| Yiruma a întrebat:

Salut, as vrea sa va prezint o poveste care mi-o spunea bunica cand eram mai mic.
Era odata un baiat care vroia neaparat sa-si cunoasca aleasa vietii lui asa ca a mers la Dumnezeu si l-a rugat sa i-o prezinte, Dumnezeu la refuzat zicandu-i ca va veni cand va fi momentul potrivit. baiatul nerebdator a mers si la Necuratul sa ii ceara ajutor, El a raspuns ca ii va arata fata de care se va indragosti, pe care o va iubi din tot sufletul, si caruia ii va da inima, dar sufletului baiatul va apartine Diavolului.Baiatul a acceptat, nerabdator sa isi cunoasca aleasa a facut cunostiinta cu ea s-au inteles bine la inceput, cand deodata fata s-a racit, si s-a indragostit de altul. Baiatul suparat s-a intors la Diavol sa ii ceara explicatii, Diavolul razand i-a spus: "Eu ti-am zis ca iti voi arata fata de care te vei indragosti, pe care o vei iubi, si caruia ii vei da inima, dar nu am promis ca sentimentul va fi reciproc". Baiatul a suferit o viata intreaga pentru acea fata, si nici in ziua de azi nu o are langa el.
Am simtit nevoia sa scriu povestea, deoarece intr-un fel mi se potriveste perfect, am intrat intr-un anturaj foarte prost cand eram tanar. Am invatat sa beau, sa fumez, sa ma droghez o perioada scurta, si sa ma indragostesc de o fata cu[,] care am stat aproximativ 2 ani si 5 luni. A fugit cu altul, cand eu aveam doar 21 de ani si nici acum' dupa 11 ani nu am reusit sa o dau uitarii.Mereu imi spunea bunica sa nu ma grabesc sa imi fac vreo relatie, nu am ascultat-o si pana la urma asa se pare ca mi-am vandut sufletul diavolului, exact ca in poveste.
Aceasta nu este neaparat o intrebare, mai mult un sfat prietenesc pe care vreau sa il impartasesc cu fiecare tanar din ziua de azi.
Multumesc ca v-ati pierdut timpul cu mine, poate vi se pare sfatul fara rost, dar pentru mine inseamna ceva, si am vazut intrebari si mai stupide pe site.
Scuzati greseliile de ortografie.
Bafta.

Răspuns Câştigător
| IloveME a răspuns:

Foarte bun sfatul!
La inceput nu mi-am dat seama ce are povestea cu relatia ta,dar dupa ce am citit "sa nu ma grabesc, sa imi fac o relatie" am inteles totul!
Ai toata dreptatea din lume! frumos sfat, dureroase sunt curiozitatile noastre! ne grabim, dc oare? parca nu ar mai fi fete/ baietii, parca la acea persoana se termina lumea.si pentru ce? ca sa suferim tot noi mai tarziu!
La mine, poate chiar e prea tarziu sa o aplic, dar jur ca copii mei o vor asculta!
Promit!

8 răspunsuri:
| тecнιннιlα a răspuns:

Desi iti stiu povestea, si nu e una care sa te bucure, povestea ta mereu imi aduce un zambet pe buze. Ma face sa zambesc pentru ca desi sunt mica si sunt despartita de acel baiat doar de 4 luni happy, iar despartirea mea nu e atat de severa ca a ta, stiu ca daca nu ma voi impaca cu acel baiat voi ajunge in aceiasi situatie ca si tine(am impresia ca esti printre putinele persoane care cred aceasta afirmatie). Te admir pentru puterea de care dai dovada. Sunt foarte putine persoane care reusesc sa fie atat de puternice si atat de pure. Imi pare nespus de rau, deoarece sufletul tau chiar e vandut Diavolului, iar tu nu mai poti trai, ai uitat de tine si mi-as dori sa stiu, sa gasesc o cale sa te ajut. happy Scuze pentru lipsa de exprimare si pentru ca vorbesc copilareste, dar de obicei cand vorbesc despre acest subiect matransform intr-o copila fragila si confuza. Incearca, te rog happy (desi sfatul meu e unul naiv) sa te agati de persoane, sa te inconjori cu toate sentimentele bune pe care le poti aduna in jurul tau si sa te ridici putin de la sol, poate te va ajuta, chiar daca e posibil sa cazi, macar n-a fost in zadar happy. Desi nu te poti baza pe iubirea persoanei iubite, te poti baza pe iubirea ce o porti de atata timp in suflet, acel sentiment care nu-ti lasa sufletul sa moara happy. Imi pare rau inca o data pentru micul roman foarte incurcat, dar cand citesc o astfel de intamplare ma face sa ma descarc. Multumesc si ai grija happy.

