| ELsiEA a întrebat:

Prietenul meu e virgin, la fel si eu, dar vrem sa ne incep viata sexuala. Dar eu nu stiu nimic despre acea ata la baieti. ce imi puteti spune?

2 răspunsuri:
| liviu42 a răspuns:

Aproximativ 70% dintre barbati au penisul necircumcis, adica aspectul cu care probabil majoritatea dintre noi, femeile, ne-am obisnuit: in stare flasca (cand nu se afla in erectie), glandul penisului este acoperit de preput. In timpul erectiei, pielea preputului se ridica, volumul penisului se mareste si glandul este in intregime expus. Dupa cum iti poti da seama acum, proportia de 30% de barbati circumcisi poseda un penis care in stare flasca are glandul deja expus, desi volumul penisului in stare non erectila este acelasi cu al unui barbat necircumcis. Avantajele si dezavantajele unui penis circumcis Iata avantajele de care se bucura un barbat circumcis: - igiena a penisului mai usor de intretinut; - scaderea riscului dezvoltarii unei infectii urinare; - scaderea riscului dezvoltarii cancerului de prostata; - scaderea riscului la partenera de a dezvolta infectii cu Chlamydia si Trichomonas, dar si cancer cervical; - un penis considerat mai excitant si mai curat. Iata si dezavantajele circumciziei: - sangerare si posibila infectie; - indepartarea preputului mai mult decat trebuie va duce la rezultate evidente odata cu maturitatea barbatului: erectii dureroase; - scaderea raspunsului la stimuli in zona glandului; - scaderea placerii sexuale la ambii parteneri, deoarece preputul este o zona erogena importanta iar lipsa lui scade placerea sexuala a barbatului. In plus, expunerea constanta a glandului scade treptat sensibilitatea acestuia la atingere.

Toti baietii se nasc cu un strat de piele care acopera glandul penisului, acest strat purtand numele de preput. Circumcizia reprezinta probabil cel mai vechi ritual sexual si presupune indepartarea preputului cu scopul de a schimba aspectul organului genital masculin. In principiu, circumcizia se poate realiza la orice varsta, insa majoritatea unor astfel de operatii au loc la maximum 3 saptamani de la nastere.

Afla mai multe pe DivaHair.ro

Răspuns utilizator avertizat