| anonim_4396 a întrebat:

Deci sunt putin cam speriata si am zis ca nu strica sa intreb ceva pareri dieferite. daca am avut contact sexual acum 2 saptamani. nu a terminat in mine. din cate zice el. dar ma dor sanii ingrozitor de tare si am luat in greutate 1 kg. iar menstruataia mi-a venit cam cand ar fi trebuit.nu sunt sanse sa fiu insarcinata nu? multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Salut. Sunt medic, și am să te informez corect. ORICE contact sexual neprtejat poate să ducă la sarcină. Chiar dacă nu "termină" în tine, există picături de lichid seminal care se elimină pe parcursul actului sexual, fără să sesizezi, din cauza contracțiilor și a mișcării firești a penisului. Chiar o penetrare de câteva secunde poate să te lase însărcinată dacă ai ghinion. Acum riscul a existat cu siguranță. Problema este dacă tu ai ovulat sau nu în perioada aia. Cum ovulația se poate produce cam în orice moment al lunii la o femeie, nu ai nicio garanție. De obicei însă, la femeile cu cicluri regulate, ovulația se produce în ziua a 14-a, a ciclului menstrual, deci cam cu 2 săptămâni înainte de menstruația următoare. Tensiunea în sâni, pigmentarea areolei mamare, creșterea în greutate și grețurile matinale sunt printre primele semne de sarcină car apar după întârzierea apariției menstruației. Trebuie să faci un test de sarcină cam la 2 săptămâni după contactul sexual neprotejat, și să îl repeți dacă iese negativ dacă menstruația nu vine la data programată, preferabil folosind un test de la alt producător. Dacă de data asta e totul în regulă ai scăpat ieftin, nu mai face așa ceva altă dată că nu vei fi la fel de norocoasă. Coitus interuptus, așa se mai numește metoda aceasta, are un risc de eșec de 15–28% pe an. Deci din 100 de femei care apelează la metoda asta, între 15 și 28 vor rămâne gravide. În plus, nu protejează nici împotriva bolilor cu transmitere sexuală.
Dacă ai nevoie de ajutor cu ceva sau de consiliere, u ezita să dai un mesaj.

| ConnstanntiN a răspuns:

Ce varsta ai ?

| LovelyMan a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi sa cumperi un test (sau doua) de sarcina si sa le faci maine dimineata, la prima urinare. Crede-ma, asta te scuteste de multe intrebari, mai ales ca zici ca a fost acum 2 saptamani. Asa vezi simplu si direct: ai ramas sau nu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te'ai protejat nu ar trebui sa existe riscuri, probabil durerile sunt cauzate de maturizare daca esti adolescentahappy.