| emipenet a întrebat:

Cate carti citi de obicei? Si ce note aveti la scoala? ca am inteles ca cartile de ajuta mult la scoala si in viata
funda!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am citit inca de mica, fiindca imi placea foarte mult. Bunica a inceput sa imi citeasca cam de cand am implinit doi ani, intai mici pozioare, apoi povesti mai mari si am invatat si eu relativ usor sa citesc stand langa ea si urmarind-o pe carte. Am citit de toat pentru toti: poezii, nuvele, romane, de la cele dificile la nenumarate romane politiste. Nu pot sa nu citesc, asa incat citesc in fiecare zi (cred ca in viata mea, au fost maxim 10 zile in care nu am citit). Citesc, in medie, doua carti pe saptaman, dar in vacante citeam si o carte pe zi. Si acum, in concedii, citesc 4-5 carti pe saptamana.
La scoala am avut in general note mari. Numai 10 pana in clasa a opta, medii peste 9, 50 in liceu, aproape numai 10 in facultate.
Da, pe mine cartile m-au ajutat enorm la scoala, dar si in viata. De acolo am invatat cum sa port conversatii interesante, asa incat acum nu ma tem ca nu as putea sa fascinez pe oricine, fie femeia de serviciu sau Papa. Am invatat cum gandesc oamenii si cum pot evolua anumite situatii si foarte des asta mi-a folosit in evaluarea corecta a situatiilor din viata de zi cu zi.
Si sa nu neglijam, cititul este interesant si este, pentru mine, o cale catre fericire. Nu ma plicitisesc niciodata, fiindca mereu am o carte la indemana (macar descarcata pe telefonul mobil daca nu altfel). Iar daca sunt trista, obosita, dezamagita, depresiva, e suficient sa iau o carte in mana si dupa cateva randuri ma pierd in lumea ei si sunt fericita.

3 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

Citesc cel puțin 3 cărți în 3 săptămâni. N-am note prea mari la școală (medii generale între 8, 80 - 9, 40 în 5 semestre de liceu), pentru că nu mă interesează ce se predă. Majoritatea mi se par prostii, lucruri inutile sau lucruri deja știute, iar profesorii cei mai mulți distrug generații, in loc să ajute.

| kopli a răspuns:

Auuuuuu, se vede ca nu citesti! Nu "Cate carti citi" ci "Cate carti cititi". "ca cartile" e o cacofonie ce putea fi evitata printr-o alta formulare. Si, am crezut ca "de ajuta" este eroare de tastare. Dar litera D nu este langa T.
Citeste cat mai mult, orice. Dar citeste intai lectura recomandata la scoala.

| Justlikeme2 a răspuns:

Da într-adevăr ajuta la dezvoltarea vocabularului și a imaginației. Cărți poți cate vrei si de ce gen vrei.