| madutzyk a întrebat:

Cred ca mai bine v-as spune intreaga intamplare: totul a inceput in clasa. a 9-a cand lui ii placea de mine si mie de prietenul lui...nu s-a intamplat nimic nici cu unul si nici cu celalalt...anul acesta dupa o excursie am rugat-o pe una din bunele mele prietene sa vorbeasca cu el si sa-i spuna k din intamplare k mie imi place de el...in fine dupa vreo 2 saptamani ne-am combinat...eu fiind la prima relatie nu prea stiam ce sa fac...nici el nu prea facea nimic si uite-asa relatia stationa...pana cand a inceput o perioada in care observam gesturi suspecte intre cei 2... ea se dadea la el... dupa 2 luni de "relatie" cu el in care nu se intamplasera multe lucruri, el s-a despartit de mine spunandu-mi k nu ne potrivim, k nu il pot accepta asa cum e si nu ar vrea sa ma raneasca...in fine am suferit dar am acceptat lucrurile asa cu erau...doar k dupa un timp ea a avut bunul simt sa recunoasca ca s-a combinat cu el la o zi dupa ce se despartise de mine...eu deja banuiam asta... dar am vrut sa iau totul in gluma pentru. k ii mai intrebasem de vreo 2 ori dar amandoi au negat...ba chiar ea a parut deranjata de intrebare... din acel moment am rupt orice legatura cu cei 2... ea m-a mai bagat in seama dar el nici macar nu ma priveste...in fine... faza e k as vrea sa-si dea seama ce a pierdut...

Răspuns Câştigător
pupimik
| pupimik a răspuns:

Nu ai fost destul de rea si de perversa. Daca ei au jucat asa urat cu tine...si pe la spate...trebuia sa faci si tu ca si ei.Nu trebuie sa rupi legatura
Trebuia sa arati ca nu te deranjeaza chiar de tot si sa ii sapi pe la spate cu tot ce poti.Cand el ti-a spus ca nu vrea sa te raneasca trebuia sa ii spui ca mai bine ramaneti prieteni buni si gata...sunteti in regula. Crede-ma ca in 2 luni s-a obisnuit cu tine...si stiai mai multe despre el decat prietena ta. Puteai oricand sa o pui in inferioritate si sa fie geloasa pe tine. Puteai sa faci pe prietena ei cea mai buna spunandu`i ca tipu o minte...la fel cum te-a mintit si pe tine...pentru ca ii cunosti reactiile si gesturile pe care le are cand minte.Chestia asta o poti faci si acum...reimprieteneste`te cu ea...asteapta cateva saptamani sa prinda incredere in tine dupa care...incepi sa o joci pe la spate...la fel cum a facut si ea.Doar iti dai seama ca amandoi au ras pe la spatele tau... fara sa le pese de tine. Tie de ce ti-ar pasa de ei?
Ii dai se inteles ca tipu ii face si ei ce ti-a facut tie...si dupa aia ii lasi in pace sa vezi cum deruleaza lucrurile.Imprieteneste`te cu el si afla pe unde si cand merge fara ea. Daca vreodata zice ca merge la matusa, merge cu mama, merge cu cineva care nu face parte din grupu vostru de prieteni (ca sa nu poata confirma nimic) tu mergi si ii spui prietenei tale ca l`ai vazut cu o tipa tinandu`se de mana si sarutandu`se. Cand il va lua la rost nu prea va avea cum sa se scoata.Nu cred ca isi va pune matusa sau mama sa isi sune prietena sa ii zica adevarul, doar daca o iubeste chiar asa de mult... ceea ce nu cred.Si chiar daca asta se intampla spune`i prietenei tale ca e normal ca orice mama sa ii ia apararea copilului...si asta face si mama lui.
Intre timp tu poti juca si pe celalalt front...fiind aproape de el... facandu`te ca il intelegi.Iesi cu el la un suc...sa se descarce povestindu`ti ce are pe suflet...si da`i dreptate in orice zice.Sigur ii va parea rau ca te-a lasat pentru prietena ta. Incearca sa aduci vorba despre chestiile rele ce se intampla in relatia cu tipa asta... spunandu`i ca in relatia voastra nu ati trecut prin asa ceva...si ca a fost o relalie frumoasa... cel putin pentru tine.
Succes!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In fine, faza e ca nici unul dintre voi n-a pierdut imic. Ati incercat o relatie, n-a iesit, sunteti foarte tineri, mergeti mai departe. N-a pierdut nimic, fete sunt mii, nici tu n-ai pierdut nimic ca si barbati sunt tot la fel.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Ar trebui sa te bucuri ca s-a terminat repede si ca nu ai suferit mai mult... Gandeste-te cat de rau ar fi fost daca ati fi continuat relatia, el nu te-ar fi iubit... si s-ar fi vazut pe ascuns cu prietena ta... sau cum ar fi fost daca dupa... 6 luni de exemplu te-ar fi parasit pentru prietena ta... Nu merita! Nu te merita... mai bine il uiti...
Incearca sa ignori felul cum se comporta cu tine... Sunt oameni in toata firea care dupa o despartire nu sunt capabili sa poarte o discutie cu persoana de care s-au despartit... O explicatie la chestia asta poate fi ca se simte prost din cauza la ce a facut...
Gandeste-te daca-ti place intr-adevar de el... sau ai putea gasi ceva mai bun. Daca iti place de el si vrei sa fii cu el, incearca sa-l recuceresti... Iar daca nu mai bine cauta pe altcineva. Mai exista baieti pe lumea asta... Si unii dintre ei sunt chiar ok ca oameni...
Cat despre situatia prin care ai trecut... Din punctul meu de vedere nici unul nu trebuia sa faca ce a facut... Sunt niste chestii care nu se fac... dar le-am patit si eu. Cea mai buna varianta e sa... stai departe de oamenii care te ranesc... si sa incerci sa ai o viata cat mai frumoasa si sa te simti cat mai bine.

