani? laughing. iubirea consta (parerea mea ) in cunoasterea unei persoane, daca tu dupa 3 luni imi poti jura ca il cunosti pe el, esti pe langa. daramite iubire. ca sa iti dovedesc, uite ce bine ca cunoasteti ca dupa 3 luni deja nu il mai doare de tine.

| BOGOIFLORY a răspuns:

Cred ca vrea timp liber, nu-l sufoca, daca te iubeste te va cauta el, incearca sa-i arati ca-l sustii, dar nu-l stresa.