| Victoria a întrebat:

Sunteti de acord cu afirmatia "Totul se iarta, nimic nu se uita"?

25 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, normal...asa sunt eu, mereu am iertat pentru ca sunt o fire iertatoare, dar niciodata nu uit si mereu reprosez din pacate nu pot sterge din minte...

| CevaNormal a răspuns:

Nu sunt de acord! cum asa totul se iarta? stiu ca trebuie sa fim mai indulcenti, mai toleranti, dar nimic nu poate sterge vreo durere din suflet, sau o pierdere de ceva...ba chiar mai mult sunt de acord cu razbunarile:,, ochi pentru ochi si dinte pentru dinte'' CU TOATE CA NU AM VUT PARTE DE ASA INTAMPLARI.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

De multe ori inchidem ochii, ne facem ca nu vedem, dar multe lucruri marunte se uita. Si daca nu s-ar uita si s-ar aduna, ar fi altfel.

| bluesky a răspuns:

Sunt de acord... poti ierta orice(sau aproape)dar nu poti uita ca iti ramane in minte si eventul in suflet! Numai daca ai amnezie, atunci poti si sa uiti!laughing

| Cryssy a răspuns:

In mare parte da. Pentru ca daca ti-a gresit cineva foarte mult nu prea cred ca poti uita foarte usor.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Totul se iarta nimic nu se uita, dar nu uita ca te iubesc.

| Artemiss a răspuns:

Da sunt de acord! insa nu chiar totul se iarta...

| EUSIATIT a răspuns:

Sincer nu ca as fi de acurd dar e probata aceasta situatie ia vezi tu..ierti dar nu poti uita mereu iti amintesti chiar daca nu vrei sau ff greu uiti dar nu definitiv tot iti aduci aminte peste....n..perioada

| i.love.me a răspuns:

Bineinteles! E foarte adevarata!

| thehope a răspuns:

Hmmm...intr-o prima faza as spune acord partial, pentru ca sunt unele lucruri pe care chiar nu le poti ierta...insa...cunoscandu-ma pe mine si vorbind din punctul meu de vedere...cu trecerea timpului, da pot ierta orice greseala, oricat ar fi ea de mare...insa de uitat, nu am cum...simplul fapt ca vad persoana care mi-a gresit imi aminteste ca o data... a facut ceva ce m-a ranit destul de mult.

| alexdop21 a răspuns:

Tot timpul am lasat de la mine pentru a fii bine, dar am incercat sa evit persoana respectiva pentru a nu ii mai permite sa imi greseasca, incerc sa nu ajung in aceeasi situatie penibila in care el sa recunoasca faptul ca a gresit si eu sa il iert, dar sa nu-l uit, deci da totul se iarta, dar nimic nu se uita!

| asya a răspuns:

Da! E adevarat...aceasta afirmatie e in concordanta cu,, nu rupe firul unei prietenii/iubiri caci desi il legi inapoi nodul ramane"

| Andreeagen a răspuns:

Eu o stiam altfel: Poti ierta dar nu poti uita.
Cu asta sunt total de acord cu ata ba... pentru ca nu totul se iartahappy

| smooth a răspuns:

Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

| Amelia87 a răspuns:

Da. Sint de acord totalmente.

| dulcika a răspuns:

Da, sunt! pentru ca voi ierta raul pe care cineva mi l-a facut. dar tot imi voi aduce aminte din cand in candsad

| conflict a răspuns:

E categoric adevarat ( asta numai in cazut in care detzii un procesor de constiintza )!

| conflict a răspuns:

Cazul*

| dana21 a răspuns:

Cum adica ierti dar nu uiti? nu is de acord ii ca si cum ai avea ceva pe suflet si nu poti sa scapi de acel ceva... practic nu ierti, ii ca si cum ai avea cu ce sa ii scoti ochii persoanei care ti-a gresit...

| barsan1986aditza a răspuns:

As ierta pentru ca fiecare om are dreptul la o noua sansa dar asta nu la nesfarsit! Cat despre patrea cu uitatul...este mai greu dar cred ca avem puterea de a uita.Desi voi fi mereu mai prudenta si mai putin increzatoare in aceea persoana!

| lul23 a răspuns:

DAAA! E bine sa ieri si la fel de bine e si sa nu uiti, pentru a stii data viitoare de ce/cine sa te protejezi happy Sa previi inca o data dezamagirea din partea persoanei respective...

| alexandra15 a răspuns:

Da in totalitate.Desi cautand undeva ce inseamna iertarea vom gasi si verbul a uita, in aceasta afirmatie este mai bine spus vba de a trece cu vederea de a merge mai departe.Toti spunem hai bien te iert de data asta dar data viitoare iese urat... e clar ac este vba de a trece cu vederea dar la urmatoare greseala persoaa care te-a iertat isi va aduce aminte de greseala ta din urma...si toate se aduna.si prin urmare nu se uita...

| NomberOne a răspuns:

Da.are o afirmatzie destul de logica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, iar daca trebuie' sa argumentez voi spune ca iertarea poate fi considerata plecarea capului si introducerea cozii intre picioare, daca intelegi.Deci ar putea fi iertat totul doar atunci cind adevaratii vinovati vor fi inexistenti.

| creatza_6783 a răspuns:

Da sunt de acord :d