| япончик a răspuns:

Yiruma eu am 20 si la fel cu la 18 o fata ce o iubeam mult de tot m-a lasat, am suferit mult 1, si jumate cred sau mai mult, la fel inca trec prin ceai trecut si tu, fumuri bauturi, drog etc. intr-un fel vreau sa incerc tot ce exista in veata asta, poate ca nu duc un mod normal de viata dar ma starui sa ma schimb, si daca cineva m-ar intreba daca sunt de acord sa-mi scoata din minte fata ceea care sa ris de mine si ma distrus, eu nas fi de acord s-o scot din mintea mea, au fost clipe frumoase si traite,,, nici tiie nu cred sa-ti para rau ca s-a intamplat povestea ceea a ta, daca a fugit cu altul, inseamna ca nai fost destul de bun, pentru ea, si trebu sa accepti realitatea, mai bine sa fii singur decit sa fii cu o fata care n-are placere de tine. Munceste si gindeste din toata puterea si vei ajunge unde vreai. cei drept ca e usor de spus

| NewMechaa2001 a răspuns:

Sa stii ca sfaturiile tale imi dau multa putere Yiruma, nu te cunosc in realitate dar pun' pariu ca esti un om de nota 10.
Ai un fan mare aici.
Bafta si tie.

| Oana92 a răspuns (pentru NewMechaa2001):

Nici eu nu il cunosc in realitate, dar am exact aceiasi parere ca a ta!

| Azµre a răspuns:

Foarte frumos, dacă ar citi toți utilizatorii acest sfat ce bine ar fi! Bravo!

| Oana92 a răspuns:

Multumesc pentru poveste! Dar tine sa te contrazic, nu ti-ai vandut sufletul diavolului, ai un suflet prea frumos! Ai iubit si ai pierdut. Dar e timpul sa lasi trecutul in urma si sa te ridici! Puterea e in tine si ti-am mai spus-o de multe ori!

| Vix999 a răspuns:

Povestea e plina de intelepciune dar talcul povestii nu e sa nu te indragostesti repede..sau ma rog, sa nu iti faci relatii la varste fragede. Povestea te invata sa nu te grabesti si sa nu vrei sa fortezi anumite lucruri.
Ca fata aceea a plecat este irelevant.
Se intampla in fiecare minut ca o relatie sa se destrame si alta sa se construiasca.
Nu garanteaza nimeni ca daca astepti pana la 30 de ani sa iubesti, la 32 nu vei fi parasit. Nu garanteaza nimeni ca daca te indragostesti la 18, o sa suferi neaparat.
Totul e mult prea relativ ca sa spui clar si concret ce ai spus tu.
Faptul ca de 11 ani tu inca suferi dupa acea persoana demonstreaza o usoara instabilitate psihica si faptul ca ai creat o obsesie pentru o chestie efemera.
Eu nu am cum sa admir un om care de 11 ani nu reuseste sa depaseasca o iubire din adolescenta.
Si nu am cum sa iau sfatul de bun....nu as sfatui pe nimeni sa evite iubirea cum nu as sfatui pe nimeni sa ramana blocat in trecut.

| ctlaida a răspuns:

MULTUMESC,tu ne-ai spus o lectie de viata.Este foarte adevarat!

Multa bafta!