mlm
| mlm a răspuns:

Buna parerea mea este ca nu trebuie sa iti para rau ca ati terminat relatia, baieti sint si nu dispera ai sa gasesti persoana potrivita daca inca nu ai gasit-o, in ceea ce priveste asa zisa amica a ta era de asteptat sa se dea la el, mai bine spus ti l-a suflat de sub nas.Ai rabdare timpul le va rezolva pe toate, poate el isi va da seama ce-a pierdut dar va fi prea tarziu.Bafta.

| cribus a răspuns:

Stai linistita timpul le rezolva pe toate. daca spui ca iti era o prietena buna in ghilimele.cand o sa-i placa altul il v-a lasa.

| Swabia a răspuns:

Cum ziceam .nu are rost sa te complici cu chestii din astea! E o vorba "Rau faci, rau primesti!"winking...Ai putea sa te integrezi in alta gasca si sa privesti in jurul tau, caci baieti [cum a zis si Brigaela] sunt destui!winking...Cand o sa gasesti un alt baiat nici macar nu o sa-ti amintesti de baiatul asta! .Si inca o chestie incearca sa-i ignori! ...Crede-ma ca atunci cand ignori pe cineva doare mult mai tare ca atunci cand tot il freci la cap!happy

| mariazet45 a răspuns:

Este bine ca s-a intamplat asa, este bine ca s-a intamplat acum, pentru ca mai tarziu aveai de suferit. Acest fel de oameni asta fac de obicei se uita si in curtea vecinului iar cei de langa ei vor avea de suferit. Nu ai investit prea mult in aceasta relatie si dupa 2 luni iti poti reveni repede, iar cea care va pierde e si prietena ta pentru ca va face la fel si cu ea. Cu ce mana dai cu acea si primesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mmmmmm eu nu as da sfaturi cu imbarligaturi, fatarnicie, lucratura pe la spate. ce faci, ti se poate intoarce. cel mai bine e sa iei lucrurile asa cum sunt, cum zice si brigaela, nu ati pierdut nimic, ati castigat experienta, in special tu. ai grija de acum ce prietene iti alegi ca sa le faci confidente. unele daca stiu ceva despre tine simt nevoia sa foloseasca informatiile in favoarea lor, cu pretul de a te rani. asta nu e prietenie si nici caracter. tu poti sa iti gasesti prieten singura fara sa folosesti o prietena care sa-i spuna "ca din intamplare"... ai vazut ce a iesit. daca iti place un baiat, da-i atentie, zambeste-i fii in preajma lui si daca te place si el, raspunde, daca nu, ...ciao-pa! .altul. intr-o relatie exista doar el si ea, nu si prietena sau prietenul! fii fata desteapta!