| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU! Sunt clasa a 8-a și trebuie să mă decid la ce liceu vreau să merg. Aș vrea să vă cer câteva păreri despre anumite licee, însă îi rog să răspundă doar pe cei care sunt elevi la liceele respective sau care au absolvit recent (de maxim 4 ani).
Liceele:
Ion Creangă, Mihai Eminescu, Marin Preda, Spiru Haret, Dinu Lipatti, Lucian Blaga, I.L. Caragiale, Sfântul Sava, Gheorghe Șincai, Iulia Hașdeu, Grigore Moisil, Matei Basarab.
(Toate în București și pe profil de filo)
Întrebări:
Cum sunt elevii în general? (Dacă se droghează, fac mișto de oricine sau chiar abuzează fizic, etc.).
Cum sunt profesorii? (Mama este foarte îngrijorată în privința liceelor "de top", spune că vor fi părinți care vor da bani profesorilor pentru a le oferi note bune copiilor și că pe mine mă vor scădea la note ca să-i urce ei. Sau că nu ne vor învăța cum trebuie la clasă ca să facem meditații cu ei. Așa că aș vrea să știu dacă în liceul respectiv se întâmplă așa ceva).
Cât de mult trebuie să înveți acasă? (Am multe hobby uri și aș vrea să am timp de toate).
Ce activități/cluburi are liceul?
Care este media de admitere?
Au parteneriate cu programe gen Erasmus?
Dacă aveți alte recomandări de licee, puteți să răspundeți la aceleași întrebări pentru ele.
Vă mulțumesc pentru timpul acordat!

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Ia in calcul sa mergi la targul liceelor.Acolo va exista un stand reprezentant pentru fiecare liceu si vei putea pune oricate intrebari doresti elevilor voluntari din toti anii.Se organizeaza special pentru viitorii boboci, ca sa isi clarifice nelamuririle si sa decida mai usor, asadar te incurajezi sa mergi, deoarece aici sunt slabe sanse sa fie cineva care te poate ajuta.

| SDViolet a răspuns (pentru dullcat):

Am fost deja, însă nu cred că ar fi fost vreun reprezentant sincer cu adevărat. Bănuiesc că vor să atragă cât mai mulți elevi. Îți mulțumesc!

| LisaJulie a răspuns:

Din pacate cam la toate liceele din Bucuresti elevii se drogheza, la liceele private este mai sigur cu sigurata! Mediile de admitere le gasesti pe site-urile oficiale ale liceelor! In general toate liceele bune au programe Erasmus