| Darja111 a întrebat:

Salut, am o întrebare, deci ultima data am avut ciclu pe 25 martie, venindu-mi mult mai devreme ca de obicei, iar după idee urmatoarea dată ar fi trebuit pe 25-28 aprilie, astazi suntem în 5 mai iar mie încă nu mi-a venit, si nu sunt nici mînsarcinata, am durerea de sâni si secretie vaginala dar nu înteleg ce se intampla ca sunt cam îngrijorata

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Darja111 a spus:
"deci ultima data am avut ciclu pe 25 martie, venindu-mi mult mai devreme ca de obicei, iar după idee urmatoarea dată ar fi trebuit pe 25-28 aprilie,"

Asadar, dupa datele prezentate de tine aici, tu ai ciclul de tip NEREGULAT care NU poate veni lunar fix la acelasi numar d ezile, ca atare este imposibil s ati vreo aplicatie sau calendar care sa-ti spuna cand este ovulatia sau urmatorul ciclu, pentru ca astea sunt caracteristicile ciclului NEREGULAT, sa vina cand vrea el, fara regula.

Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, fiindca numai dupa atatea zile hormonul gravidiei poate fii depistat in urina, iar pe viitor toate partidele sexuale trebuiesc facute cu prezervativ, fiindca este imposibil sa stii cand esti la ovulatie sau in perioada fertila, fiindca tu ai clar ciclul de tip NEREGULAT.

| Darja111 explică (pentru Violleta2022):

Păi si daca am simpotome de menstruatie ca sensibilitatea sanilor si secretii vaginale

| Violleta2022 a răspuns (pentru Darja111):

Pai si cand ramai gravida tot aceleasi simptome sunt, cu sensibilitatea sanilor, secretii samd, doar ca nu-ti mai vine ciclul deloc.

| Robert2526 a răspuns:

Pai e simplu. Luna trecuta daca ti-a venit mai devreme, inseamna ca faza ta foliculara a fost perturbata de cea ( poate sa fie vorba de chisturi pe ovare, de raceala puternica, de infectii cu transmitere sexuala, anumite medicamente, etc). Daca ma intrebi pe mine, sunt convins ca o sa iti vina menstruatia in urmatoarele 2-3 zile ( dar este posibil chiar sa sara peste o luna)

Urmezi ceva tratament? Cunosti sa ai probleme hormonale? SOP? Ai peste 16 ani?

Exista posibilitea unei sarcini? Ultima menstruatie a fost normala ca durata si cantitativ?

| GeorgeCosmin a răspuns:

Fi gata să fi tatic