| Anonim1234567891012131415 a întrebat:

Buna, astazi am avut contact sexual neprotejat dar cu ejaculare afara, am luat pastila de a doua zi escapella, dar problema este ca sunt in ziua ovulatiei. Mentionez ca am luat pastila la 3 ore dupa contactul sexual, pot ramane insarcinata

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce iei pastila de a doua zi daca nu a avut loc ejacularea in vagin? Chiar asa prosti sunteti?

| Anonim1234567891012131415 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pentru ca poti ramane insarcinata si fara ca ejacularea sa fie in vagin!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anonim1234567891012131415):

Pastila de a doua zi te distruge.

| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi are o eficienta de 94%, ramand cele 6% cand corpul tau o poate respinge, sau este imun la compozitia chimica a pastile (pur si simplu la unele femei nu functioneaza).
Acum vei avea efecte negative serioase pe urmatoarele 6-12 luni, cand urmatoarele ciclrui nu mai vin la tim si nici ovulatia.

Nu crezi ca era mult mai simplu, usor, ieftin si fara nici un efect secundar, s afii avut sex cu PREZERVATIV, caer te-ar fi protejat 100%?

| Robert2526 a răspuns:

Pai...e mai complicat, nu putem sa stim. Sunt mai multe lucruri pe care nu le stim.

De exemplu, daca ovulatia a avut deja loc ( inainte sa iei tu pastila) atunci pastila nu are niciun efect. Ziua ovulatiei sa stii ca nu e asa de stricta, nu functioneaza ca un ceas elvetian.

Apoi ar mai trebui sa stii ca daca nu ejaculeaza in interior, nu poti ramane insarcinata. Pilula aia este "contraceptie de urgenta" tocmai pentru ca o iei in caz de urgenta...tu ai luat-o degeaba.

Concluzia- nu sunt motive serioase sa cred ca poti fi insarcinata insa intr-adevar, pastila de a doua zi luata in preajma ovulatiei, are sanse sa nu fie eficienta

Ps: Pe viorica sa nu o bagi in seama, are vreo 60 de ani si degeaba ii are si bantuie pe site-ul asta improscand cu prostii, habar n-are de viata ei nimic