| Andr3y007 a întrebat:

am o intrebare
La finalul clasei a VIII-a, toti elevii clasei mele, ne-am pus de acord sa facem cateva poze in fata scolii si cateva in scoala (in interiorul scolii), am vorbit cu directorul si ne-a spus in fata, ca el nu vrea sa ne lase sa facem poza la scoala indiferent daca este vorba de curtea scolii sau interiorul ei. Vi se pare normal sa nu ne lase sa facem si noi niste poze la scoala? Dupa ce am platit tot ce a vrut el (fondul scolii, al clasei etc etc. ) este normal sa nu avem si noi dretpul sa facem albumul de final de clasa VIII-a la scoala?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E un idiot. Nu scrie nicaieri ca nu se pot face poze in scoala. Poate primaria sau inspectoratul scolar va poate ajuta.

| Andr3y007 explică (pentru Salontanul):

El ne-a dat un exemplu : mai demlt a facut o poza la o clasa din scoala si a pus-o intr-o revista. Imediat in urmatoarea zi mamica unui copil a venit sa faca plangere, deoarece nu a fost de acord cu publicarea acelei fotografii in revista respectiva.
Si a zis ca si el ne poate face plangere ca facem poze in scoala si le punem pe facebook sau facem album in scoala. A zis ca nu avem voie

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andr3y007):

Exemplul dat de director nu are nici o legatura cu scoala si nu este concludent. Mama respectiva a facut reclamatie deoarece s-a publicat poza in revista cu copilul ei, fara a avea aprobarea acestuia sau a parintilor si nu fiindca poza a fost facuta in scoala. Asa fiind aveti dreptul sa va faceti poze normale in scoala, n-am vazut vreo scoala civila unde sa fie afisat "Fotografiatul interzis!"

| Salontanul a răspuns (pentru Andr3y007):

Asta-i razbunare nu lege. Acolo, probabil, problema a fost alta.
Au postat poaza cu copil minor in locuri publice si nu-i voie de cat cu acceptul familiei iar daca este in ipostaze rele nu e voie nici cum.

| ombladon a răspuns:

Pai si cum poate sa te opreasca?

| SAMM0603 a răspuns:

Atata timp cat nu scrie nicaieri si nu este o lege care sa interzica asa ceva n-ar trebui sa va pese, nici nu trebuia sa-l intrebati. Eu zic sa faceti poze linistiti ca nu ma poate da afara sau ceva dar pentru ochii lumii sa nu iasa ceva urat va fericiti oleaca de ochii lui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Toate clasele isi fac albume foto in scoala.
daca e ala idiot iesiti si voi pe trotuar si faceti cate poti vreti voi cu scoala ca e domeniu public

| neutrino a răspuns:

Nu, nu este normal, dar probabil ca si aici sunt alte interese. Cu siguranta ca daca veti plati un fotograf ales de director, problema se va rezolva.

| rememberme24 a răspuns:

Dar daca ati face un tablou din acela de care se facea in clasele I-IV de 1 martie si de Craciun in care sa apareti voi si profesorii vostri? Asa cred ca ar fi de acord directorul, caci astfel de poze se tot fac(puteti sa ii spuneti fotografului sa faca poze cu exteriorul scolii si clasa voastra, pe care sa le ataseze tabloului)